Dom parterowy

Projekty parterówek są od kilku lat bardzo często wybierane przez osoby planujące budowę własnego domu. Podstawowych przyczyn ich popularności jest kilka. Przede wszystkim jest to wygoda posiadania wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie, a więc unikamy codziennej konieczności wielokrotnego wspinania się po schodach. Inwestorom w młodym wieku może nie wydać się ta zaleta kluczową, ale na pewno bardziej docenia się ją z czasem. Dom budujemy zwykle na dłuższy czas i byłoby optymalnie, gdyby też po kilkunastu latach i później był dla mieszkańców dalej wygodny i funkcjonalny.

Nie bez wpływu na decyzję skłaniającą wielu inwestorów ku domom parterowym, a nie tym z poddaszem użytkowym są względy estetyczne. Zwłaszcza te większe budynki jednokondygnacyjne mają atrakcyjną sylwetkę rozłożystego bungalowu, przykrytego wypłaszczonym dachem. Taka forma, w połączeniu z nowoczesnym wykończeniem fasad oraz otoczona odpowiednią zielenią na działce, w naturalny sposób kojarzy się nam z bardziej wczasowym klimatem i odpoczynkiem, a więc bardzo dobrze.

Brak pomieszczeń na poddaszu to także zysk w postaci w stu procentach ustawnej przestrzeni w środku, wszystkie pokoje pozbawione są bowiem skosów i można w nich zamontować klasyczne okna z parapetem. Jeszcze lepszym rozwiązaniem może okazać się wybór okien balkonowych, przesuwnych lub rozwieranych, dzięki czemu z praktycznie każdej sypialni czy pokoju możemy mieć wyjście do ogrodu.

Bardzo ważnym aspektem branym pod uwagę przez wielbicieli domów parterowych, są względy ekonomiczne. Paradoksalnie tutaj zaczynają się schody. Mimo że obiegowa opinia, mocno zakorzeniona w naszej świadomości, mówi że są one łatwe, szybkie i tanie w budowie, to wcale nie zawsze sprawdza się to w rzeczywistości. Faktyczne najtańszym w realizacji domem będzie ten o nieskomplikowanym rzucie na planie prostokąta, o powierzchni użytkowej poniżej 100m2, pozbawiony stropu i przykryty prostym dachem dwuspadowym. Niestety kluczowe tutaj są wszystkie wymienione powyżej cechy. Jeżeli wybierzemy duży dom o skomplikowanym, powycinanym rzucie, a do tego z wymyślnym dachem i może jeszcze z masywnym stropem nad parterem, to nie mamy co liczyć na niskie koszty budowy i eksploatacji. Przykłady takich gotowych projektów tanich parterówek w różnych stylach można znaleźć wysortowane w kolekcji Domy parterowe tanie w budowie Studia Krajobrazy, gdzie znajdziemy przykłady najpopularniejszych i najciekawszych z nich.

dom

Projekt domu dla siebie wybierajmy będąc w pełni świadomymi, jaki wpływ na budżet mają poszczególne rozwiązania projektowe. Nie hołdujmy bezrefleksyjnie na przykład opinii, że „dom strop mieć musi”, bo w budynku bez poddasza równie dobrze, a nieporównywalnie taniej jednocześnie, sufit można wykonać z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu podwieszonym wieszakami do elementów więźby. Każdy strop wymaga też liniowego podparcia, zwykle maksymalnie co 6m, a to skutkuje też większą ilością ścian nośnych, podciągów oraz fundamentów pod nimi, i zwiększa się wtedy koszt budowy. W przypadku dużych domów szczególną uwagę warto jest zwrócić na dach. Przy większych rozpiętościach, nawet przy niewielkim kącie nachylenia, powierzchnia jego połaci będzie znaczna, a każde przełamanie, kosz, czy kalenica dodatkowo go podroży. Tak więc decydując się na realizację wymarzonego domu jednokondygnacyjnego warto znać wszystkie konsekwencje swego wyboru. Jeżeli dysponujemy mocno ograniczonym budżetem, a dom ma być duży, to być może należy zweryfikować swoje pierwotne plany i poszukać projektu dwukondygnacyjnego. Tutaj także jest w czym wybierać, projekty wszystkich rodzajów domów są do zobaczenia na www.studiokrajobrazy.pl.

Mamy nadzieję, że nie wprowadziliśmy zamętu do Państwa poszukiwań idealnego projektu, a naszym celem było jedynie przybliżenie pewnych ważnych kwestii, nad którymi przy tej okazji warto jest się zastanowić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ