Do czego służy chiller

Chiller, zwany również wodą lodową, to system stanowiący ciekawą alternatywę dla klimatyzacji. Dzięki niej, zyskasz kontrolę nad temperaturą w swoim wnętrzu i zaoszczędzisz pieniądze. Czym jest woda lodowa i w jaki sposób działa? Dlaczego warto zainwestować w taką instalację?

Czym jest woda lodowa?

Najprościej można powiedzieć, że instalacja chłodnicza zasilana wodą lodową jest systemem identycznym w swej budowie do systemów ogrzewania. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że instalacja zasilana jest nie gorącą, a zimną wodą o parametrach zasilania 5–10 stopni Celsjusza i powrotu 10–16 stopni Celsjusza. Nazwa „woda lodowa” powstała właśnie ze względu na niską temperaturę, rozprowadzana jest systemem rur od źródła do odbiorników.

Chiller – zasada działania

Źródłem wody lodowej są przeważnie agregaty wody lodowej. Są one wymiennikami ciepła, pośredniczącymi pomiędzy wymianą ciepła między wodą a powietrzem. Ze względu na kiepską krzepliwość w 0 stopniach Celsjusza, woda lodowa często bywa roztworem. Roztwory te mogą się składać z glikolu etylenowego lub propylenowego z wodą, lub inne solanki. Z kolei odbiornikami w takich systemach są przeważnie klimakonwektory, czyli wymienniki ciepła typu woda-powietrze. Gdy wywołamy przepływ powietrza przez klimakonwektor, w którym płynie woda lodowa, spowodujemy odebranie z niego ciepła, a tym samym wzrost temperatury wody lodowej o jakieś 5–6 stopni. Aby dopłynąć do odbiornika końcowego, woda lodowa potrzebuje pompy zasilającej wodę w ciśnienie. Prawidłowe ukierunkowanie wody oraz regulacja temperaturowa to złożone zagadnienie opierające się o serię zaworów równoważących ciśnienie, stabilizujących przepływy na określonych odcinkach oraz mieszających.

Woda lodowa – definicja

„Stanowi czynnik chłodzący wykorzystywany w chłodnictwie przemysłowym i wszelkich systemach chłodzenia takich jak np. klimatyzacja. Urządzenia bazujące na wodzie lodowej wykorzystuje się głównie w dużych instalacjach chłodniczych” energycool.pl.

Chiller

Woda lodowa – dlaczego warto?

Sporą zaletą instalacji z wodą lodową jest bardzo niski koszt jej utrzymania, co w dużych instalacjach jest, jak wiadomo, bardzo ważnym czynnikiem. Koszty wynikają jedynie z ceny energii elektrycznej do zasilania pomp oraz siłowników sterujących. Kolejną zaletą tej instalacji jest brak ograniczeń w rozplanowaniu elementów sieci, a także również w różnicy poziomów, na których zlokalizowane są poszczególne elementy systemu. Nie można także zapomnieć o braku zagrożenia dla środowiska naturalnego, ze względu na mniejszą ilość czynnika chłodniczego i mniejszą emisyjność do atmosfery w przypadku nieszczelności. Co prawda nakłady inwestycyjne na taką instalację są z reguły większe niż w przypadku instalacji freonowych. Dodatkowo, instalacje te są znacznie trudniejsze do zaprojektowania, weryfikacji, a także sterowania. Mimo to, dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja działa równie sprawnie jak instalacje freonowe, a jest tańsza w użytkowaniu. Można więc śmiało powiedzieć, że inwestycja w instalację z wodą lodową jest z całą pewnością opłacalna.

Co zrobić, by móc korzystać z wody lodowej?

Przede wszystkim, należy znaleźć specjalistę, który jest profesjonalistą w swoim fachu. Trzeba przyznać, że instalacja chłodnicza zasilana wodą lodową, to dosyć skomplikowane urządzenie, do którego montażu potrzebne są spore umiejętności oraz doświadczenie. Jeżeli uda nam się znaleźć specjalistę, który zna się na rzeczy, z pewnością na tym skorzystamy. Odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane systemy klimatyzacji oparte o wodę lodową stanowią świetne rozwiązanie dla średnich i dużych obiektów oraz dla osób, które na przestrzeni wielu lat eksploatacji chcą zaoszczędzić.

Dowiedz się więcej: energycool.pl

  1. Kamieńskiego 51 30-644 Kraków. Tel. 510 055 666.
[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ