Wybór projektu domu to sprawa niezwykle istotna. Jest to bowiem wybór na całe życie, a przynajmniej na jego większość. Dlatego decyzja o wyborze powinna być dobrze przemyślana.

Kupując projekt domu inwestor ma dwa wyjścia – kupić projekt gotowy lub zlecić przygotowanie indywidualnego projektu, wedle własnych upodobań. Pierwsze rozwiązanie – jak można się spodziewać jest tańsze. Ma też inną zaletę – gotowych projektów jest naprawdę dużo. Biura projektowe systematycznie tworzą nowe projekty dostosowując się do aktualnych trendów, wymagań konsumentów, niejednokrotnie sugerując się uwagami czy zapytaniami wysyłanymi przez zainteresowanych inwestorów.

Do wyboru są domy o różnym metrażu, od niewielkich domów metrażem przypominających mieszkanie, przez domy średniej wielkości (około 150-180 metrów kwadratowych), po domy duże – od 200 metrów kwadratowych wzwyż. Metraż to tylko jedna opcja do rozważenia. Kolejną jest bryła domu – czy będzie to dom piętrowy, z poddaszem użytkowym czy może tak modny ostatnio – dom parterowy. Każde z tych rozwiązań niesie za sobą inne rozwiązania i co za tym idzie koszty – dlatego już na etapie wyboru projektu trzeba wziąć to pod uwagę. Dom parterowy uznaje się, za tańszy w budowie – ale w praktyce nie zawsze tak jest. Domy parterowe mają bowiem znacznie większą połać dachu i powierzchnię fundamentów – a to akurat są dość kosztochłonne elementy. Z kolei domy z poddaszem muszą mieć okna dachowe – w zależności od tego ile na górze jest pomieszczeń trzeba doliczyć kilka lub kilkanaście sztuk okien połaciowych co również jest sporym wydatkiem.

Zanim wybierzemy bryłę warto zapoznać się z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego, który jasno określa jakie domy można budować w konkretnej okolicy.

Na koniec kwestia bardziej estetyczna – dom nowoczesny czy tradycyjny. Pierwszy to raczej prosta, oszczędna bryła, często płaski dach, minimalistyczny charakter. Drugi typ do charakterystyczne słupy, lukarny, wykusze itp.

Koszt zakupu projektu gotowego to około 3-5 tys.

Projekt indywidualny ma tą zaletę, że daje możliwość rozplanowania powierzchni domu całkowicie według własnych upodobań. Niestety wiąże się to ze znacznie większymi kosztami. W zależności od biura koszt projektu indywidualnego to około 10 tys. zł wzwyż.

Czasem warto rozważyć jednak zakup projektu gotowego. Istnieje bowiem możliwość naniesienie zmian w projekcie – np. przesunięcia ścianek, zwiększania czy pomniejszania pomieszczeń itp. Takich zmian może dokonać osoba dokonująca adaptacji projektu.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ