Kuchnia jest przede wszystkim miejscem pracy. Powinna być zatem wygodna i funkcjonalna, a także dopasowana pod wieloma kwestiami do potrzeb jej użytkowników. Współczesne kuchnie różnią się od tych, które projektowano jeszcze kilka lat temu. Dziś najważniejsze jest to, aby nie tylko były one schludne i łatwe w utrzymaniu w czystości, ale także (a może przede wszystkim) przestrzeniami, w których jej użytkownicy mogą poruszać się z łatwością, a wszystkie niezbędne akcesoria mają zawsze w zasięgu swoich rąk.

Według przeprowadzanych badań na pierwszy plan wyłania się kilka kwestii, o których powinniśmy pamiętać opracowując projekt kuchni.

1. Przebieg pracy

Tak, jak już wspominaliśmy na wstępie, kuchnia to nie tylko centrum domowego ogniska, ale przede wszystkim miejsce pracy. I tak jak w każdym miejscu pracy musi panować ład i porządek, który zapewni optymalne wykonywanie zadań. W kuchni nie można odstąpić od tych oczywistych zasad. Dlatego pracując nad projektem kuchni, należy zastanowić się nad przebiegiem prac, jakie w niej następują. Kolejną kwestią jest również (gdy ustalone zostanie ich następstwo) wykorzystanie okolicznej przestrzeni do zagospodarowania jej niezbędnymi do wykonywania w danej przestrzeni zadań. Planując przebieg pracy w taki sposób, zredukujemy czas potrzebny na przemieszczanie się po kuchni i jednocześnie przyspieszymy przygotowywanie posiłków.

2. Przestrzeń

Przestrzeń jest kwestią indywidualną i powinna być ona mierzona względem samego inwestora. Do jego potrzeb powinny być dostosowane zarówno odległości, jakie musi on/ona pokonywać podczas swojej pracy w kuchni, jak i szerokość i wysokość szafek. Dzięki czemu znacznie łatwiej jej użytkownikom będzie w niej pracować.

3. Rodzaj szafek

To kolejna kwestia, która podlega znacznej modernizacji w ostatnich latach. Zamiast szafek otwieranych skrzydłowo coraz częściej w nowoczesnych kuchniach pojawiają się inne rozwiązania. Dla przykładu: szafki otwierane do góry (front przesuwa się do góry), pojemne szuflady, karuzele. Rodzaj szafek, a sposób ich otwierania jest niebagatelny wygody korzystania z kuchni. Warto również pamiętać, że szafki powinny być również dostosowane do wysokości domowników. Należy maksymalnie ograniczyć (a najlepiej wykluczyć) konieczność schylania się do nich, klękania, czy też podstawiania stołków. Ta zasada tyczy się nie tylko szafek, ale również sprzętów gospodarstwa domowego.

4. Wentylacja i instalacja wodna

To absolutne podstawy dla sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania każdej kuchni. Ważne jest nie tylko prawidłowe rozmieszczenie odpływów i okapów, ale również właściwy dobór sprzętu.

5. Zlewozmywak kuchenny

Zlewy kuchenne to absolutny obowiązek, nawet jeśli w naszej kuchni chcemy mieć zainstalowaną zmywarkę. Zlewy do kuchni powinno dobierać się w taki sposób, aby były łatwe w czyszczeniu, trwałe i jednocześnie dopasowane do jej pozostałych elementów. Oprócz zlewozmywaków wykonanych ze stali nierdzewnej coraz większym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się zlewozmywaki granitowe. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, a na dodatek są niezwykle proste w utrzymaniu czystości (nie osadza się na nich brud i kamień). Dodatkową zaletą, która stanowi o przewadze nad zlewami ze stali, są niewątpliwe walory estetyczne.

6. Kuchenka

To kolejny sprzęt, bez którego trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek kuchnię. Mogą różnić się one rozmiarami i funkcjami, jednak jedno jest pewne – kuchenki to obowiązkowy element każdej kuchni. Jeśli posiadamy posiada dzieci, dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na kuchenkę indukcyjną. W przypadku, gdy ceni sobie on naturalny smak potraw, będzie się jednak skłaniał w stronę kuchni na gaz.

7. Lodówka

Lodówka powinna mieć odpowiednią wysokość (dostosowaną do użytkownika), a także pojemność (która sprosta potrzebom domowników). Warto pamiętać, aby znajdowała się w odpowiedniej odległości od zlewozmywaka i źródeł ciepła. Nie może być to mniej niż 40 cm.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ