Mój Prąd - trwają nabory do II odsłony programu

Obietnice przedwyborcze, zwłaszcza te spełnianie, rzadko dotyczą spraw związanych nie tyle z ekonomią, co ekologia. Chlubnym wyjątkiem jest program „Mój prąd”. Nowa inicjatywa, znana też jako program 5000+, ma zachęcić prywatnych inwestorów do instalacji paneli fotowoltaicznych. Może więc to oznaczać zmiany nie tylko w strukturach opłat za energię elektryczną pobieraną od prywatnych odbiorców, ale też świadome podejście do energii odnawialnej, problematycznej energii pozyskiwanej z paliw kopalnych czy w szerszym rozumieniu do ocieplenia klimatu. Dopłaty do instalacji fotowoltaicznych to istotny kroczek w walce z zagrożeniem, o jakim wciąż wielu polityków, także światowych, powątpiewa.

Wysokość dopłaty do instalacji fotowoltaicznych

Jako że program „Mój Prąd II” skierowany jest do inwestorów prywatnych, należy się spodziewać, że gros beneficjentów skorzysta z maksymalnego poziomu dotacji. Program 5000+ obejmował instalacje fotowoltaiczne, których ceny rynkowe zaczynają się od 10 tysięcy złotych. Według statystyk  jak do tej pory największym powodzeniem cieszyły się instalacje o mocy 4-6 kW, wyceniane w granicach 20-30 tysięcy złotych. Poziom mocy wskazuje, że na ekologiczną energię decydowały się rodziny z dziećmi. Pary bezdzietne i osoby samotne były mniej skore do ponoszenia niemałych nakładów, zważywszy na niższe rachunki za tradycyjną energię czy stosunkowo długi czas zwrotu. Należy domniemywać, że dzięki dopłacie sięgającej 5000 zł wzrośnie też zapotrzebowanie na fotowoltaikę o mocy 2-3 kW. O ile przy instalacji 4-6 kW dofinansowanie pokryje 15-25 procent ceny, to przy 2-3 kW może to być nawet 50 procent. Co ważne, program 5000+ było można łączyć z obowiązującą ulgą termomodernizacyjną.

Od kiedy „Mój prąd II”

Druga odsłona programu obowiązuje od 13 stycznia 2020 roku (nabór będzie prowadzony do 18 grudnia 2020 roku lub do wyczerpania funduszy). Za datę wniesienia będzie się uznawać termin opłacenia faktury. Żeby otrzymać dotację (https://el-sun.pl/artykul/dotacje-na-fotowoltaike-dofinansowanie-i-przepisy-w-2020), projekt nie może być skończony przed ogłoszeniem naboru. Odpowiadając na pytanie, do kiedy wniosek trzeba dostarczyć, warto zauważyć, że inwestycja musi być zakończona w chwili składania wniosku. Od kiedy wejdzie „Mój prąd II” – już wszedł w życie! Ważne, by instalacja nie była zamontowana przed 13 lipca 2019 roku.

Gdzie wniosek powinien być złożony i w jakiej formie?

Ustawodawca określił, że obligatoryjną formą jest wniosek papierowy. Określił też, jak i gdzie wniosek należy składać. Wypełnioną dokumentacja można wysłać pocztą lub kurierem albo dostarczyć osobiście do oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ( NFOŚiGW).

Pośpiech jak najbardziej wskazany

Budżet programu ma wynieść 1 mld złotych, co oznacza dofinansowanie 200 tysięcy gospodarstw domowych. I choćby z tego powodu warto się pośpieszyć, gdyż o możliwości wsparcia ma decydować kolejność zgłoszeń. Wybierając dostawcę instalacji fotowoltaicznych, trzeba więc zdecydować się na solidną firmę, taką jak El-Sun, która nie tylko dostarcza nowoczesne rozwiązania, ale też w szybkim czasie realizuje podjęte inwestycje. Dopłaty do instalacji fotowoltaicznych w ramach programu „Mój Prąd II” to szansa, która nieprędko może się powtórzyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ