Kominek w salonie w dzisiejszych czasach traktowany jest w charakterze ozdoby i luksusu. Niemniej jednak może być on wykorzystywany również jako tanie źródło ciepła, wykorzystywane w charakterze uzupełnienia domowej instalacji grzewczej. Aby maksymalnie zwiększyć jego wydajność stosuje się skomputeryzowane systemy automatyki komputerowej.

Do czego służy automatyka kominkowa?

Największym problemem z jakim możemy się natknąć przy ogrzewaniu pomieszczeń kominkiem, jest odpowiednie ustawienie dopływu powietrza. To właśnie od tego, jak wiele tlenu dostanie się do wnętrza komory spalania zależeć będzie efektywność działania całej instalacji. –Jeśli przepustowość dopływu będzie zbyt niska płomień zgaśnie i trzeba będzie rozpalać go ponownie, co wiąże się przede wszystkim z pewnym dyskomfortem i chwilowym spadkiem temperatury we wnętrzu instalacji – wyjaśnia specjalista z firmy Centrowent – Jeśli z kolei przepustowość będzie zbyt duża i powietrze będzie dostarczane w większych ilościach niż potrzeba, spalanie paliwa będzie nieefektywne i nieekonomiczne. Zadaniem automatyki kominkowej jest przejęcie sterowania nad dopływem powietrza i zapewnienie optymalnych warunków spalania – efektem jest znaczna poprawa komfortu i zoptymalizowanie spalania. Dodatkowo system kontroluje dystrybucję ciepłego powietrza poprzez sterowanie prędkością obrotową aparatu nawiewnego.

Cechy instalacji automatyki kominkowej

Bardzo ważnym elementem automatyki kominkowej jest sonda, znajdująca się w kapie kominka. Odpowiedzialna jest ona za dokonywanie pomiarów temperatury – na podstawie jej odczytów urządzenie jest w stanie dobrać optymalne parametry przepływu powietrza do komory spalania oraz obroty aparatu nawiewowego. Sterowniki posiadają również funkcję ręcznego sterowania prędkości obrotowej aparatu nawiewowego przy pomocy wielostopniowej skali – w takim przypadku pomiar temperatury z wnętrza kapy kominka nie jest brana pod uwagę. W trybie automatycznym nawiew zostanie uruchomiony na najniższą prędkość obrotową, gdy temperatura kominka przekroczy 40 stopni Celsjusza – jego prędkość będzie wzrastać proporcjonalnie do wzrostu temperatury. Informacje o warunkach cieplnych panujących wewnątrz kominka wyświetlane są na monitorze LED urządzenia sterującego. Istotną kwestią jest dobranie odpowiedniej automatyki do aparatu nawiewowego. 

Korzyści płynące z zastosowania automatyki

Poza znacznym usprawnieniem pracy kominka, zastosowanie automatycznego sterowania przynosi wymierne korzyści finansowe. Jest to spowodowane zwiększeniem wydajności ogrzewania i zoptymalizowaniem ilości spalanego paliwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ