Istotne cechy dywanu

Decydując się na zakup dywanu, konsument przede wszystkim zwraca uwagę na to, co widać gołym okiem, czyli na wygląd, wzór, kształt, rozmiar. Jednak warto przemyśleć i przeanalizować również inne czynniki, które niekoniecznie zauważymy, a które wpływają na jakość użytkowania.

Czasami warto trochę więcej zapłacić za wymarzony dywan, ale będziemy mogli bezpiecznie z niego korzystać przez lata. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Certyfikowany materiał

Dywany pochodzą z różnych części świata. Rynek zalany jest wieloma produktami. Niektóre, i to wcale nie tylko te najtańsze, pochodzą z miejsc, gdzie materiały nie muszą spełniać europejskich norm. Przyczynia się to do tego, że możemy przypadkowo nabyć dywan nie spełniający rygorystycznych norm i standardów, a to może wpłynąć na zdrowie nasze oraz naszych bliskich.

Wysoka odporność na światło

Dzięki tej właściwości, testowane w wielu trudnych warunkach dywany, będą nam służyć przez lata. Kolory nie wyblakną przez oddziaływanie promieni słonecznych, co wpłynie na zachowanie przez nich pięknych, żywych kolorów. Przyjazne dla alergików, zwierząt i dla środowiska. Nie wszystkie rodzaje dywanów stosują taką technologie produkcji oraz takie rodzaje materiałów, które wpływają na minimalizowanie ryzyka alergii. Dzięki certyfikatom jesteśmy w stanie sprawdzić czy wybrany przez nas model, jest wolny od szkodliwych substancji, a co za tym idzie, czy jest przyjazny dla środowiska i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Dywany wykonane z materiałów antyalergicznych niekoniecznie są drogimi produktami, a warto się w nie zaopatrzyć, żeby zmniejszyć i tak już uciążliwe dolegliwości związane z uczuleniami. Czasami może się okazać potrzebna znajomość właściwości materiału dywanu. Nie zawsze naturalny czy włochaty dywan, będzie najkorzystniejszym wyborem. Przykładowo, model wełniany jest bardzo dobrej jakości dywanem. Sprzyja on jednak rozmnażaniu się bakterii, kurzu i pleśni, co jest niewskazane dla domowników, którzy są alergikami. Lepszą decyzją może się okazać wybór dywanu z syntetycznego materiału, który łatwiej utrzymać w czystości, a co za tym idzie bakterie, roztocza i pleśń nie mają tam tak dogodnego środowiska.

Ogrzewanie podłogowe

Przy zainstalowanym ogrzewaniu podłogowym trzeba wybrać odpowiedni typ dywanu. Nie każdy będzie się nadawał. Muszą posiadać one albo odpowiednią powłokę albo być wytworzone z właściwego tworzywa. Przykładowo dywany sizalowe ze względu na niski poziom oporu cieplnego idealnie nadają się do mieszkań z ogrzewaniem podłogowym.

Antypoślizgowy podkład

Są pomieszczenia, w których bardzo nieodpowiedzialne byłoby położenie dywanu bez antypoślizgowej maty. Wszędzie tam, gdzie dywan mógłby się ślizgać, warto zakupić dywan z antypoślizgową powłoką, która zmniejsza ryzyko poślizgu. Co więcej, antypoślizgowy podkład ułatwia odkurzanie, ponieważ dywan nie będzie nam się przesuwał po całej podłodze.

Zanim zdecydujemy się zapłacić za dywan, który nas urzekł swoim wyglądem, dla swojego dobra przeanalizujmy również elementy, takie jak to, czy dany model ma certyfikaty, czy jest przyjazny dla alergików i środowiska, czy ma antypoślizgowy podkład. Dzięki temu nie rozczarujemy się zakupem, a wybrany przez nas dywan będzie nam służyć przez lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ