Teraz najczęściej Polacy decydują się na zakupienie mieszkania trzypokojowego. W ubiegłym roku to właśnie takie lokale sprzedawane były najczęściej i stanowiły aż 40,7% wszystkich sprzedanych mieszkań.

Zakupienie mieszkania jest sporym wydatkiem, który wymaga bardzo dokładnego przemyślenia wszystkich, nawet najdrobniejszych detali. W związku z tym przy podejmowaniu decyzji bierzemy pod uwagę przede wszystkim nasze oczekiwania w przyszłości – kupujemy mieszkanie, które będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania nie tylko teraz, ale również za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat.

Według analiz przeprowadzonych przez Open Finance na bazie danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących obrotu nieruchomościami w 2016 roku przeciętne mieszkanie zakupione w tym właśnie roku miało 54 metry kwadratowe i kosztowało 249 tysięcy złotych.

Mieszkania trzypokojowe najbardziej popularne

Zgodnie z badaniami Open Finance większość mieszkań sprzedawanych na polskim rynku to mieszkania trzypokojowe. W miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców stanowiły one 38,1% wszystkich mieszkań, z kolei ogółem doszły do wyniku aż 40,7%.

Na drugim miejscu uplasowały się mieszkania dwupokojowe z wynikiem 38,4% w miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców oraz 34,9% ogółem we wszystkich miastach w Polsce. Na trzecie pozycji uplasowały się mieszkania mające cztery pokoje i więcej – takie lokale to 18,2% wszystkich w całej Polsce i 15,5% w miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców.

Kawalerki lepiej sprzedają się w dużych miastach

Badania wskazują także, że kawalerki lepiej sprzedają się w miastach dużych – powyżej 200 tysięcy mieszkańców, tam stanowią one koło 8% całości wszystkich sprzedanych mieszkań, podczas gdy we wszystkich miastach to 6,2%.

Eksperci wskazują jednak, że niekiedy kawalerki zaliczane są przez GUS do mieszkań dwupokojowych, dlatego statystyki te mogą nie odzwierciedlać rzeczywistej sytuacji na rynku. Zatem jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań Wrocław jest jednym z tych miast, gdzie na kawalerki jest większe zapotrzebowanie niż w mniejszych miejscowościach w województwie dolnośląskim.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ