Rozwój technologii i duża konkurencyjność w budownictwie zmuszają producentów do poszukiwania rozwiązań, które będą równocześnie tanie i skuteczne. Jednym z nich jest budowa domu z płyt warstwowych. Ich zastosowanie zmienia żmudny, długi proces murowania i układania cegieł w szybkie, nowoczesne montowanie domu z gotowych elementów. Jak szybkie? Rekordziści potrafią wybudować dom z płyt nawet w 7 dni!

Dom z „małej” płyty

Wznoszone w PRL-u bloki z wielkiej betonowej płyty nie kojarzą się z komfortem i wysoką jakością wykonania, dlatego wielu z nas może nieufnie podchodzić do idei budowania domu jednorodzinnego z płyty. Jest to błąd, ponieważ domki z płyty warstwowej nie mają nic wspólnego z ich betonowymi kuzynami.

Płyta warstwowa (z rdzeniem z materiału termoizolacyjnego) jest materiałem bardzo efektywnym, wykonanym z kompozytów. Jej rdzeń składa się z materiału izolacyjnego, którym najczęściej jest styropian, polistyren lub pianka poliuretanowa. Okładzinami są twarde płyty, na przykład OSB, magnezowe, cementowe, włókno-cementowe albo metalowe. Płyty łączy się z izolacyjnym rdzeniem za pomocą wytrzymałego kleju poliuretanowego. Dzięki takiej konstrukcji, płyta może być jednocześnie izolacją ściany i konstrukcją budynku.

Dom do wzięcia od zaraz

Budowanie domu z płyt warstwowych jest błyskawiczne i przebiega znacznie sprawniej niż w tradycyjnych technologiach. Poszczególne elementy są przygotowywane na wymiar, a następnie montowane zgodnie z projektem budynku. Ponieważ większość przekroju ściany to materiał izolacyjny, budynek jest od razu bardzo ciepły.

Specjaliści dowodzą, że wykwalifikowanej ekipie montaż domu o powierzchni około 150 m2 powinien zająć od siedmiu do dziesięciu dni. Prace te można wykonać nawet szybciej, jeżeli panele zostaną połączone w gotowe moduły, pozwalające od razu postawić duże fragmenty ścian. Do montażu takich elementów będzie jednak potrzebny dźwig.

Co więcej, dom z płyty możemy stawiać przez cały rok.

Jak radzi ekspert z firmy Gór-Stal​ – Pamiętajmy, że kanwą domu jest fundament, który do całkowitego stwardnienia betonu potrzebuje nawet trzech do czterech tygodni. Dlatego, do czasu stawiania płyt, musimy doliczyć także czas potrzebny na wykonanie fundamentów.

Jak wygląda dom jednorodzinny z płyty?

Jak każdy inny. Dodatkową zaletą przy zastosowaniu płyt warstwowych z pokryciem z blachy, jako ściany zewnętrznej domu, jest to, że nie musimy już wykonywać zewnętrznej okładziny gdyż blacha jest zabezpieczona antykorozyjnie i malowana lakierem na dowolny kolor.

[Głosów:8    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ