Jak konserwować drewnianą podłogę lakierowaną?

Podłogi drewniane zachwycają ponadczasowym stylem, niepowtarzalną strukturą oraz różnorodną kolorystyką. Wybieramy je do naszych salonów, sypialni, pokojów dziecięcych, a nawet kuchni czy łazienek. Aby cieszyć się naturalnym urokiem drewna przez wiele lat, należy odpowiednio je pielęgnować. W jaki sposób czyścić, zabezpieczać i konserwować podłogi z lakierowanego drewna? Które preparaty będą najskuteczniejsze?

Warstwa lakieru to doskonałe zabezpieczenie drewna przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznym. Ściera się ona jednak wraz z upływem czasu, dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie i okresowe konserwowanie podłóg drewnianych. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji długo zachowują one swoje parametry, a przy tym nienagannie się prezentują.

Czyszczenie podłóg lakierowanych

Podłogi lakierowane czyścimy dwuetapowo. Pierwszym krokiem jest usunięcie zanieczyszczeń powierzchniowych, czyli m.in. kurzu oraz drobinek piasku. Wykorzystujemy do tego odkurzacz z końcówką do parkietów, puszysty pad odkurzający (np. marki Bona) lub szczotkę o miękkim włosiu, która nie pozostawi na powierzchni drewna nieestetycznych zarysowań. Odcisków butów, resztek błota oraz innych plam pozbędziemy się w drugim etapie za pomocą wilgotnej szmatki nasączonej środkiem przeznaczonym do pielęgnacji podłóg lakierowanych (tzw. cleanerem). Dostępny jest on w postaci gotowego do użycia aerozolu i w formie koncentratu, który należy rozrobić z wodą. W sklepach dostępne są preparaty uniwersalne do czyszczenia różnych typów powierzchni, ale mogą one zniszczyć lakier lub pogorszyć jego właściwości. Wybierając chemię specjalistyczną, mamy pewność, że podłoga nie zmatowieje, a my nie stracimy gwarancji producenta. Warto pamiętać, że drewno europejskie źle znosi wilgoć, dlatego należy je myć rzadko i z niewielką ilością wody.

Konserwacja podłóg lakierowanych

Sezonowa konserwacja to czynność niezbędna w przypadku podłóg drewnianych pokrytych lakierem. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu uzależnia się od tego, w jaki sposób użytkowana jest posadzka. W mieszkaniach konserwację przeprowadza się 1-2 razy w roku, wykorzystując w tym celu nowoczesne preparaty na bazie wody. Są one w 100% bezpieczne dla alergików, maluchów oraz czworonogów. Do wyboru mamy dwa rodzaje środków czyszczących: odświeżacze (np. Bona Refresher), na których po pewnym czasie można położyć nową warstwę lakieru oraz pasty zawierające woski. Te ostatnie stosuje się podczas konserwacji podłóg lakierowanych fabrycznie. Wybrany przez nas kosmetyk pielęgnacyjny powinien być tego samego rodzaju, jakiego jest lakier pokrywający drewno, czyli matowy, półmatowy bądź z połyskiem. Chemię gospodarczą dedykowaną podłogom lakierowanym znajdziemy w sklepie Dobre Dla Domu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Część gatunków drewna jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. Właśnie dlatego wszystkie meble należy podkleić filcowymi podkładkami, które uchronią podłogę przed zarysowaniami oraz wgnieceniami. Pod fotelami wyposażonymi w kółka warto położyć wykonaną z tworzywa sztucznego matę ochronną, natomiast w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia – chodnik lub miękki dywan. Stan naszych podłóg lakierowanych zależy również od tego, jaka wilgotność powietrza panuje w domu. Optymalne warunki dla drewna to wilgotność na poziomie ok. 65% i 18-22°C. W zimie warto korzystać z nawilżacza powietrza, ponieważ robi się nadmiernie suche i źle wpływa na parametry surowca.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ