Nowoczesne hokery do kuchni – 8 ciekawych propozycji

0
biały hoker pikowany Meblujemy Dom

Przed zakupem hokerów kuchennych, często zastanawiamy się nad ich funkcjonalnością. Powstaje obawa, czy tego typu stołki barowe są wygodne. Czy da się z nich komfortowo korzystać, czy jedynie służą jako ozdoba? Przede wszystkim są one doskonałą alternatywą dla krzeseł czy taboretów.

Bardzo często wybieramy je do kuchni, które są połączone z salonem – oddzielającym elementem jest blat. Pierwotnie hokery były wykorzystywane w barach. Z czasem się upowszechniły i obecnie możemy je spotkać również w pubach, klubach, kawiarniach, hotelach, restauracjach oraz w przestrzeni domowych.

Czym jest hoker?

Hokery to inaczej wysokie krzesła. Doskonale współgrają z barami, podwyższonymi blatami, wyspami czy stolikami przyściennymi. Należy jednak zadbać o ich odpowiednią wysokość. Te niezwykle funkcjonalne i eleganckie wysokie krzesła sprawiają, że korzystanie z podwyższonych blatów jest bardzo wygodne.

Możemy się komfortowo rozsiąść, spożywać posiłki, pić poranną kawę czy czytać gazetę lub książkę. Hoker to bez wątpienia doskonałe uzupełnienie kuchennej aranżacji. Konieczne jest jednak dobranie odpowiedniego modelu.

biały elegancki hoker do kuchni

Jak wybrać model?

Jeśli chodzi o hokery, oferta jest naprawdę różnorodna. Można je kupić w wielu rozmaitych stylach, kolorach czy kształtach. By zakup był naprawdę trafiony, warto trzymać się kilku kwestii. Podstawową jest estetyka i trwałość wykonania.

Tego rodzaju krzesło powinno być uzupełnieniem wnętrza, dlatego musi pasować do określonej aranżacji. Można zdecydować się na podobną kolorystykę, co reszta wyposażenia lub dobrać je na zasadzie kontrastu. Przeważnie na pierwszy rzut oka możemy określić, czy mebel jest nowoczesny, rustykalny, industrialny, w stylu glamour czy retro.

Istotne kryteria podczas wyboru

Rolę odgrywa także cena. Warto ją oszacować już na wstępie, a dopiero później poszukiwać mebli w określonej kwocie. Dodatkowo należy także zastanowić się nad tym, czy jeśli jdany model wyjątkowo nam się spodoba, możemy wydać więcej.

Istotne są również gabaryty. W końcu mebel musi pasować do całego wystroju, ale także do całej przestrzeni czy pozostałych elementów wystroju. Pod uwagę bierzemy wysokość krzesła – powinno się mieścić pod wybranym blatem, a jednocześnie pozostawiać dość dużo miejsca dla użytkownika. Dobieramy odpowiednią szerokość i ciężar.

Mebel do nowoczesnej kuchni

Wiele osób, które są na etapie urządzania lub remontowania mieszkania, decyduje się na wybór nowoczesnych aranżacji. To popularna, a zarazem bardzo modna estetyka. Nowoczesne pomieszczenia są przeważnie jasne, dobrze oświetlone, przepełnione nowatorskimi materiałami czy designerskimi dodatkami. Nie brak w nich także wyrazistych elementów czy futurystycznych kształtów.

Jeśli interesują nas hokery do właśnie takich wnętrz, dobrym wyborem będą te wysokie na stalowej podstawie. W przypadku siedziska, wybieramy te z połyskującego tworzywa – najlepiej w wyrazistym, kontrastowym kolorze. By stonować nowoczesną przestrzeń, możemy zdecydować się na minimalistyczne meble, np. z drewna, o neutralnych barwach.

nowoczesny hoker do kuchni

Rustykalne wnętrza

W przypadku rustykalnych przestrzeni kuchennych, bazujemy na tradycyjnych rozwiązaniach. Wbrew pozorom, tutaj wysokie krzesła także sprawdzą się doskonale. W tym przypadku wybieramy drewniane krzesła barowe lub te, które cechują się ludową estetyką.

Jeśli zależy nam na przełamaniu rustykalnego charakteru danego wnętrza, można wybrać minimalistyczne białe meble, które w zasadzie wszędzie będą prezentować się dobrze. W razie, gdybyśmy zdecydowali się na zmianę wystroju, one mogą pozostać bez zmian.

Styl loftowy

Styl loft również jest niezwykle popularny, a co istotne, daje nam szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o dobór hokerów. Idealne będzie krzesło barowe o metalowej podstawie i tapicerowanym siedzisku. Można także zdecydować się na wysokie krzesła metalowe.

Jeśli chodzi o kolorystykę, tutaj panuje pełna dowolność – sprawdzą się zarówno hokery o neutralnej czy surowej kolorystyce, jak i te w intensywnych barwach, np. czerwone, żółte czy niebieskie.

Eleganckie przestrzenie

Eleganckie wnętrza wymagają podkreślenia swojego wyrafinowanego charakteru odpowiednimi meblami. Jeśli poszukujemy hokerów właśnie do takich przestrzeni, nie musimy się ograniczać wyłącznie do prostej estetyki barowej. Wiele jest modeli o naprawdę unikatowym i ekskluzywnym designie.

Doskonałym wyborem będzie wysokie krzesło w stylu glamour. Powinno mieć srebrzystą, połyskującą podstawę oraz siedzisko z oparciem – najlepiej tapicerowane. Dobrze sprawdzą się również hokery pikowane, które będą obite satynowym bądź aksamitnym materiałem.

biały hoker pikowany Meblujemy Dom

Drewniane krzesła barowe

Można również zdecydować się na hoker z drewna z tapicerowanym siedziskiem. To rozwiązanie sprawdzi się w zasadzie w każdej kuchni – klasycznej czy nowoczesnej. Połączenie drewna z elegancką tapicerką nadaje uniwersalnego, a zarazem ekskluzywnego charakteru.

Nie należy obawiać się tego, że stołek barowy będzie niewygodny. Wszystko jest zależne od modelu – podobnie, jak w przypadku krzeseł kuchennych. Jeśli zamierzamy z hokerów korzystać na co dzień, najlepiej sprawdzą się te tapicerowane, które dodatkowo posiadają oparcie. Miękkie siedzisko to gwarancja komfortu. Dobrze sprawdzą się również stołki fotelikowe, które przypominają klasyczne fotele wyposażone w podłokietniki. Warto również sprawdzić, czy dany model posiada opcję podparcia nóg.

Stylowe modele

Istnieją także bardziej designerskie modele, które składają się wyłącznie z siedziska. Osoby, które nie są przyzwyczajone do siedzenia na tego typu krzesłach, mogą odczuwać brak oparcia. Warto jednak podkreślić, że jest to w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia. Jeśli wybieramy krzesła barowe wykonane z tworzyw sztucznych, są one odpowiednio formowane. To dlatego wygoda korzystania z nich jest naprawdę ogromna. Łatwo się je czyści, są dostępne w szerokiej kolorystyce i w różnorodnych kształtach.

Designerskie wysokie krzesła

Tego rodzaju krzesła same w sobie są niezwykle stylowym dodatkiem do wnętrz. Jeśli jednak chcemy wybrać model, który jeszcze dodatkowo się wyróżnia, warto postawić na ten tapicerowany o żywej kolorystyce, a jednocześnie minimalistycznym wzornictwie. Najbardziej designerskie są także wspomniane wcześniej modele fotelikowe. Do wyboru mamy wiele kolorów drewna czy odcieni tapicerki, więc bez trudu dopasujemy je do naszych aranżacji.

Nowoczesne kształty

Jeśli interesują nas wysokie krzesła kuchenne o bardziej nowoczesnych kształtach, warto sprawdzić ciekawe modele wykonane z tworzywa sztucznego. Interesująco prezentują się także modele wykonane z metalu i ekoskóry. Tego typu meble doskonale wpisują się zarówno w nowoczesne, jak i klasyczne aranżacje mieszkań, zdobiąc nasze cztery kąty. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ich zastosowanie w swoich domach.

Nie ulega wątpliwości, że stołki barowe są świetnym wyborem do rozmaitych wnętrz. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządziliśmy cztery kąty, warto rozważyć ich zastosowanie. Wyższe siedziska znakomicie pasują do wysokich stolików czy wysp. Wyglądają designersko, a zarazem są funkcjonalne i bardzo wygodne w użytkowaniu. Warto jednak pamiętać o powyższych wskazówkach, by wybrać idealny wariant, skrojony na miarę oczekiwań. Jeśli będzie pasować do estetyki wnętrza, stworzymy doskonałą przestrzeń do przesiadywania, rozmawiania ze znajomymi czy spożywania posiłków. Będzie wygodnie i przytulnie, czyli tak, jak cenimy.

Na co zwrócić uwagę odbierając dom od dewelopera

0
piękny przestronny dom

Bez wątpienia z odbiorem domu wiąże się wiele stresu. Długo wyczekiwany moment sprawia, że łatwo można przegapić istotne usterki. Deweloper może także unikać odpowiedzialności za konieczne poprawki, dlatego warto na wstępie poznać swoje prawa, by żadna istotna kwestia nie została pominięta.

Dom, który został wybudowany przez dewelopera, przeważnie wymaga samodzielnego wykończenia przez nabywcę. Musimy to robić z rozwagą, by nie utrudnić sobie dochodzenia uprawnień z tytułu rękojmi lub gwarancji – w razie popełnienia własnych błędów.

piękny przestronny dom

Umowa przedwstępna

Jeśli decydujemy się na zakup nowego domu od dewelopera, przeważnie podpisujemy umowę przedwstępną. Oznacza ona, że regulowane są kwestie związane z realizacją oraz przekazaniem obiektu.

Do przeniesienia własności nieruchomości dochodzi dopiero po zrealizowaniu budowy. To właśnie wtedy podpisuje się notarialną umowę sprzedaży.

Przekazanie obiektu

Jeśli chodzi o umowę o roboty budowlane, obowiązkiem wykonawcy jest realizacja obiektu, z kolei inwestora, odbiór obiektu oraz zapłata wynagrodzenia. Wykonanie robót oraz przekazanie obiektu, który jest przedmiotem umowy, musi być potwierdzone protokołem odbioru, który podpisują obie strony bądź ich upoważnieni przedstawiciele.

Deweloper powinien zawiadomić o planowanym terminie odbioru w sposób, który został określony w umowie. W przypadku, gdy nie zawarto takich postanowień w umowie, zawiadomienie może się odbyć w dowolny sposób – faksem, listem zwykłym lub poleconym, telefonicznie. Nabywca powinien stawić się w wyznaczonym terminie po odbiór – w przypadku, gdy bez uzasadnienia się nie pojawi, deweloper może sporządzić protokół przekazania samodzielnie.

W praktyce często zdarza się jednak, że jest wyznaczany następny termin. Dopiero w przypadku kolejnej nieuzasadnionej odmowy odbioru przez nabywcę, deweloper może sam sporządzić protokół wraz z adnotacją. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinien on przesadzać z jakością wykonanego obiektu.

Podpisanie protokołu

Na wstępie należy podkreślić, że nawet w przypadku podpisania protokołu odbioru budynku wykonanego wadliwie, możemy w przyszłości dochodzić swoich praw z tytułu rękojmi.

Aby jednak ich nie stracić, musimy opisać zauważone usterki. Dodatkowo warto w protokole zawrzeć oświadczenie, w jakim terminie wykonawca usunie wady. Nie zawsze jednak będzie to możliwe do określenia na samym etapie odbioru.

W momencie, gdy wady są na tyle istotne, że nie mamy możliwości przystąpienia do wykańczania oraz użytkowania obiektu, możemy odmówić odbioru do czasu usunięcia usterek.

Informowanie dewelopera

Bardzo ważne jest to, by zastrzeżenie sformułować na piśmie. Inaczej narazimy się na zarzut bezpodstawnej odmowy odbioru. W przypadku, gdy czegoś nie zauważymy bądź odpowiednio nie opiszemy, możemy o tym później poinformować dewelopera. Trzeba jednak to zrobić w ciągu miesiąca od wykrycia przez nas wady.

Sporządzony protokół powinien zostać podpisany przez przedstawiciela dewelopera, np. kierownika budowy. Podpis złożony przez osobę bez stosownego pełnomocnictwa to spore ryzyko! Nabywca powinien dostać kopię lub oryginał protokołu.

Wykonawca odpowiada za wady, które ujawnią się później lub takie, których wykrycie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu budownictwa. Przepisy te mają zastosowanie niezależnie od zapisów w protokole odbioru. O wszelkich wadach koniecznie trzeba zawiadomić wykonawcę w ciągu miesiąca. Inaczej możemy utracić prawa z rękojmi.

odbiór domu od dewelopera

Niezbędne dokumenty

Jeśli udajemy się na odbiór domu, koniecznie trzeba wziąć ze sobą umowę. Nie jest to wymagane, jednak zalecane. Zażądajmy także projektu domu. Dzięki temu zweryfikujemy zapisy w dokumentacji i skonfrontujemy je ze stanem rzeczywistym. Sprawdźmy także czy:

 • zgadza się grubość ścian nośnych,
 • instalacja elektryczna działa poprawnie,
 • zgadzają się wymiary poszczególnych pomieszczeń,
 • okna i drzwi otwierają się i zamykają,
 • szyby nie są porysowane,
 • ramy okien są czyste,
 • odpływy i dopływy zostały wykonane,
 • instalacja wodna jest szczelna,
 • nie występują przecieki na połączeniach,
 • ściany są proste, a na tynku nie widać nierówności, zarysowań czy pęcherzy,
 • podłogi są równe i poziome,
 • wentylacja działa prawidłowo,
 • na dachu są wywiewki wentylacyjne,
 • wykonane zostały obróbki blacharskie dachu,
 • zamontowane zostały rynny i rury spustowe.

Warto zaangażować osobę, która posiada niezbędną wiedzę z zakresu budownictwa. Dzięki temu pomoże nam ocenić jakość robót, a także dostrzec ewentualne wady. Może to być np. wykonawca robót wykończeniowych.

Przekazanie dokumentacji

Należy pamiętać, że wraz z obiektem, deweloper powinien przekazać wszelkie dokumenty nabywcy. Dokumentacja ma oczywiście dotyczyć sprzedawanego domu. W przypadku, gdy treść dokumentu dotyczy także innych nieruchomości, np. całego osiedla, deweloper musi wydać uwierzytelniony wyciąg z dokumentu. Reguluje to przepis art. 546 § 1 k.c.

Wykonawca musi również przekazać umowy o przyłączenie obiektu do sieci, protokoły odbioru przyłączy, przewodów wentylacyjnych i kominowych, instalacji gazowej, inwentaryzację geodezyjną powykonawczą – chyba że dokumenty te zostały złożone przez dewelopera w urzędzie wraz z zawiadomieniem o zakończeniu budowy.

W drugim przypadku, wymagajmy okazania potwierdzenia złożenia dokumentacji, jeśli wykonawca nie dysponuje kopiami. Nabywca musi również otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.

Potrzebne uprawnienia

Często zapomina się o tym, że w przypadku, gdy w domach zostały wbudowane materiały bądź urządzenia, na które udzielono gwarancji, możemy zażądać od deweloperów, by w drodze umowy cesji, przekazał nam on swoje uprawnienia z gwarancji oraz wydał dokumenty gwarancyjne. Pamiętajmy o tym na etapie odbioru.

Dokumenty te nie będą potrzebne, jeżeli deweloper sam udzieli gwarancji na cały dom – w tym zastosowane w nim materiały i urządzenia. Powinna to być gwarancja co najmniej na takich samych zasadach, jakie oferuje producent. Niestety, jest to dość rzadko spotykane.

Jeśli chcemy zachować udzieloną przez producenta dziesięcioletnią gwarancję na materiały kupione przez wykonawcę, koniecznie musimy postarać się o cesję tychże uprawnień.

Odpowiedzialność za wady

Jak możemy przeczytać w Kodeksie cywilnym, to sprzedawca odpowiada za wady. Jeśli kupiliśmy dom od dewelopera, możemy domagać się odpowiedzialności od wykonawcy w okresie trzech lat od wydania nieruchomości.

Pojawia się jednak wątpliwość, czy okres ten odnosi się do wszystkich elementów budynku, czy wyłącznie do jego konstrukcji.

Jeżeli zakupiliśmy dom wraz z wbudowanymi elementami jako jednolitą całość użytkową, można uznać, że odpowiedzialność za wady będzie odnosiła się do całego budynku – począwszy od fundamentów aż po dach wraz z oknami czy różnorodnymi urządzeniami technicznymi.

Kto usuwa wady?

W momencie, gdy zauważymy, że nasz wymarzony dom ma wady, ale nie zauważyliśmy ich przy odbiorze, możemy zażądać ich usunięcia, tym samym wyznaczając wykonawcy odpowiedni termin wraz z zagrożeniem, że po jego upływie, nie przyjmujemy naprawy.

Co ważne, deweloper może odmówić naprawy, jeżeli będzie ona wymagać nadmiernych kosztów. W przypadku, gdy wady nie da się usunąć lub wykonawca nie zdoła ich usunąć w odpowiednim czasie, klient ma prawo odstąpić od umowy, o ile wady są istotne, np. uniemożliwiają nam korzystanie z obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Wykonawca może odmówić naprawy – zarówno na etapie odbioru, jak i później. W przypadku wad nieistotnych, nabywca może jedynie zażądać obniżenia wynagrodzenia – odpowiednio do jakości wykonanych robót.

Nieusunięte usterki

Warto pamiętać o swoich prawach i wiedzieć, co zrobić w przypadku, gdy deweloper nie usunie wad lub w ogóle ich nie uznał – czy to na etapie odbioru, czy późniejszym. W momencie, gdy powstanie pilna potrzeba naprawy, wykonania robót wykończeniowych czy zabezpieczenia, musimy postarać się o udokumentowanie stanu budynku.

W tym celu wykonujemy zdjęcia oraz decydujemy się na skorzystanie z usług rzeczoznawcy. W razie sporu z wykonawcą, będzie to niepodważalny, a zarazem jedyny dowód.

Trzeba jednak wiedzieć, że wykonawca nie odpowiada oczywiście za jakość robót wykończeniowych, które wykonujemy we własnym zakresie. Nie ponosi on również odpowiedzialności za szkody w domach, które zostały spowodowane niewłaściwym wykonywaniem tychże robót. Pamiętajmy o tym jeszcze na etapie odbioru.

Samodzielne prace wykończeniowe

Samodzielne przeprowadzanie prac wykończeniowych nie zawsze jest dobrym pomysłem, dlatego wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości “pod klucz”. Wtedy odbieramy mieszkanie gotowe do użytkowania.

Trzeba mieć na uwadze, że przeprowadzanie robót wykończeniowych na własną rękę przez nabywcę to dla wykonawcy dobry pretekst do uniknięcia odpowiedzialności za wady robót, które zostały przeprowadzone przez niego. Może dojść do sytuacji, że prace spowodują pogłębienie się istniejących wad, do których wykonawca się nie przyznaje.

Co więcej, jeśli nasze cztery kąty wykańczane są przez kilka ekip, bardzo trudno jest ustalić kto za co odpowiada. Przeważnie sprawy tego typu kończą się w sądach, a oceny dokonują biegli. To dlatego warto spisywać umowy z wykonawcami prac wykończeniowych, w których dokładnie określimy zakaz obowiązków, a przy odbiorze budynku będziemy zadowoleni.

Jak widać, odbiór wymarzonego budynku może się wiązać z wieloma trudnościami. To dlatego warto zabezpieczyć się już na samym wstępie, by uniknąć przykrych nieporozumień.

Co wpływa na ceny energii elektrycznej?

0
Co wpływa na ceny energii elektrycznej

Jesteśmy świadomi, że ceny prądu są wysokie. Nawet pod koniec poprzedniego roku były spekulacje o podwyższeniu stawek w 2019 roku. Jednak nie ma też co się dziwić, kiedy pozyskiwanie węgla jest drogie, a jego ilość maleje. Chociaż chcielibyśmy płacić za prąd mniej, to nasze rachunki wcale nie maleją, a nawet rosną. Jednak nie mamy często pojęcia, co tak naprawdę wpływa na cenę energii.

Co składa się na cenę energii elektrycznej?

Rachunek za prąd, to nawet 25 % miesięcznych wydatków gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa. Cena energii elektrycznej, składa się z kosztów związanych z wydobyciem surowca, produkcją prądu oraz jego transportu. Największy popyt na energię jest w letnich miesiącach, ponieważ gdy jest wysoka temperatura, to agregaty chłodnicze pracują o wiele mocniej. Choć warto przyznać, że coraz bardziej popularne stają się kotły grzewcze elektryczne, które są używane do ogrzewania domu w okresach zimowych. Istotną kwestią są także opłaty za emisje CO2. Kolejnymi czynnikami, które wpływają na cenę jest zapotrzebowanie na energię elektryczną, czyli ilość jaką zużywamy.  Ceny krajowe są także uzależnione od wymiany międzynarodowej. Pamiętajmy również o tym, że ten prąd jest nam dostarczany więc też za tę dostawę trzeba zapłacić. Do tego dochodzą czynniki, o których nie zdajemy sobie sprawy np. jak koszty naprawy systemów.

Jakie elementy z zewnątrz mogą wpłynąć na cenę za energię elektryczną?

Powyższe warianty są nieodłącznymi elementami ceny za energię, jednak należy pamiętać, że mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje jak np. wybuch energii elektronicznej. Nie jest to codzienna sytuacja, ale może do tego dojść. Taka sytuacja powoduje, że ceny za prąd wzrastają. Nie zawsze jednak te ceny muszą wzrastać, mogą również maleć. W przypadku, gdy państwo wspomoże o drobne, czy większe dopłaty. Nie zawsze państwo wpływa na niską cenę, ale może wpłynąć na jej wzrost, chociażby poprzez wyższe koszty środowiskowe. Oczywiście czynnikiem, który uzależnia ceny za prąd jest także pora roku. W lecie jest zapotrzebowanie na energię, dzięki której możemy korzystać z klimatyzacji, natomiast w zimie ogrzewamy mieszkanie.

Często nie mamy pojęcia, dlaczego nasze ceny za prąd są takie wysokie, dlatego, że nie wiemy ile i jakie dokładnie elementy wchodzą w jej skład. Niekiedy są to warunki niezależne ani od nas ani od sprzedawcy. To jak funkcjonuje dzisiejszy rynek i giełda nie jest do przewidzenia.

Ceny prądu w 2019 – czy ulegną zmianie?

Ustawa z 28 grudnia 2018 roku przyniosła rewolucję na rynku energii elektrycznej! Ceny za prąd muszą być przez sprzedawców obniżone do stawki, jaka obowiązywała 30 czerwca 2018 roku u danego sprzedawcy. Jeżeli chodzi zaś o opłaty dystrybucyjne – te, nie mogą być wyższe niż obowiązujące w dniu 31 grudnia 2018 roku. Zmianie ulegną również stawki opłaty przejściowej – zostanie ona zmniejszona zarówno dla klientów indywidualnych jak i dla firm. Co ważne, również stawka akcyzy na energię elektryczną zmniejszy się z 20 zł do 5 zł za MWh. Węcje dowiesz się na stronie Po Prostu Energia.

Jak zaoszczędzić na rachunku za prąd?

Obniżenie rachunków za prąd jest możliwe na kilka sposobów: zmiana sprzedawcy oraz optymalizacja zużycia energii elektrycznej w domu lub firmie. Nie każdy ma możliwość obniżyć zużycie prądu w swoim biurze, lokalu czy domu, dlatego sposób optymalizacji, może być niedostępny. Z drugiej strony, warto poważnie się zastanowić nad zmianą sprzedawcy energii elektrycznej. Zmiana sprzedawcy i podpisanie nowej umowy może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku.

Kuchnia w stylu rustykalnym przepełniona ciepłem

0
Kuchnia w stylu rustykalnym przepełniona ciepłem

Kuchnie, zwłaszcza w drewnianych lub starych domach, kojarzą nam się z wyjątkowym klimatem. Ciepłym, pełnym zapachów, uroczym… Jeśli styl rustykalny to właśnie to, o czym marzysz, będziesz musiała się co nieco napracować, by uzyskać taki efekt. Ale warto! Podpowiadamy, jak to zrobić.

Styl rustykalny idealny do kuchni

Styl rustykalny świetnie sprawdza się w kuchniach. Jest ciepły i przytulny, a jednocześnie funkcjonalny. Zawsze będzie się kojarzył ze wspólnymi rodzinnymi posiłkami, przygotowywaniem weków i zapachem ziół, a także wesołym gwarem podczas biesiadowania w gronie bliskich. Do takich wnętrz idealnie będzie pasowała lodówka do zabudowy Samsung, Beko lub Bosch.

Drewno, jasne kolory, przestrzeń i elementy typowe dla wiejskiego, sielskiego klimatu – tak w skrócie można opisać styl rustykalny. Jest w nim lekkość i ciepło. To jeden ze stylów retro, wymagający znalezienia różnych pamiątek, wyszywanych serwetek, kolorowych zasłonek i ludowych akcentów. W przypadku kuchni rustykalnej można postawić na drewno na podłodze i delikatne kolory na ścianach, ale sprawdzi się także cegła, a nawet zwykłe płytki. Styl rustykalny zaskakująco dobrze czuje się w modnej teraz kolorystyce bieli, morza i szarości. To meble – drewniane, o rzeźbionych frontach – są tutaj najważniejszym elementem wystroju.

Nowoczesny sprzęt w rustykalnej kuchni

Chociaż kuchnia ma być jak przeniesiona sprzed lat, możesz zainwestować w najnowocześniejszy sprzęt. Wiele marek oferuje sprzęt AGD vintage, możesz także zadbać o zabudowę. Świetnym rozwiązaniem jest lodówka do zabudowy Samsung, Beko lub Bosch. Obita drewnem mebli będzie wyglądała po prostu jak sporej wielkości szafka.

Lodówka do zabudowy Samsung, Beko czy Bosch to świetne rozwiązanie dla ludzi ceniących sobie estetykę i spójność wnętrza. Zabudowana lodówka nie będzie się w nich wyróżniała. Odpowiedniej wielkości lodówka do zabudowy Samsung, Bosch czy Beko w kuchni rustykalnej będzie wyglądała bardzo naturalnie, nie zwróci uwagi na swoją nowoczesność. Jej wnętrze nie musi być jednak vintage. Lodówka do zabudowy może być wyposażona we wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania, systemy zwiększające jej wydajność i zmniejszające ilość zużywanej energii. W ofertach wielu producentów znajduje się nowoczesna lodówka do zabudowy. Samsung, Beko lub Bosch posiadają w swojej ofercie tego typu urządzenia, które w niektórych aranżacjach zarówno rustykalnych, jak i nowoczesnych będą prezentowały się wyjątkowo. Zwykła, matowa, szara lub czarna lodówka także się sprawdzi.

Dodatki pełne ciepła

Diabeł tkwi w szczegółach. Bez odpowiednich dodatków nawet najpiękniejsze meble nie będą miały swojego rustykalnego charakteru. Kwiaty w uroczym wazoniku, ściereczka z ludowymi wzorami (najlepiej haftowana), kolorowe zasłonki w kwiatowe motywy – to jest właśnie to.

Czego jeszcze będziesz potrzebować do stworzenia przeuroczej kuchni w stylu rustykalnym? Oczywiście nie może zabraknąć kamiennej miseczki i moździerza, nie obędzie się także bez drewnianego, starego młynka do pieprzu. Nie możesz zapomnieć również o obiciu lub wyściełaniu krzeseł i kolorowym obrusie na stoliku. Postaw na jasne kolory; możesz także wprowadzić trochę więcej życia dzięki jednemu mocniejszemu akcentowi – na przykład intensywnej czerwieni.

Kominkowe piece wolnostojące

0
Kominkowe piece wolnostojące

Mroźna zima, śnieg za oknem, koc i ogień w kominku – czy nie brzmi to wspaniale? Piece kominkowe biją w ostatnich latach rekordy popularności. Znajdziemy je w katalogach wnętrzarskich, magazynach poświęconych architekturze wnętrz oraz na branżowych blogach, gdzie znajdziemy porady dotyczące urządzania domowej przestrzeni. Polecane są zarówno przez budowlańców, jak i dekoratorów domów.

Kominki tego typu mają wspaniałe właściwości grzewcze, ale nadal pozostają ekologicznym rozwiązaniem – piece kominkowe są w stanie ogrzać powierzchnie do 180 m2, czyli niemal każdy, nawet duży, dom czy biuro. Takie piece są nie tylko niezwykle praktycznym, ale również stylowym dodatkiem, a wręcz uzupełnieniem całości wystroju – świetnie sprawdzą się zarówno w salonie, jak i w np. otwartej kuchni. Zwykle stworzone są ze stali lub żeliwa, z elementami wykonanymi ze szkła hartowanego, które występować może w wydaniu ozdobnym, np. jako witraż. Dobrze wykonany kominkowy piec wolnostojący szybko się nagrzewa i oddaje ciepło do pomieszczenia. Na rynku możemy znaleźć piece kominkowe zaprojektowane w najróżniejszych stylach – klasyczne, staromodne, kojarzące się z przedwojennym mieszkaniem w kamienicy, czyli tzw. kozy; eleganckie, pasujące do klasycznych, bogatych wnętrz, lub też te nowoczesne, bardzo minimalistyczne i surowe, przypominające betonowe bryły. Ogromną zaletą kominkowych piecy wolnostojących jest fakt, że możemy się na nie zdecydować już po odebraniu kluczy do domu, lub nawet w starszym budynku, w któym nie chcemy robić remontów, dziur w ścianach i wielkiej demolki.

Na stronie https://sklep.komo.pl/piece-kominkowe znaleźć można pełen przekrój cenowy i estetyczny kominków, które wpasują się w absolutnie każde wnętrze, oraz zadowolą każdą kieszeń. Dzięki wygodnemu systemowi filtrowania, możemy wybrać interesujący nas kolor, wielkość, rodzaj przeszklenia kominka czy chociażby system czystej szyby, a także przekrój cenowy i producenta. Strona jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze.

Czym ocieplić dom? Rozważ nowoczesne ocieplanie pianą

0
Czym ocieplić dom? Rozważ nowoczesne ocieplanie pianą

Ocieplanie pianką PUR to coraz chętniej stosowana metoda termoizolacji ścian, podłóg, dachów oraz fundamentów. Jest nie tylko ciepła i ekologiczna, ale także znakomicie wygłusza pomieszczenia. Poznaj wszystkie jej zalety.

Wybór metody docieplenia domu powinien być pokierowany nie tylko ceną i skutecznością, choć to najważniejsze parametry. Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe korzyści, które możemy mieć przy okazji termoizolacji budynku. Takie szerokie zastosowanie oferuje ocieplanie pianką pur – niezwykle modny i nowoczesny sposób na uzyskanie znakomitej bariery cieplnej w naszym domu.

Ocieplanie pianką – różnorodne zastosowanie

Ocieplanie pianką to coraz popularniejsza, ale wciąż dość słabo znana metoda termoizolacji. Warto ją poznać nieco bliżej. Ocieplanie pianką polega na natryskowym nałożeniu specjalnej pianki na powierzchnię, gdzie tworzy ona zwartą i grubą warstwę izolacyjną. Jest to pianka poliuretanowa, całkowicie neutralna dla środowiska i nieszkodliwa dla ludzi oraz zwierząt. Profesjonalnym docieplaniem pianką zajmuje się coraz więcej firm, np. https://ocieplenia-piana.pl.

Ogromną zaletą metody ocieplania pianą jest uniwersalność i szerokie możliwości wykorzystania tego materiału. Firma Ocieplanie-pianą.pl oferuje ocieplenia dachu, poddasza, fundamentów, posadzek oraz magazynów przemysłowych. Pianka nie gromadzi wilgoci, co daje jej ogromną przewagę nad tradycyjnymi materiałami stosowanymi w Polsce do dociepleń. Metoda natryskowa może być stosowana z wykorzystaniem dwóch technik – techniki otwartej struktury komórek (w środowisku suchym) oraz techniki zamkniętej struktury komórek (w środowisku wilgotnym).

Ocieplanie pianką poliuretanową – szczelność i bezpieczeństwo dla zdrowia

Pracownicy firmy Ocieplanie-pianą.pl chwalą się, że metoda ta dynamicznie zdobywa kolejnych zwolenników. Nic zresztą dziwnego – uzyskana warstwa znakomicie trzyma ciepło zimą, a latem – nie dopuszcza do nagrzewania się pomieszczeń. Ponadto pianka pur jest materiałem bardziej odpornym na uszkodzenia niż styropian czy wełna mineralna. Nie ma też obaw, że do izolacji z pianki dobiorą się szkodniki lub grzyby. O wszystkich jej korzyściach możecie przeczytać na stronie https://ocieplenia-piana.pl/izolacja-piankowa/.

Ciekawą właściwością pianki poliuretanowej jest dźwiękoszczelność. Oznacza to, że zastosowanie jej do ocieplenia znakomicie wygłusza pomieszczenia chroniąc dom przed hałasami z zewnątrz. Czy ocieplanie pianką jest drogie? Na pewno nieco droższe niż styropianem lub wełną. To zrozumiałe biorąc pod uwagę nowoczesność tej metody. Poniesione koszty rekompensuje nam jednak dość szybko niższy koszt ogrzewania oraz trwałość tej nowoczesnej izolacji.

Kino domowe – jak zaplanować?

0
Kino domowe - jak zaplanować?

Lubisz spędzać wieczory przy dobrym filmie, ale chciałbyś oglądać go w wygodnym domowym zaciszu? To możliwe! Wystarczy, że w swoim salonie lub innym pokoju zaplanujesz kino domowe. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę!

Ranking pościeli – jaki komplet wybrać do sypialni?

0
Ranking pościeli – jaki komplet wybrać do sypialni?

Na zdrowy i komfortowy sen składa się wiele czynników. Wśród tych najważniejszych wymienić należy m.in. wystrój pomieszczenia oraz jego usytuowanie. Nie bez znaczenia będzie też pościel – to ona ma bezpośredni kontakt z ciałem, dlatego powinna być odpowiednio miękka i delikatna, a także przewiewna. Oto ranking kompletów, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie pościeli.

Przygotowanie podłoża pod garaże blaszane

0
wylewka betonowa

Podejmując decyzję o postawieniu garażu blaszanego obok domu, większość osób zdecyduje się na zakup gotowej konstrukcji. Taka inwestycja pozwala zaoszczędzić wiele czasu oraz pieniędzy, dodatkowo nie musimy starać się o pozwolenie i tracić czasu na postawienie garażu murowanego. Większość firm oferujących montaż blaszaka zastrzega sobie, aby Klient we własnym zakresie zatroszczył się, o przygotowanie podłoża pod garaż blaszany. Trzeba zatem wybrać rodzaj i zastanowić się w jak najlepiej je wykonać, aby zapewnić konstrukcji solidną podstawę do zakotwiczenia.

Jakie podłoże pod garaż blaszany

Podłoże, które zastosujemy przed rozłożeniem konstrukcji, będzie odgrywać rolę kotwiczenia całego blaszaka.

W zależności od tego, do czego będziemy używać garażu, wyróżnić można kilka rodzajów podłoża między innymi:

 • wylewka betonowa,
 • bloczki betonowe,
 • fundamenty,
 • płyty chodnikowe,
 • kostka brukowa,
 • deski.

Wylewka betonowa

Jej wykonanie stosuje się, podczas gdy blaszany garaż ma funkcjonować jako zadaszenie dla samochodu lub różnego rodzaju cięższego sprzętu. Minimalna głębokość, na którą wylewamy beton to około 10-15 cm. Wylewka powinna być większa o około 20 – 35 cm od wymiarów całego zarysu boków konstrukcji.

wylewka betonowa

Bloczki betonowe

Kiedy garaż blaszany ma służyć jedynie do przechowywania ogrodowych narzędzi np. taczek lub jeśli ma być rozwiązaniem tymczasowym na przykład w trakcie budowy domu, wówczas bloczki betonowe będą podłożem w zupełności wystarczającym. Bloczki umieszczamy po obwodzie blaszaka. Dla uzyskania większej stabilności zakopujemy je na niewielką głębokość. Ważnym czynnikiem będzie wypoziomowanie terenu.

Tego rodzaju podłoże możemy wzmocnić kotwami. Odpowiednią ilość to 6 bloczków, które umieszczamy po obwodzie blaszaka. Niewątpliwie zaletami bloczków będzie szybki i prosty montaż. Jak i łatwa dostępność w każdym składzie budowlanym oraz ich niska cena.

bloczki betonowe

 

Fundamenty

Kolejnym sposobem będzie fundament pod obrysem ścian. Każdy gotowy garaż blaszany do samodzielnego montażu posiada na dole kątownik, do którego w dowolnym miejscu używamy kotew, aby przykręcić konstrukcję do ławy fundamentowej. Wystarczający będzie fundament 40 x 30 centymetrów, możemy zastosować pręty zbrojeniowe. Fundament zagwarantuję nam wysoką stabilność zamontowanego garażu blaszanego. Powierzchnię wewnątrz można wypełnić klińcem.

fundamenty pod garaże blaszane

 

Płyty chodnikowe

Jednym z najprostszych rozwiązań będzie ułożenie na płytach chodnikowych, na których umieścimy konstrukcję. Tego rodzaju podłoże nie musimy zakopywać do podłoża, mimo to pozwala nam uzyskać cel stabilności dla całej konstrukcji.

Płyty chodnikowe układamy po obrysie garażu.

płyty chodnikowe

Kostka brukowa

Mniej wytrzymała niż beton, jest kostka brukowa, dlatego nie sprawdzi się jako podłoże dla garażu na samochód. Może utrzymać jednak nieco wyższą temperaturę konstrukcji. Przed przystąpieniem do układania kostki brukowej, konieczne będzie na podłożu wykonanie warstwy wyrównującej, która pomoże wyrównać rozłożenie obciążeń z nawierzchni. Dodatkowo spełnia funkcję izolacji cieplnej.

kostka brukowa

Taką warstwę wykonujemy w kilku etapach:

Na początku wytyczamy wielkość zarysu naszego garażu, pamiętając przy tym, aby zrobić go na odpowiedniej wysokości. Następnie wysypujemy standardową warstwę piasku – ok.10 cm. Jeżeli jednak mamy podmokły teren na naszej działce, warstwa piasku powinna być większa. Po zastosowaniu pierwszej warstwy piasku oraz jej utwardzeniu należy warstwowo utwardzić na przykład żwirem lub tłuczniem. Wszystkie warstwy należy dokładnie utwardzić. Kostkę brukową powinniśmy wystawić kilka centymetrów ponad powierzchnię gruntu. Całość należy zamknąć krawężnikami i usypać drobnoziarnisty kamień.

Niestety największą wadą kostki brukowej jest to, że podczas kotwiczenia pęka.

Najlepiej będzie wykonanie fundamentu wokół obrysu garażu, środek możemy wyłożyć kostką brukową.

Deski

Technologia rzadko spotykana, jednak ma swoich zwolenników. Cały spód przed postawieniem konstrukcji wykładamy deskami. Rozwiązanie to posiada jednak wiele wad takich jak:

 • krótka żywotność drewna, wystawionego bezpośrednio na działanie wilgoci i zimna bezpośrednio od podłoża,
 • problem z uzyskaniem idealnego poziomu gruntu,
 • mała wytrzymałość materiału na przeciążenia,
 • utrudnione utrzymanie czystości wewnątrz.

Zdecydowanie deski będą idealnym podłożem na przy kotwienie pod kojce dla psów.

Ze względu na to, że beton niekorzystnie działa na stawy naszych czworonogów. Drewno będzie nie tylko naturalnym, ale także odpowiednim miejscem do wylegiwania się. Odizoluje od podłoża i utrzyma czystość w kojcu.

Czym kierować się przy wyborze podłoża pod blaszak

Zanim przystąpimy do wykonania podłoża pod konstrukcję, musimy zadać sobie pytanie – Do czego i na jak długi okres ma służyć nasz garaż?

Kiedy będziemy chcieli użytkować pomieszczenie jako ochronę dla naszego samochodu, powinniśmy wybrać wylewkę lub fundamenty, pomiędzy którymi zostanie wysypany tłuczeń. Wszystko to przez ciężar auta, dla którego podłoże musi być solidnie wykonane, aby przyjąć wszelkie przeciążenia. Kostka brukowa posłuży bardziej do przechowywania lekkich narzędzi i sprzętów takich jak rowery czy kosiarka.

Jeżeli nasza konstrukcja ma być tymczasowa, najlepszym rozwiązaniem będą płyty chodnikowe oraz bloczki betonowe. Które można usadowić w podłożu bez zaprawy i bez problemu usunąć po tym, jak będziemy chcieli przenieść w inne miejsce nasz blaszak.

Jeżeli będziemy chcieli kierować się ceną zapewne o wiele tańsze, będzie kupienie gotowych bloczków betonowych czy też płyt niż wylewnie zbrojonych fundamentów lub wylewki.

W jaki sposób wykonać wylewkę betonową?

Pierwszą rzeczą, jaką będziemy musieli wykonać, jest wytyczenie rozmiaru wylewki, pamiętając o dodaniu około 25-30 cm z każdej strony krawędzi, na której pocznie nasz garaż. Następnie usuwamy humusu – czyli warstwę ziemi urodzajnej. Kolejno wykopujemy dołek na około 20 centymetrów głębokości we wcześniej wytyczonym obszarze. Zbrojenie naszej wylewki oraz wypuszczenia różnego rodzaju kotw i śrub jest niepotrzebne. Konstrukcje zazwyczaj nie posiadają otworów, które mogłyby przyjąć tego typu śruby lub kotwy.

Gdy wykonamy już nasz szalunek, do dołu wsypujemy warstwę podsypki z kamienia lub żwiru. Kruszywo, jakie zastosujemy powinno być gruboziarniste, co umożliwi podczas przedostania się wody pod wylewkę jej rozprężenie w trakcie  zamarzania przy niskich temperaturach. Podsypkę jak najbardziej ubijamy, można użyć do tego mechanicznych ubijaków. Następnie przechodzimy do zrobienia szalunku, który wykonamy z desek lub różnego rodzaju płyt na przykład płyty OSB.

WAŻNE! Deski blokujemy od zewnątrz tak, aby siła wylewanego betonu nie zniszczyła konstrukcji.

Wylewamy beton, który możemy zamówić na pobliskiej betoniarni. Rzadziej spotyka się przygotowanie samemu w betoniarce, lecz niektórzy dalej stosują tę metodę. Poziom betonu powinien wystawać kilka centymetrów ponad poziom gruntu. Niektórzy rezygnują z drewnianego szalunku. Wtedy beton lejemy bezpośrednio do wytyczonej dziury. Niezależnie od tego, czy wylewka betonowa jest uzbrojona w drewniany szalunek, ścianki otworu ziemnego powinny być podparte deskami. Po wylaniu wylewki czekamy 2-3 dni, aby beton mógł dobrze związać, po tym czasie rozszolujemy deski.

Jak beton będzie najlepszy

Beton B20 lub B25 będzie najlepszy na wykonanie naszego podłoża. Zdecydowanie najlepsze rozwiązanie będzie zamówienie gotowego betonu w betoniarni. Umożliwi to nam zaoszczędzenie czasu oraz może się okazać tańsze niż przygotowanie na własną rękę. Samemu jest praktycznie niewykonalne betonu o takiej klasie.

Ceny w betoniarni będą uzależnione od mieszanki, jaką będziemy chcieli uzyskać i substratów dodawanych do betonu oraz wody. Ceny w betoniarniach są uzależnione również, w jakiej części kraju będziemy kupować nasz beton. Ostateczną cenę może ukształtować nam koszt transportu oraz koszt użyczenia nam pompy. Średnia cena betonu, za którego będziemy musieli zapłacić w przedziale: 250-350 zł. za kubik (czyli 1m3).

W jaki sposób obliczyć ilości betonu

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka ilość betonu będzie potrzebna na wylewkę lub fundamenty pod naszą konstrukcję. Każdy z nas może bez problemu obliczyć wartość betonu, jaką zamówimy w betoniarni.

Należy pomnożyć wartość głębokości podłoża przez wymiar ścian garażu z dodaną wcześniej do nich wartość powierzchni wylewki, jaka ma wystawać poza obrys naszego blaszaka.

Jeżeli mamy na przykład konstrukcje o wymiarach 3 x 5 metra, głębokość wylewki będzie wynosić 20 cm, a wylewka będzie wystawać za obrys 25 cm, będzie trzeba wykonać takie działanie :

3,25 x 4,25 x 0,2 = 2,76 m³

Wynik otrzymamy w metrach sześciennych, będzie to wartość ilości betonu, jaką powinniśmy zamówić z betoniarni.

Podłoże pod garaż blaszany powinno zostać dostosowane do potrzeb i funkcji jaką ma spełniać konstrukcja. Przed postawieniem blaszaka powinniśmy zastanowić się czy jest to miejsce tymczasowe, czy też chcemy aby właśnie tutaj stał na dłużej. Wariantów jest wiele a każdy z nich niesie za sobą określone korzyści.

Zabezpiecz swój dom na Święta

0
Zabezpiecz swój dom na Święta

Boże Narodzenie to czas, gdy większość z nas opuszcza swoje domy i udaje się do rodziny, by razem z nią spędzić te wyjątkowe dni. Cztery kąty niestety zostają wtedy bez opieki na kilka ładnych dni. Z tego powodu w tym okresie zdarza się najwięcej włamań, które skutecznie burzą sielankę pięknego czasu wspólnego świętowania. Jak więc zabezpieczyć się przed wizytą nieproszonego gościa?

Zabezpieczenia są niezwykle ważne, jednak przy tanich, niskogatunkowych drzwiach zewnętrznych, zupełnie nie spełniają swojej roli. Jeśli chcesz dobrze ochronić swój dom nie tylko w czasie Świąt, ale również przez cały rok, wybierz wysokiej jakości drzwi antywłamaniowe. To właśnie one, w połączeniu z innymi systemami, w tym monitoringiem i alarmem z pewnością zniechęcą włamywacza do podjęcia jakichkolwiek kroków. Sprawdź ofertę drzwi zewnętrznych z innowacyjnym wręgiem antywyważeniowym: https://www.drzwi-cal.pl/drzwi-zewnetrzne/ .

drzwi cal

Zadaniem drzwi w systemie jest zniechęcenie złodzieja do ich sforsowania oraz wydłużenie czasu przejścia do chwili interwencji domowników, sąsiadów albo ochrony. Na ich antywłamaniowość składają się poszczególne wykorzystane w nich elementy, a więc solidna konstrukcja skrzydła i ościeżnicy, poprawny montaż w murze, a także atestowane zamki, wkładki, szyldy, zestawy szybowe oraz zabezpieczenia od strony zawiasów. Klasę antywłamaniową całości determinuje najsłabszy z tych składników. Cały system powinien być certyfikowany w notyfikowanym laboratoriom, gdzie drzwi są poddane brutalnym testom i dopiero po ich pozytywnym wyniku uzyskują certyfikat klasy antywłamaniowej np. RC2.

Konstrukcja drzwi antywłamaniowych

W konstrukcji drzwi antywłamaniowych istotne jest połączenie między skrzydłem a grubą, porządną ościeżnicą, czyli zabezpieczenia antywyważeniowe od strony zawiasów. Trudniejsze do sforsowania są drzwi z niewidocznymi od zewnątrz zawiasami. W przypadku drzwi drewnianych, bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym są ramiaki, które powinny mieć silne wzmocnienia – przynajmniej tak dobre, jak zamki. Jeśli będą słabsze i mniej wytrzymałe, nie zabezpieczą skutecznie Twojego domu.

Drzwi antywłamaniowe to także te, które posiadają przeszklenia. Jednak by i one solidnie chroniły Twój dom, nie może umknąć Twojej uwadze fakt, że one także powinny posiadać swoją klasę antywłamaniową połączoną z odpowiednim mocowaniem w drzwiach. Sposób mocowania zarówno przeszkleń, jak i płycin również nie pozostaje obojętny. Tutaj ważna jest konstrukcja ramek mocujących, które muszą być dobrze przytwierdzone do drzwi, aby uniemożliwić ich wyjęcie, a także wypchnięcie – z obu stron. Wszystkie kolekcje drzwi CAL z naświetlami bocznymi, otwierane do środka i na zewnątrz, z przeszkleniami i bez, sosnowe i dębowe, grubości skrzydła 78 i 90 mm o całkowitej wysokości 2500 mm szerokości 2950 mm uzyskały certyfikat antywłamaniowy RC2.

drzwi

Zamki w drzwiach antywłamaniowych

Bardzo często zamki bywają mylone z wkładkami. Choć jedne i drugie mają swoje klasy antywłamaniowości, to ich przeznaczenie jest nieco inne. Zamki mają za zadanie przeciwdziałać atakom siłowym, natomiast wkładki służą umożliwieniu uprawionym użytkownikom odblokowywanie zamków, zwykle przy pomocy klucza. Najczęściej pierwszą ofiarą włamywacza staje się wkładka, która jest przez niego rozwiercana i wyłamywana. Aby zapobiec ich zniszczeniu, wybieraj wkładki atestowane w klasie dostosowanej do antywłamaniowości drzwi. Ponieważ często są one pierwszym obiektem ataku włamywaczy warto w nie zainwestować i wybrać naprawdę dobre, z trudnymi do dorobienia kluczami. Wkładki możesz ochronić również kupując odpowiedni szyld antywłamaniowy razem z klamką, niektóre modele mają osłonę wkładki, co bardzo często zniechęca złodziei do ich forsowania. W kwestii zamków – najlepsze będą te wielopunktowe, rozmieszczone na całej długości skrzydła, które mają zaczepy montowane w ościeżnicy, dzięki czemu są znacznie bezpieczniejsze.

Ciepło i bezpieczeństwo nie tylko od święta

Dobre zabezpieczenia antywłamaniowe w postaci drzwi, zamków i systemów alarmowych mają za zadanie opóźnić włamanie do domu, co w efekcie ma zniechęcić włamywacza do podjęcia dalszych prób. Z roku na rok zabezpieczenia są jednak coraz lepsze i skuteczniejsze. Decydując się na drzwi atestowane, masz pewność, że dobrze zabezpieczą Twój dom i rodzinę. Szukasz innowacyjnych rozwiązań, które Cię nie zawiodą? Koniecznie sprawdź ofertę https://www.drzwi-cal.pl/

cal drzwi