Dla początkujących w dziedzinie akwarystyki idealnym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w gotowy zestaw zestaw akwariowy. Taki zakup gwarantuje nam, że posiadamy wszystkie niezbędne akcesoria dla rybek i roślin oraz wszystkie urządzenia będą adekwatne do wielkości zbiornika.

Czym jest gotowy zestaw akwariowy?

Gotowy zestaw akwariowy to nic innego jak akwarium, do którego dołączone w zestawie są wszystkie niezbędne urządzenia do jego prawidłowego funkcjonowania. Zazwyczaj w jego skład wchodzi: lampa, filtr i grzałka. Na rynku znajdziemy gotowe zestawy akwariowe dla początkujących, jak i te bardziej skomplikowane, przeznaczone dla doświadczonych hodowców. Ze względu na rodzaj i dostępne zestawy wyróżniamy: akwarium morskie i akwarium słodkowodne.

rybka w akwarium

Akwarium morskie

Jak sama nazwa wskazuje- akwarium morskie– to akwarium, w którym hoduje się rośliny i zwierzęta w wodzie słonej, w warunkach zbliżonych do morskich. Jest bardzo drogie w utrzymaniu. Organizmy morskie są bardzo wymagające i wrażliwe. Do uzupełniania akwarium potrzebna jest specjalna woda morska, która jest bardzo kosztowna.  

Takie akwarium powinno mieć pojemność większą niż 200 litrów. Do zestawu o głębokości 50 metrów dołączone są lampy jarzeniowe, a powyżej lampy metalohalogenowe. Znajdziemy w nim także żywą skałę, filtr biologiczny, odpieniacz, grzałkę, termometr, pompę oraz hydrometr.

Akwarium słodkowodne

Nie wymaga tyle nakładów pracy, co akwarium morskie. Do jego założenia wystarczy nam podstawowy zestaw akwarystyczny, w którego skład wchodzi: filtr, grzałka, oświetlenie, termometr i omulacz dna. Kluczowy jest dobrze dobrany filtr, który będzie oczyszczał ewentualne zanieczyszczenia. Pomocna będzie również grzałka, która utrzymuje stałą temperaturę w zbiorniku. Akwarium słodkowodne w przeciwieństwie do morskiego możemy napełnić zwykłą wodą, lecz najlepiej jest odczekać 7-14 dni, aż dojrzeje i osiągnie optymalne parametry dla ryb.

 

pływające rybki

Wybór ryb

Wybór gatunków ryb, które chcemy hodować jest uzależniony od wielu czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj akwarium. W zależności czy występuje w nim woda słona czy słodka. Kolejną kwestią jest fakt, że niektóre gatunki ryb np. kiryski lub neonki lepiej czują się w stadzie, a innym lepiej pływać w samotności. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wielkość zbiornika i warunki, jakie jesteśmy w stanie zapewnić stworzeniom. Oprócz rybek mogą znaleźć się tam różnorakie rośliny, glony bądź skałki. Na początek lepiej wstrzymać się od zakupu nietypowych ryb, które wymagają dużo pielęgnacji. Popularnymi rybkami najczęściej spotykanymi w akwarium są: mieczyki, neonki, gupiki, welonki, bojowniki.

Gdzie postawić akwarium?

Wiele ludzi traktuje akwarium jak mebel. Stawia je tak, by jak najbardziej komponowało się z aranżacją wnętrza. Jednak nad tą kwestią warto się zastanowić. Ważne jest, by znajdowało się ono daleko od okna, gdyż często mogą pojawiać się glony. Idealnym miejscem będzie zacieniony kąt pokoju i doświetlanie rybek odpowiednimi żarówkami, które je wyeliminują. Wskazane jest też umieścić zbiornik daleko od grzejnika czy innego źródła ciepła. Powinno znajdować się w niedalekiej odległości od kontaktu, ponieważ do konieczne będzie podłączenie urządzeń do prądu.  Nie powinno również stać tam, gdzie odbywa się duży ruch, np. przy drzwiach wejściowych, gdyż rybki nie lubią zbyt dużego ruchu i mogą stać się płochliwe.

Podsumowanie

Akwarystyka to hobby, które zachwyca człowieka w każdym wieku. Obserwacja zwierząt podwodnych i glonów staje się metodą w zwalczaniu stresu oraz korzystnie wpływa na układ nerwowy. Przeciwdziała również depresji i powstawaniu stanów lękowych. Dla osób pragnących założyć własną hodowlę morskich zwierząt na początek idealnym rozwiązaniem będzie kupno gotowego zestawu akwariowego. Wtedy zyskamy pewność, że rybki mają zapewnione korzystne do życia warunki.

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ