Monstera, czyli najmodniejsza roślina doniczkowa ostatnich miesięcy

0
Monstera

Rośliny doniczkowe to niezawodny sposób na ożywienie mieszkania, który sprawdza się niezależnie od stylu wnętrzarskiego. Choć żywe rośliny jeszcze do niedawna kojarzyły się raczej ze staromodnymi aranżacji w stylu lat 90., to obecnie cieszą się ogromną popularnością. Wśród najmodniejszych roślin doniczkowych ostatnich miesięcy znajdują się monstery, które ze względu na swój charakterystyczny wygląd zaskarbiły sobie uznanie nawet u osób, które nie mają większego doświadczenia w uprawie domowych drzewek.

Monstera – kwiat o wielu obliczach

Monstery to rośliny wywodzące się z rejonów klimatu tropikalnego, jednak to wcale nie przeszkadza im w tym, aby doskonale adaptować się do warunków panujących w naszych domach i mieszkaniach. Moda na monstery w aranżacjach wnętrz nie jest oczywiście przypadkowa – na zainteresowanie tymi wyjątkowymi roślinami wpływa kilka czynników, dzięki którym miłośnicy naturalnych akcentów we wnętrzach nie wyobrażają sobie bez nich życia. Nazwa „monstera” niech nikogo nie zwiedzie – nie ma ona wiele wspólnego z angielskim słowem „monster”, czyli potwór, bo samo drzewko, które można zakupić na stronie polskiej marki Plants & Pots zachwyca swoim nietuzinkowym wyglądem.

Monstera dziurawa – „must have” w każdym mieszkaniu

Monstera dziurowa to coś więcej niż modna roślina ozdobna – jej obecność we wnętrzach potrafi całkowicie odmienić ich charakter i dodać im nieco „pazura”. W dużym stopniu jest to zasługa dużych liści dekoracyjnych, które urzekają swoją oryginalną budową i strukturą. Monstera deliciosa przyciąga wzrok charakterystycznymi wycięciami na liściach, które w dodatku pięknie się błyszczą.

Warto również powiedzieć kilka słów o pielęgnacji monstery dziurawej, która jak na roślinę pochodzącą z lasów tropikalnych przystało, preferuje wilgotne warunki do rozwoju. Z tego względu należy pamiętać o regularnym zraszaniu liści, które absorbują wodę dzięki obecności korzeni powietrznych. To jednak nie zwalnia nas z obowiązku podlewania korzeni podziemnych – należy robić to 1-2 razy na dwa tygodnie. Jaka temperatura będzie najbardziej optymalna dla monster dziurawych? Zaleca się 18-22 oC, choć nieco wyższa lub niższa temperatura nie powinna zaszkodzić naszej roślinie. Monstery dziurawe lubią również półcienie, dlatego lepiej nie ustawiać jej bezpośrednio przy oknach.

Monstera perforowana – efektowna dekoracja domu

Monstera perforowana cieszy równie wielkim zainteresowaniem jak monstera dziurawa, a ze względu na podobne pochodzenie, posiada zbliżone wymagania, przez co ich pielęgnacja przebiega niemalże jednakowo. Monstera Obliqua, bo tak brzmi fachowa nazwa rośliny, wyróżnia się bardzo efektowną strukturą liści, które posiadają charakterystyczne podłużne otwory, co wraz z owalnym kształtem blaszki liściowej tworzy harmonijną kompozycję. Młode liście u monstery perforowanej najczęściej pozbawione są liści, co dodaje drzewkom jeszcze więcej uroku. Trzeba również zaznaczyć, że  Monstera Obliqua to nie tylko oryginalna aranżacja wnętrz, ale również skuteczny sposób na zneutralizowanie toksyn w mieszkaniu – liście monstery pochłaniają bowiem amoniak, benzen czy formaldehyd.

Zalety profesjonalnego traktorka ogrodowego

0
Zalety profesjonalnego traktorka ogrodowego

Traktorek ogrodowy to sprzęt, który jest coraz częściej spotykany w gospodarstwie domowych. Charakteryzuje się on wysoką funkcjonalnością, gdyż dzięki niemu łatwiej wykonać wiele niezbędnych prac w ogrodzie. Ilość dostępnych modeli poszczególnych producentów sprawia, że wybór najlepszego z nich nie jest prosty i zależy od preferencji konsumenta czy wielkości działki. Z tego względu kupno pojazdu będzie wymagać poświęcenia czasu oraz zasięgnięcia rady specjalisty.

Dla kogo przeznaczone są traktorki ogrodowe?

Niestety, nie dla każdego traktorek ogrodowy będzie optymalnym zakupem, szczególnie że samo kupno takiego sprzętu generuje wysokie koszty. Traktorek idealnie sprawdzi się w sytuacji, gdy działka posiada wielką powierzchnię, której skoszenie tradycyjną kosiarką zajęłoby nawet kilka dni. Jeśli wokół domu znajduje się pole sięgające minimum 1000 metrów kwadratowych, wtedy warto zastanowić się nad taką inwestycją.

Koszenie takiego areału kosiarką spalinową będzie bardzo uciążliwe i gwarantuje praktycznie codzienną pracę. Zakończenie prac w jednym miejscu będzie się równało początkowi strzyżenia trawnika w innej części działki. Z drugiej jednak strony, używanie traktorka na małej powierzchni może być równie męczące. Utrudnione będzie manewrowanie pojazdem, a sam trawnik nie będzie wyglądać zbyt schludnie.

Jakie są zalety pojazdu?

Dlaczego traktorek ogrodowy cieszy się coraz większą popularnością? Ponieważ posiada zdecydowanie więcej zalet niż wad. Po pierwsze, taki pojazd wyróżnia się mocą silnika. Przeważnie ma się do czynienia z czterosuwową jednostką napędową, posiadającą jeden lub dwa cylindry. Sprawia to, że bez większych problemów napędzi do przodu traktorek ważący w okolicach 200 kilogramów.

Traktorek radzi sobie w każdym terenie. Nie ma znaczenia, czy porusza się po równej jak stół działce, czy po wybojach lub pokonuje podczas pracy spore przewyższenia. Z łatwością skosi bardzo wysoką trawę lub wystające pnącza, z czym zwykła kosiarka miałaby nie lada trudności. Dlaczego? To za sprawą wytrzymałych ostrzy. Niektóre z nich są w stanie nie tylko połamać gałęzie, ale nawet zmielić ją na drobne kawałki.

W porównaniu z tradycyjnym sprzętem koszącym traktorki wyróżnia daleki zasięg. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w wystarczającą ilość benzyny. Przeważnie jeden bak wystarczy do skoszenia imponującej powierzchni. Taki pojazd charakteryzuje się małą awaryjnością. Bardzo dobrze widać to podczas koszenia dużego terenu. Pojazdy wyposażone są w pojemne akumulatory, więc użytkownik zyskuje pewność, iż pojazd zawsze będzie gotowy do pracy.

Praca użytkownika niczym nie różni się od jazdy samochodem. Traktorek może posiadać ergonomiczny fotel, dzięki któremu można usiąść wygodnie, przez co nie dochodzi do nadwyrężania kręgosłupa. To miła odmiana od żmudnego i zabierającego wiele sił pchania kosiarki.

Traktorek jest również pojazdem wielofunkcyjnym i całorocznym. Oprócz koszenia trawy może spełniać funkcję glebogryzarki, odśnieżarki czy posłużyć do zbierania liści.

Jak montować okna dachowe obok siebie?

0
okna dachowe

Łączenie okien dachowych w jedno duże przeszklenie to rozwiązanie nie tylko efektowne, ale przede wszystkim praktyczne. Jak je wykonać prawidłowo? Czego potrzebujemy, aby zespolone okna dachowe były szczelne i spełniały wszystkie swoje funkcje prawidłowo?

Kiedy warto montować okna dachowe obok siebie?

Decyzję co do aranżacji poddasza powinniśmy podejmować jeszcze w trakcie projektowania całego domu. Warto tę sprawę dokładnie przemyśleć. Nawet jeśli początkowo nie planujemy tworzyć użytkowych pomieszczeń na poddaszu, to zalecamy wybór takiego rozstawu krokwi, który będzie odpowiedni do wstawienia okien dachowych w przyszłości.

Jednym ze sposobów na maksymalne doświetlenie poddasza jest montaż większej liczby okien dachowych. Uznaje się, że ich powierzchnia powinna wynosić co najmniej 10% powierzchni poddasza, ale jeśli tylko konstrukcja dachu na to pozwala, okien możemy umieścić więcej. Zamiast kilku okien w różnych częściach dachu, możemy je ze sobą zespolić i stworzyć jednolite przeszklenie, do którego będziemy mieli wygodny dostęp. Jednocześnie dwa (lub więcej) mniejsze okna kombi dają więcej światła, niż jedno duże okno.

Korzyści z montażu zespolonych okien jest wiele. Po pierwsze, poddasze zyskuje mnóstwo dziennego, naturalnego światła, co ogranicza zużycie energii elektrycznej. Po drugie, obecność naturalnego źródła światła wpływa również pozytywnie na nasze samopoczucie. Po trzecie, okna zespolone pozwalają cieszyć się lepszym widokiem na zewnątrz. Okna obecne produkowane o niskim współczynniku przenikania ciepła zapobiegają stratom energii, dzięki czemu cały budynek jest cały czas energooszczędny.

Jak montować okna dachowe obok siebie?

Istnieje kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać podczas montażu okien obok siebie. Najważniejsze z nich to:

 1. Łączymy tylko te okna, które mają identyczną grubość ościeżnicy
 2. Identycznie w przypadku surowca, z którego jest wykonana rama okienna – łączymy tylko te wykonane z drewna lub tylko z PVC. Technicznie jest to możliwe, ale estetyka takiego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia, w związku z czym rekomendujemy jednolite rozwiązanie.
 3. Okna powinny mieć tę samą wysokość co sprawia, że całość prezentuje się poprawnie pod względem estetycznym.
 4. Bez względu na to, ile okien chcemy zamontować, prace powinien prowadzić wykwalifikowany dekarz, który zadba o szczelność i poprawność montażu.

W Dakea do montażu zespolonego proponujemy specjalne kołnierze, które umożliwiają połączenie okien przy pokryciu dachowym o wysokości od 16 do 120 mm. Zadaniem kołnierza jest odprowadzanie wody z powierzchni okien oraz ochrona połaci przed przenikaniem wody. Są rozwiązania kombi, które pozwalają również na instalację okien z odstępem 18 mm w poziomie. To uniwersalny kołnierz, który nadaje się do każdego typu pokrycia dachowego. Innym rozwiązaniem, idealnym dla osób, które chcą uzyskać efektowne przeszklenia w miejscu, gdzie dach łączy się ze ścianą, są okna kolankowe. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które doświetla pomieszczenie w oryginalny sposób. Bez względu na wybrany rodzaj połączenia kombi, w Dakea znajdziesz przystosowane do tego okna dachowe oraz akcesoria montażowe: https://dakea.pl/produkty/okna/

Jakie krzewy ozdobne będą najlepsze do Twojego ogrodu?

0
Jakie krzewy ozdobne będą najlepsze

Aranżacja ogrodu nie ogranicza się wyłącznie do posadzenia kilku losowo wybranych krzewów. Aby cieszyć się estetyczną i piękną przestrzenią wokół domu, należy tak dobrać roślinność, by cieszyła oczy nie tylko przez kilka tygodni lub miesięcy, ale przez cały rok. Ponadto, trzeba pamiętać o właściwej pielęgnacji, uwarunkowanej zmieniającymi się czynnikami atmosferycznymi. Największa trudność to selekcja odpowiedniego rodzaju krzewów ozdobnych. Jak to zrobić? Jakie krzewy ozdobne będą najlepsze do ogrodu?

Czym kierować się wybierając krzewy ozdobne do ogrodu?

Oprócz najbardziej popularnych roślin kwitnących, które są ozdobą każdego ogrodu, równie ważne są wszelkiego rodzaju krzewy całoroczne, najczęściej iglaste. Zaletą tych drugich jest bez wątpienia fakt, iż są to rośliny łatwe w pielęgnacji i zazwyczaj mało wymagające, a jednocześnie trwałe. Dlatego oprócz typowych krzewów ozdobnych, które cieszą oczy wielokolorowym i bujnym kwieciem, warto rozważyć uzupełnienie ogrodowej roślinności w egzemplarze długo kwitnące, będące swoistą bazą, tłem dla innych krzewów oraz estetycznym elementem dekoracyjnym.

Jak więc dobrać krzewy ozdobne do ogrodu?

Aby krzewy wieloletnie mogły prawidłowo się rozwijać, należy dobrać odpowiednie odmiany do konkretnego ogrodu. Rośliny, które w jednym miejscu osiągną pełny wzrost i zachwycą pięknymi kwiatami, w innym zupełnie nie przyjmą się i nie osiągną pełnego rozkwitu, a co gorsze – istnieje duże prawdopodobieństwo, że obumrą już na początkowym etapie wzrostu.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę na etapie planowania ogrodu to:

 • stopień nasłonecznienia,
 • ukształtowanie terenu,
 • rodzaj gruntu oraz jego wilgotność,
 • osłonięcie przed wiatrem i mrozem.

Najlepszą opcją jest oczywiście dobrze nasłoneczniona przestrzeń, ponieważ jest idealna niemal dla każdego gatunku roślinności. Jednak istnieje wiele krzewów, dla których to właśnie zacienione miejsca będą najbardziej odpowiednie.

Świetnym przykładem krzewu, który odnajdzie się w cienistych i półcienistych rabatach, który dodatkowo będzie doskonałym uzupełnieniem i tłem dla innych krzewów i wyższych drzew, jest Bluszcz irlandzki Arbori Compact dostępny w ogrodniczym sklepie internetowym Florexpol. Bluszcz jest rośliną dekoracyjną, posiadającą kulisty kwiatostan, zimozielone błyszczące liście, która sprawdzi się zarówno jako pojedyncza roślina ozdobna, jak i grupa roślin tworząca okrywy.

Podobnie jak rodzaj nasłonecznienia, tak i rodzaj gleby, odczyn oraz jej wilgotność mają ogromny wpływ na krzewy ozdobne. Najlepsze są gleby o odczynie obojętnym, których pH wynosi około 6,5 oraz zasadowym (7,0 – 8,0). Na takim podłożu sprawdzi się największa ilość gatunków, np. Budleja Berries & Cream, czy Wiśnia kosmata. Gleby o odczynie kwaśnym, o pH 4,0 – 5,5 będą idealne dla azalii lub wrzosów, a także dla niemal wszystkich odmian hortensji (Hortensja Hercules, Blauer Zwerg).

Na szczęście istnieje kilka sposobów na sprawdzenie odczynu podłoża, w którym planujemy zaaranżować nasz ogród, dzięki czemu unikniemy błędów już na początkowym etapie nasadzania.

Znając podstawowe czynniki warunkujące posiadanie pięknego ogrodu, znacznie łatwiej jest dobrać najbardziej odpowiednią roślinność. W sklepach ogrodniczych, na przykład w sklepie internetowym Florexpol, każdy gatunek krzewu ozdobnego jest szczegółowo opisany, dlatego nie ma najmniejszego problemu z zakupem. Ponadto, zawsze można liczyć na profesjonalną pomoc pracowników. Właściwy dobór roślinności, dbałość zarówno o krzewy, jak i terminowe nawożenie podłoża, dadzą gwarancję posiadania miejsca idealnego do odpoczynku, relaksu, czy zabawy z dziećmi.

Elektryczne ogrzewanie – poznaj jego zalety

0
Elektryczne ogrzewanie

Czy ogrzewanie elektryczne może być wydajne, wygodne w użytkowaniu i niedrogie? – Okazuje się, że tak, jeśli wybierzemy odpowiednie urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele grzejników elektrycznych. Nie wszystkie jednak spełniają oczekiwania użytkowników. Niektóre na skutek wysokiego poboru mocy, a co za tym idzie nadwyrężających wyraźnie domowy budżet rachunkach za prąd, mają więcej przeciwników niż zwolenników. Są jednak i takie, które stanowią ciekawą alternatywę dla nowoczesnych systemów grzewczych i skutecznie przekonują do siebie coraz więcej osób.

Ogrzewanie elektryczne może mieć sporo zalet i doskonale spełniać się w roli głównego albo uzupełniającego systemu grzewczego. Aby nie zawiodło zaufania inwestora, powinien wybrać nowoczesne urządzenie, które zbiera pozytywne opinie. Jako przykład można tu podać urządzenie Klima, które zostało nagrodzone Złotym Filarem Budownictwa za zajęcie 1. miejsca w kategorii Urządzenia i instalacje grzewcze na 56. Międzynarodowych Targach Budownictwa Jesień 2019 oraz 21. Targach Technik Grzewczych i Oszczędności Energii Instal System 2019.

Czym są grzejniki Klima?

Aby lepiej zrozumieć, jak działają grzejniki Klima, należy poznać priorytety, jakimi kierował się producent przy ich projektowaniu. Istotną kwestią było dla niego stworzenie urządzenia, które będzie wygodne w użytkowaniu i niedrogie w eksploatacji. W jego zamyśle grzejniki Klima miały stać się powszechnie dostępne dla użytkowników o średnio zasobnym portfelu. Dziś z czystym sumieniem może sobie powiedzieć, że to się udało.

Grzejniki Klima są urządzeniami hybrydowymi, w których zastosowano dwa niezależne systemy grzewcze. Ich działanie wzajemnie uzupełnia się w taki sposób, by urządzenie działało najbardziej efektywnie jak to możliwe. Wykorzystane w jednej obudowie ogrzewanie konwekcyjne i podczerwone sterowane jest za pomocą inteligentnego termostatu. Jego zdaniem jest zawiadywanie urządzeniem i decydowanie, który z systemów powinien działać w danym momencie. Priorytetowo w Klimie zostało potraktowane ogrzewanie podczerwone, które cechuje się niskim poborem mocy. Ogrzewanie konwekcyjne załącz się wtedy, gdy zachodzi konieczność podniesienia temperatury we wnętrzu. W efekcie producentowi udało się wydobyć największe zalety każdego z tych systemów i sprawić, że urządzenie jest skuteczne, wydajne i stosunkowo niedrogie w eksploatacji.

Dodatkowe atuty

Zastosowanie w jednym urządzeniu dwóch niezależnych i wzajemnie uzupełniających się systemów to nie jedyne atuty. Producent postanowił bowiem wprowadzić szereg funkcjonalności, które z jednej strony poprawiają komfort użytkowania, z drugiej mają wpływ na dodatkowe obniżenie zużycia energii. Opisano je dokładnie na stronie Econovli – dystrybutora tych urządzeń. Zgodnie z informacjami, które możemy tam znaleźć, urządzenie zapobiega ogrzewaniu pustych pomieszczeń, a także wnętrz, w których pozostawiono otwarte okna. Dzięki temu użytkownicy mogą liczyć na znaczne oszczędności energii. Zaletą jest też możliwość bieżącego monitorowania zużycia energii oraz programowania urządzenia. Grzejnik Klima jest przy tym prosty w użytkowaniu i bardzo estetyczny. Dzięki temu doskonale wygląda nawet w pomieszczeniach o charakterze reprezentacyjnym.

Atuty grzejników Klima sprawiają, że coraz więcej osób przekonuje się do ogrzewania elektrycznego.

Jak urządzić ogród, by pięknie się prezentował mając dzieci i zwierzaki? Czy to możliwe?

0
Jak urządzić ogród, by pięknie się prezentował mając dzieci i zwierzaki

Urządzenie ogrodu, gdy ma się dzieci jest nie lada wyzwaniem, a jeśli do tego jest się jeszcze opiekunem psa czy kota to staje się to bardzo trudne. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie brakuje gatunków trujących, których zwierzęta ani dzieci absolutnie nie powinny dotykać, a tym bardziej spożywać. Ponadto ogród musi zapewniać swobodę zabawy, zarówno dzieciom jak i zwierzętom. Zatem, na co należy zwrócić uwagę?

Po pierwsze: zastanów się nad sadzeniem roślin iglastych

Jeśli po Twoim ogrodzie będzie biegał pies, a także dzieci, to musisz pomyśleć nad tym, jak posadzić rośliny. Jeśli koniecznie chcesz wybrać iglaki to zdecydowanie nie sadź ich blisko płotu. Pies jest terytorialny, a także ciekawski, gdy posadzisz żywopłot z tui to niestety szybko może on zostać zniszczony, bo pies będzie chciał się bawić z psem, który akurat wychodzi na spacer i stratuje Twoje rośliny. Pewnym rozwiązaniem jest postawienie dodatkowego płotka okalającego iglaki, jednak wtedy znacznie ograniczasz psu swobodę, zwłaszcza samiec ciężko to przeżyje, nawet jeśli ma zapewniony codzienny spacer po okolicy. Dlatego lepiej iglaki sadzić w pewnej odległości od płotu, tak by pies miał do niego dojście. Gęste sadzenie będzie wiązało się z koniecznością potoczenia drzewek wspomnianym płotkiem, ale postawionym w taki sposób, że pies będzie mógł swobodnie poruszać się po ogrodzie. Celowo nie poruszamy tu tematu kota, bo jak wiadomo on wszędzie potrafi się wcisnąć. Również dzieci w ferworze zabawy mogą zniszczyć Twoje  rabaty czy drzewka, dlatego warto sadzić je w dużych donicach. To również sposób na znaczenie terenu przez samce, przynajmniej psy. Będą znaczyć doniczkę, a nie iglaka w związku z tym igły nie będą narażone na psi mocz. Z kotami już bywa gorzej, bo mają różne pomysły i są zwykle bardziej zwinne, ale przynajmniej betonowej donicy na pewno nie przewrócą. Zatem, jeśli sadzić to koniecznie w betonowych donicach. Gatunki karłowate, odpowiednie do sadzenia w donicach znajdziesz w sklepie ogrodniczym euroogrod.com.pl.

Po drugie: wybierz odpowiedni gatunek trawy, który dobrze się ukorzenia

Dzieci bawiące się na trawie i grające w piłkę będą regularnie niszczyły darń. Nawet samo bieganie przyczynia się do jej degradacji. Jednak można temu zaradzić wybierając trawę, która dobrze się ukorzenia. To oczywiście trawa sportowa. Sprawdzi się ona także w przypadku twoich czworonożnych pupili. Oczywiście musisz oduczyć psa podkopów na trawniku, a kota załatwiania się na nim, jeśli chcesz by zawsze był piękny i zielony. Wtedy pozostaje Ci dla pupila wybrać kuwetę albo spacer do lasu czy parku w celu załatwienia swoich potrzeb. Zwierzę, które nie kojarzy swojego ogrodu z kuwetą nie będzie się na nim załatwiać. Oczywiście znaczenie terenu moczem zarówno przez psa czy kota albo załatwianie potrzeb na łonie natury przez dzieci, zwłaszcza chłopców, może się zdarzyć. Dlatego musisz przygotować się na to, że Twoja trawa czasem będzie zażółcona. Cóż Ci pozostaje? Możesz wybierać zażółconą i martwą darń i siać nową trawę, obficie podlewając. Trawa dobrze ukorzeniona będzie odporna na harce zarówno czworonożnych towarzyszy, jak i dzieci.

Po trzecie: nie wybieraj krzewów kłujących, możesz postawić na owocowe, np. porzeczki

Kłujące krzewy są niebezpieczne zarówno dla małych dzieci, jak i zwierząt, dlatego lepiej ich nie wybieraj. Zatem odpada sadzenie krzewów róż, zresztą powodów jest więcej, ale o nich dowiesz się za chwilę, a także berberysów, ostrokrzewów czy pigwowców. Możesz za to postawić na krzewy owocowe pozbawione kolców. Na pewno sprawdzą się porzeczki, zarówno czerwona, jak i czarna. Dzieci uwielbiają zajadać owoce na łonie natury, a jeśli poczęstują zwierzę też nic mu nie będzie. Ponadto jeśli poza kotem i psem masz również królika, to wiedz że może on zjadać liście czarnej porzeczki, oczywiście tylko wtedy, gdy nie stosujesz żadnych pestycydów. Takich środków chemicznych musisz się wystrzegać ze względu na zwierzęta domowe i dzieci. Możesz wybrać również sadzonki malin, ich liście są także przysmakiem królików.  W ogrodzie możesz posadzić też lawendę, która odstrasza kleszcze.

Po czwarte: nigdy nie wybieraj tych roślin do ogrodu! 

Są takie rośliny, których absolutnie nie możesz wybierać do ogrodu bowiem są silnie trujące dla psów i kotów, a niektóre także dla ludzi. Silne wymioty,  biegunki, konwulsje, brak apetytu i osłabienie może wywołać połknięcie fragmentu roślin takich jak ostrokrzew, bukszpan, czarny bez, narcyz, funkia, różanecznik, azalia czy też bluszcz, powojnik i wicokrzew. Zarówno dla psów, kotów, jak i dzieci niebezpieczny jest cis. Jego spożycie może spowodować zaburzenia pracy serca, a nawet śmierć. Trujące są także złotokap zwyczajny tojad, a także konwalia majowa, czy lilie. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne dla kotów. Jeśli Twój pies lubi kopać zrezygnuj z roślin cebulowych, ich cebule są toksyczne i powodują rozstrój żołądka.

Warto w ogrodzie urządzić kącik do zabawy dla dzieci i zwierząt. Świetnym pomysłem będzie wykorzystanie starego wydrążonego pnia dla tych ostatnich. Z kolei dzieci świetnie będą spędzać czas w ogrodowym domku, choć czworonożni pupile też nim nie pogardzą.

Wynajem koparki do fundamentów – czyli budujemy nasz dom

0
Wynajem koparki do fundamentów

Decydując się na budowę domu, trzeba zadbać o wiele istotnych kwestii. Jedna z nich dotyczy załatwienia odpowiedniego sprzętu budowlanego. Nie może zabraknąć koparki, za pomocą której przeprowadzimy wiele prac, zaczynając od wykonania fundamentów. Nie każdy decyduje się na powierzenie budowy swojego domu profesjonalnej ekipie budowlanej. Z wieloma rzeczami uporami się na własną rękę, co przełoży się na niemałe oszczędności. Nie trzeba nawet kupować koparki, gdyż można ją wynająć, co będzie zdecydowanie bardziej ekonomicznym i wygodniejszym rozwiązaniem.

Potrzebujesz ciężkiego sprzętu budowlanego? Wynajmij go, nie przepłacaj

Wynajem koparki nie jest usługą przeznaczona wyłącznie dla klientów biznesowych. Zdecydowanie częściej to firmy decydują się na korzystanie z usług wypożyczalni sprzętu budowlanego, ale osoby fizyczne również mogą to zrobić. Oferta jest naprawdę bogata i zróżnicowana, obejmuje ciężki sprzęt budowlany, wielorakie elektronarzędzia i szereg innych urządzeń, które ułatwią i przyspieszą realizację wszystkich prac przeprowadzanych na placu budowy. Znika konieczność korzystania z drogich usług firmy zajmującej się budową domów/remontami. Zaoszczędzone pieniądze można przykładowo wydać na lepszej jakości materiały budowlane i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Istotne będzie to, aby wypożyczany sprzęt był w pełni sprawdzony, ubezpieczony, poddawany regularnym przeglądom technicznym. Sprawny kontakt z firmą wynajmującą także ma znaczenie. Większość z usługodawców umożliwia wypożyczenie koparki razem z operatorem, co stanowi jeszcze większe ułatwienie. Można mieć wtedy pewność co do tego, że usługa zostanie zrealizowana prawidłowo, terminowo i bezproblemowo.

Dlaczego wynajem koparki to dobry wybór?

Jako że nawet zakup nawet używanego sprzętu budowlanego mocno obciążyłby nasz domowy budżet, zdecydowanie bardziej ekonomiczny będzie wynajem koparki. Do wyboru mamy zwykle kilka rodzajów tego typu maszyn, w zależności od swoich indywidualnych potrzeb. Płacimy wyłącznie za wynajem, nie ponosimy kosztów dotyczących utrzymania sprzętu. Wszystkie przeglądy i kwestie związane z przechowywaniem koparki ponosi usługodawca. Regularnie sprawdza on stan swojej floty, dba o terminowe badania maszyn. Można liczyć na wynajęcie profesjonalnego, niezawodnego sprzętu renomowanego producenta i to w przestępnej cenie. Przełoży się to na brak przestojów w realizowaniu kolejnych etapów budowy. Od inwestora zależy to, na jak długo zdecyduje się wypożyczyć koparkę – może to być doba, tydzień czy nawet miesiąc. Sprzęt zostanie dostarczony przez firmę na plac budowy, po czym odebrany, gdy nie będzie już potrzebny, czyli po wykonaniu fundamentów i wyrównaniu gruntu.

Zadbaj o odpowiednie schronienie dla swojego auta

0
Zadbaj o odpowiednie schronienie dla swojego auta

Na dłuższą metę każdy pojazd zostanie w pewien sposób naznaczony z racji nieustannego przebywania na zewnątrz. Nieuchronne działanie czynników atmosferycznych widoczne jest nie tylko zimową i deszczową porą, ale także latem, kiedy temperatury nagrzewają karoserię do bardzo wysokiej temperatury. Co więc zatrzymuje nas przed postawieniem stosownego garażu?

O ile stawianie murowanej konstrukcji od podstaw to już większe przedsięwzięcie, zawsze możemy rozważyć wybór popularnego blaszaka. Postawienie takiego garażu trwa bardzo krótko i wiąże się ze znacznie niższym wydatkiem. W tym przypadku możemy liczyć na dokładnie ten sam zakres ochrony samochodu. Choćby to powinno nas skłonić do przemyślenia tego wariantu.

Nie zwracaj uwagi na pogodę za oknem

Mimo ewidentnie widocznego zjawiska globalnego ocieplenia nie ma co liczyć na to, że lada moment klimat w Polsce będzie przypominał ten, który panuje na południu Starego Kontynentu. Musimy liczyć się z tym, że mimo upalnych, letnich dni, niedługo po nich nadejdzie deszczowa jesień i mroźna zima.

Zakup samochodu bywa znaczącym wydatkiem w domowym budżecie. Często zależy nam na tym, by utrzymać go w dobrej kondycji choćby dlatego, by przy ewentualnej odsprzedaży otrzymać za niego większą sumę. Poza tym mamy w zwyczaju na ogół szanować coś, za co przyszło nam zapłacić ciężko zarobionymi pieniędzmi.

Zostawianie auta pod gołym niebem oznacza, że z wraz z upływem lat szybciej się zestarzeje. Ponadto jest w znacznie wyższym stopniu narażone na korozję niż gdyby zamykać je co dzień w garażu. Natomiast zimową porą o poranku musimy liczyć się z częstym widokiem oszronionych szyb, których oczyszczenie opóźnia nasz odjazd. Możemy jednak w prosty sposób uwolnić się od wspomnianych niedogodności.

Proste, tanie i odpowiednie rozwiązanie

Wbrew pozorom wcale nie musimy posiadać przesadnie dużej posesji, by móc postawić na niej garaż. Wystarczy, że zdecydujemy się na popularny blaszak w popularnym rozmiarze, jakim jest wariant 3×5 metrów. Rozwiązanie to z wielu powodów cieszy się dużą popularnością. Na stałe wpisało się w krajobraz polskich podwórek.

Kiedy chcemy znaleźć solidnego producenta garaży blaszanych na Podkarpaciu, wówczas warto zapoznać się z ofertą dostępną tutaj: https://ultom-garaze.pl/garaze-blaszane-rzeszow. Oferta firmy ULTOM obejmuje warianty różniące się od siebie rozmiarami oraz kolorystyką. Największe ze wspomnianych garaży blaszanych są w stanie pomieścić nawet 2 samochody.

Produkowane przez firmę ULTOM garaże blaszane wyróżniają się wysoką jakością wykonania. Konstrukcje stworzone z solidnej blachy mogą być wyposażone w klasyczną bramę dwuskrzydłową lub opcjonalnie – w wersję uchylną. Sam garaż można doposażyć na miarę potrzeb przyszłego użytkownika np. w rynnę, dodatkowe drzwi i inne elementy.

Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią do postawienia garażu blaszanego, powinniśmy rozważyć postawienie takiej konstrukcji na własnej posesji. Nasz samochód zyska w ten sposób schronienie, które jest tak samo istotne zimą podczas dużych mrozów, jak też latem, kiedy Słońce dogrzewa wyjątkowo mocno.

Jak ubezpieczyć mieszkanie w Lublinie?

0
Jak ubezpieczyć mieszkanie w Lublinie

Mieszkanie, jako jeden z najważniejszych elementów naszego majątku, powinno być ubezpieczone. W naszym kraju ten typ ochrony zyskuje coraz większa popularność, ponad 2/3 Polaków deklaruje, iż ubezpiecza swoją nieruchomość. Dlaczego warto? Jak wygląda ubezpieczenie mieszkania i przed czym chroni? Więcej na ten temat w tekście poniżej.

Czym jest polisa mieszkaniowa?

Produkt ten należy do tak zwanych ubezpieczeń majątkowych. Umowę na ubezpieczenie mieszkania zawiera się minimum na 12 miesięcy – oczywiście z możliwością przedłużenia. W zakresie polisy wchodzi ochrona podstawowa, czyli ochrona murów i wszelkich elementów stałych, instalacji, okien oraz ochrona dodatkowa elementów ruchomych (elektronika, sprzęt AGD, meble itp.). Polisa może chronić przed skutkami następujących zdarzeń:

 • pożar,
 • zalanie,
 • przepięcie (zarówno z powodu zwarcia instalacji elektrycznej, jak i po uderzeniu pioruna),
 • huragan,
 • kradzież z włamaniem,
 • dewastacja,
 • gradobicie,
 • trzęsienie ziemi,
 • wyłudzenie gotówki lub kosztowności.

Ponadto w ramach ubezpieczenia majątkowego możemy skorzystać z dodatkowych usług, którymi najczęściej są:

 • OC w życiu prywatnym, czyli ochrona przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim,
 • Home Assistance, które umożliwia skorzystanie z usług fachowca np. w sytuacji, gdy mamy awarię instalacji elektrycznej. Ubezpieczalnia pokrywa wówczas koszt pracy serwisanta.

Dlaczego warto?

Najważniejszą zaletą polisy mieszkaniowej jest jej niski koszt, który wynosi kilkaset złotych rocznie. To naprawdę niewielka suma biorąc pod uwagę, jak szeroki może być zakres polisy. Jeśli dojdzie do niespodziewanego zdarzenia, np. zalania mieszkania czy włamania z kradzieżą, będziemy narażani na ogromne koszty. Remont pomieszczeń czy ponowne zakupienie drogocennego sprzętu na pewno znacząco odchudzi nasz portfel. Jeśli jednak mamy ubezpieczenie mieszkaniowe, straty pokryje towarzystwo, z którym podpisaliśmy umowę. W ten sposób nie musimy martwić się o niespodziewane, wysokie wydatki.

Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy?

Obecnie na rynku ubezpieczeń funkcjonuje wiele towarzystw i firm oferujących polisy mieszkaniowe. Oznacza to, że aby wybrać najkorzystniejszą ofertę musimy poznać kilkanaście propozycji, które różnią się warunkami i zakresem ochrony, wyłączeniami odpowiedzialności oraz oczywiście wysokością składki ubezpieczeniowej. To dużo danych do przeanalizowania.

Istotnym elementem polisy jest również suma ubezpieczenia. To kwota, do której ubezpieczyciel wypłaci zadośćuczynienie, jeśli dojdzie do szkody w chronionym mieszkaniu. Suma ubezpieczenia powinna odzwierciedlać realną wartość majątku, ponieważ w przypadku nieruchomości wyższa suma nie daje możliwości uzyskania wyższego zadośćuczynienia. Z tego powodu mieszkanie ubezpieczamy tylko w jednym TU. Ponadto suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż wartość nieruchomości, gdyż w razie szkody otrzymamy niższe zadośćuczynienie, a resztę strat będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Chcesz chronić swoje finanse i majątek? Nie wiesz, jak wybrać najlepszą ofertę i ubezpieczyć swoje mieszkanie w Lublinie? Skontaktuj się z Multiagencją Ubezpieczeniową Eurofinance w Lublinie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi do piwnicy?

0
drzwi do piwnicy

Wybierając drzwi wejściowe do domu lub mieszkania zwracamy baczną uwagę na solidność wykonania i oferowany poziom zabezpieczeń. Podczas zakupu drzwi wewnętrznych kluczowe znaczenie ma estetyka i dostosowanie stylistyczne do sposobu, w jaki zaaranżowana została przestrzeń mieszkalna. W przypadku pomieszczeń technicznych, takich jak piwnice, kotłownie, czy garaże kwestia doboru właściwych drzwi często schodzi na dalszy plan. Czy słusznie?

Co mieści piwnica?

Własna piwnica to nieoceniona pomoc w przechowywaniu rzeczy, które nie są niezbędne na co dzień. W pomieszczeniach piwnicznych ląduje więc używany sezonowo sprzęt sportowy, akcesoria RTV i AGD, części samochodowe, czyli wszystko to, na co zazwyczaj brakuje miejsca w domu. Niejednokrotnie są to rzeczy o znacznej wartości. Czy dbamy o ich zabezpieczenie w sposób, na jaki zasługują? Często drzwi do piwnic to prowizoryczne konstrukcje zabezpieczone jedynie skoblem lub rachityczną kłódką. To duże niedopatrzenie, szczególnie w blokach i budownictwie wielorodzinnym, gdzie złodziejom znacznie łatwiej jest się poruszać bez wzbudzania uwagi otoczenia. Jednak także w domkach jednorodzinnych kwestia bezpieczeństwa odgrywa niebagatelną rolę. Jakie zatem powinny być drzwi do piwnicy?

Przede wszystkim solidne. Niezależnie od tego, czy mówimy o wejściu z zewnątrz, czy też o komunikacji wewnętrznej, drzwi powinny być odporne na wpływ niekorzystnych czynników, takich jak woda i niskie temperatury. Oczywiście nie zaszkodzi, jeśli będą stanowiły również barierę przeciwpożarową i dźwiękoszczelną. Konkretny model powinien być dobrany zgodnie z warunkami lokalowymi i potrzebami użytkowników. Zawsze warto postawić na modele wykonane z użyciem materiałów wysokiej klasy i starannie zmontowane. W wypadku drzwi do piwnicy zdecydowanie nie opłaca się poszukiwanie iluzorycznych oszczędności. Zakup produktu tańszego na dłuższą metę może okazać się nieopłacalny — zainwestujmy w te modele, które zagwarantują długą i bezproblemową eksploatację.

Bezpieczne i estetyczne drzwi do piwnicy. Gdzie je znaleźć?

Cechy funkcjonalne to nie wszystko. Wprawdzie zazwyczaj przed drzwiami technicznymi nie stawiamy tak dużych wymagań estetycznych, jak przed tymi, które znajdą się w części mieszkalnej, jednak nie oznacza to, że jesteśmy skazani na korzystanie z rozwiązań brzydkich i topornych. Drzwi do piwnicy powinny być dopasowane swoim wyglądem do reszty pomieszczeń, a w przypadku drzwi zewnętrznych – harmonijnie komponować się ze stylem elewacji. Obecnie znalezienie produktów, które sprawnie połączą wszystkie przedstawione wymagania, nie jest już dużym problemem, czego najlepszy przykład stanowi oferta przygotowana przez firmę 4iQ Group. Firma ta jest uznanym dystrybutorem wysokiej jakości drzwi technicznych.

Drzwi oferowane przez 4iQ Group wykonano przy wykorzystaniu stali i drewna sosnowego. Blachę drzwi i ościeżnice zabezpieczono w procesie cynkowania, na życzenie dostępne jest także malowanie lakierem o wybranym kolorze. Drzwi mają certyfikaty jakości wystawione przez niezależne instytucje badawcze, a co najciekawsze, można je kupić bez wychodzenia z domu — wystarczą krótkie odwiedziny w sklepie internetowym, by móc cieszyć się spokojem i poczuciem bezpieczeństwa.

ZOBACZ TEŻ