Jak poprawiać jakość powietrza w pomieszczeniach?

0
2153

Powietrze wewnątrz domu może być zanieczyszczone przez ołów, formaldehyd, radon, a także lotne substancje chemiczne z zapachów stosowanych w konwencjonalnych środkach czyszczących. Mamy na szczęście kilka skutecznych sposobów na to, aby pozbyć się szkodliwych oparów z naszego otoczenia.

Oto proste i sprawdzone metody, które pomogą nam poprawić jakość powietrza i samopoczucie.

  1. Uprawiaj rośliny, które pochłaniają toksyczne związki

Dom potrzebuje roślin niemal tak samo jak domowników. Rośliny to życie, a niektóre, wyjątkowe ich gatunki to także zdrowe powietrze. Warto mieć w mieszkaniu takie zielone filtry, które doskonale przechwytują szkodliwe drobnoustroje. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym charakterze paprocie, szczególnie Nefrolepis wyniosły. Świetnie jako oczyszczacze powietrza działają palmy, w tym bodajże najskuteczniej daktylowiec kanaryjski. Inne rośliny doniczkowe, które warto mieć, to: zielistka Sternberga, bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, popularne fikusy, a także draceny.

  1. Stosuj naturalne środki czyszczące

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że używając większości dostępnych na rynku detergentów, tak naprawdę przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia powietrza w domu. Tego typu preparaty zawierają wysoko toksyczne węglowodory alifatyczne czy silnie alergizujące linalole. Oczywiście porządki w domu trzeba robić, ale najlepiej używać do tego celu specjalnych ściereczek, dobranych do rodzaju czyszczonej powierzchni. Przeważnie wystarczy do tego woda, a jeśli nie, to powinniśmy wybierać naturalne środki czyszczące.

  1. Używaj farby do ścian, która redukują ilośc formaldehydu w powietrzu

Formaldehyd (zwany też aldehydem mrówkowym) to silny gaz o wyjątkowo duszącej woni, będący silną trucizną. Można go znaleźć w sklepach pod następującymi nazwami: formalin, metanal, metyl, aldehyd, metylen oxide, Morbicidacid, Oxymethylene. Występuje w kosmetykach, środkach czystości, kleju, sklejkach, produktach papierniczych, odzieży, materiałach budowlanych. Wszystko to emituje ten szkodliwy związek do atmosfery. Na szczęście nowa technologia wykorzystywana do produkcji farb potrafi go wyeliminować. Najczęściej rekomendowane są farby ceramiczne Magnat Ceramic Care które redukują stężenie formaldehydu w powietrzu- wyłapują go z powietrza i zamieniają w cząsteczki pary wodnej, które wraz z cyrkulacją powietrza są usuwane na zewnątrz.

  1. Utrzymuj zdrowy poziom wilgotności

Roztocza kurzu i pleśń kochają wilgoć. Utrzymywanie wilgotności na poziomie około 30%-50% pomaga w ich eliminowaniu z powietrza, sprzyja również niszczeniu alergenów w pomieszczeniach. Stosowanie w miesiącach letnich osuszacza (i klimatyzatora), także przyczynia się do zmniejszenia wilgoci w powietrzu i skutecznej kontroli alergenów.

  1. Nie pal papierosów

Dym papierosowy zawiera ponad 4000 substancji chemicznych. Badania wykazują, że zwiększa on ryzyko rozwoju infekcji dróg oddechowych, pojawienia się astmy, raka i nagłej śmierci niemowląt (SIDS). Tymczasem to właśnie on jest prawdopodobnie najważniejszą przyczyną zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach. Naprawdę nie warto truć siebie i innych – na przysłowiowego dymka najlepiej jest wychodzić na zewnątrz mieszkania, które powinno być bezpiecznym azylem, a nie zagrażającym życiu miejscem, w którym unoszą się zabójcze dla organizmu tytoniowe opary.

  1. Używaj wentylatora ze specjalnymi filtrami

Dobra wentylacja to podstawa, bez której powietrze zawsze będzie szkodliwe. Możesz ją sobie zapewnić, montując specjalne okna z filtrami powietrza. W kuchni bardzo ważny jest wyciąg zabierający toksyczne produkty spalania czy pieczenia. Często zapominamy o tym, by dobrać do niego odpowiednie filtry, np. węglowe, a jeśli już je mamy, to lekceważymy konieczność ich wymiany. A przecież bez tego kuchenny okap-wyciąg będzie bezużytecznym gadżetem.

  1. Korzystaj tylko z naturalnych odświeżaczy powietrza.

Nie stosuj rozpylaczy aerozolowych – dezodorantów, sprayów do włosów, środków do czyszczenia dywanów, polerowania mebli i odświeżaczy powietrza. A jeśli już ich użyjesz, to pamiętaj, aby potem dobrze wywietrzyć mieszkanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ