Jak samodzielnie odnowić podłogę?

Zniszczona podłoga z widocznymi ubytkami, śladami wytarcia czy nieusuwalnymi zabrudzeniami nie musi wiązać się z kosztowną wymianą. Niektóre rodzaje podłóg można odnowić. Dotyczy to jednak wyłącznie powierzchni drewnianych – zniszczone panele laminowane, płytki czy wykładziny wymagać będą usunięcia i zastąpienia nowymi. Co zrobić, aby przywrócić drewnianej podłodze dawny blask?

Cyklinowanie podłogi – na czym to polega?

Drewno można odnawiać wielokrotnie poprzez cyklinowanie. Proces ten polega na zeszlifowaniu wierzchniej, uszkodzonej warstwy, tak aby uzyskać znowu jednolitą powierzchnię. Zależnie od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia, cyklinowanie można przeprowadzać różną ilość razy. Im grubsza warstwa drewna, tym więcej razy można poddać podłogę cyklinowaniu. W przypadku desek warstwowych należy wziąć pod uwagę warstwę wierzchnią, dekoracyjną; jej grubość wynosi zaledwie kilka milimetrów, zatem można poddać ją cyklinowaniu co najwyżej dwa razy.

Co jest potrzebne do cyklinowania podłogi?

Do cyklinowania podłogi służą specjalne urządzenia, zwane cykliniarkami. Jeśli mamy do odnowienia niewielkie pomieszczenie, możemy także zdecydować się na ręczne szlifowanie za pomocą papieru ściernego. W przypadku ręcznego szlifowania można jednak pojawić się problem z zachowaniem równomiernej grubości ścierania na całej powierzchni podłogi. Dlatego też, jeśli nie dysponujemy cykliniarką, warto rozważyć jej wypożyczenie lub zlecić pracę specjalistom.

10_jak-samodzielnie-odnowic-podloge

Jak samodzielnie przeprowadzić cyklinowanie podłogi?

Przed przystąpieniem do pracy należy odpowiednio przygotować pomieszczenie, w którym będzie szlifowana podłoga. Wskazane jest wyniesienie wszystkich mebli, jak i elementów dekoracyjnych, takich jak zasłony czy firany. Dzięki temu zapobiegniemy osiadaniu na przedmiotach pyłu powstającego podczas szlifowania. Niewskazane jest cyklinowanie podłogi fragmentami i przesuwanie mebli z miejsca na miejsce – może to doprowadzić do nierównego zeszlifowania wierzchniej warstwy podłogi. Konieczne będzie także zdemontowanie listew przypodłogowych. Tuż przed rozpoczęciem pracy należy podłogę dokładnie odkurzyć, tak aby pozbyć się kurzu, piasku czy kamyków, które mogłyby zarysować powierzchnię i zaszkodzić urządzeniu. Cyklinowanie przeprowadza się stosując papier ścierny o różnej gradacji. Warto pamiętać, że lepiej przeprowadzić szlifowanie małymi warstwami kilka razy, niż za jednym zamachem zedrzeć grubszą warstwę.

Uzupełnianie ubytków w drewnianej podłodze

Nasza podłoga poddawana jest codziennie różnym próbom (ciekawe spostrzeżenia odnośnie dbania o podłogę znajdziesz w tekście http://domifikacje.pl/better-home/ukradla-moje-serce-a-potem-zniszczyla-podloge/). Jeśli w podłodze zauważmy głębokie ubytki, przekraczające głębokość cyklinowania, możemy uzupełnić je za pomocą specjalnej masy. Warto domieszać do niej nieco drewnianego pyłu, dzięki czemu wypełnienie nabierze barwy podłogi.

cyklinowanie-podlogi

Zmiana wyglądu posadzki – malowanie drewnianej podłogi

Zeszlifowaną podłogę, jeśli znudził nam się jej kolor, możemy odmienić za pomocą bejcy. Warto wybrać preparat przeznaczony właśnie do takiego zastosowania. Bejce do cyklinowanych podłóg barwią delikatniej, wolniej schną i pozwalają uzyskać równomierny kolor.

Odnowienie drewnianej podłogi nie jest zadaniem trudnym. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, warto wyposażyć się w profesjonalny sprzęt do cyklinowania lub zlecić pracę specjalistom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ