Wraz z nadejściem wiosny zaczynają się długo wyczekiwane prace ogrodowe. Dla tych, którzy traktują ogród jak drugi dom, a pracę w nim jako najprzyjemniejszą formę aktywnego odpoczynku, jest to okres owocnej i intensywnej działalności. Warto wobec tego zaopatrzyć się w niezbędne pomysły i przedmioty, które pomogą zadbać o nasze królestwo. Choćby mając pod ręką nożyce ogrodowe.

Kto nie chciałby trafić ze swoim ogrodem na okładkę poczytnego pisma ogrodniczego albo do programu telewizyjnego? Jednym z popularniejszych takich programów jest „Maja w ogrodzie”, transmitowany regularnie na kanale TVN. Prowadząca – tytułowa Maja – prezentuje tam prawdziwe dzieła sztuki: zadbane, starannie rozplanowane ogrody, poprzecinane alejkami, obsadzone drzewami i krzewami, ozdobione oryginalnymi dodatkami. Dla wielu jest to źródło pomysłów w jaki sposób zadbać o swój własny ogród. Zawsze można przecież podpatrzeć co ciekawsze pomysły z prasy, telewizji, internetu. Przyjrzyjmy się więc przykładowym rozwiązaniom, które można łatwo zaimplementować do każdego ogrodu oraz niezbędnych do tego narzędziom, m.in. nożycom do żywopłotu.

Nożyce do żywopłotu, czyli do naturalnej ściany zieleni

Żywopłot może spełniać różne funkcje, zresztą nie tylko w ogrodzie. Przede wszystkim może stanowić piękną, żywą ścianę, odgradzającą nasz dom od niepożądanego wzroku przechodniów czy od ruchliwej ulicy. Pozwala stworzyć wokół domu niepowtarzalną atmosferę, zapewniającą odpoczynek psychiczny od ruchliwego świata. Stworzyć niejako własną fortecę, otoczoną zielonymi murami. W ogrodzie żywopłot bardzo dobrze nadaje się przy planowaniu jego układu – może oddzielać poszczególne jego części, tworząc cały szkielet ogrodu. Za jego pomocą można robić prawdziwe labirynty. Jednym z największych plusów jest to, że zwykle nie potrzebuje wiele troski, co nie znaczy jednak, że nie trzeba się nimi w ogóle zajmować. Żywopłoty mogą tworzyć zarówno iglaki (tuje, cyprysiki), jak i rośliny liściaste (na przykład berberys). Ważnym elementem dbania o żywopłot jest naturalnie regularne ich przycinanie, aby tworzyły pożądane kształty. W tym celu dobrze zaopatrzyć się w nożyce ogrodowe, które precyzyjnie przytną każde miejsce (bardzo dobre na rynku są na przykład nożyce Husqvarna https://www.husqvarna.com/pl/produkty/nozyce-do-zywoplotu/).

Oczko wodne – magia w ogrodzie

Jeśli mamy nieco więcej miejsca w ogrodzie, warto pomyśleć o oczku wodnym, które wprowadzi do niego nieco magicznego uroku. Aranżacja oczka może być polem popisu dla ludzkiej kreatywności. Do ustalenia jest jego głębokość, rozległość, a także – a może przede wszystkim kształt oraz całe otoczenie, do budowy którego wykorzystuje się różna kamienne układy. Można pokusić się również o ambitniejsze rozwiązania, jak stworzenie niewielkiego strumyka albo wypełnienia oczka rybkami. Wszystko to sprawi, że nasz ogród będzie wyglądał naturalniej, a błysk wody w słoneczne dni będzie mieć wysoki walor estetyczny. Jednak należy również pamiętać, że o oczko trzeba odpowiednio dbać, aby na przykład nie zalegała w nim zbyt duża ilość mułu. Pracochłonne mogą okazać się mechaniczne sposoby oczyszczania oczka, z wypompowywaniem wody włącznie. Na rynku są jednak dostępne różnego rodzaju biologiczne preparaty, które na przykład chronią wodę przed glonami.

Trawnik – zielony dywan

Jeszcze inną propozycją jest utrzymywanie dużego, zadbanego i regularnie strzyżonego trawnika. Były one zawsze wizytówką domów i ogrodów. Nienagannie utrzymany trawnik z jednej strony podnosi estetyczny poziom naszego ogrodu, z drugiej nie wymaga bardzo dużego nakładu prac. Doprowadzony raz do dobrego stanu wymaga przede wszystkim regularnego przycinania, co z wykorzystaniem różnego rodzaju kosiarek (na przykład w postaci traktorków ogrodowych) nie jest zajęciem czasochłonnym. Nawadnianie trawnika – ważne przede wszystkim, kiedy mamy do czynienia z młodymi nawierzchniami – można rozwiązać równie prostym zabiegiem, to znaczy instalując zraszacze wahadłowe. Więcej pracy mogą wymagać takie czynności, jak nawożenie trawnika (zależne od stopnia jego użytkowania) czy wałowanie lub też okresowe odchwaszczanie, w zależności od potrzeb. Nie są to jednak na tyle wymagające czynności, aby rezygnować dla nich z pięknej, zielonej powierzchni, bez której ciężko wyobrazić sobie prawdziwy ogród.

Rozświetlone alejki

Świetnym pomysłem jest również ogrodowa gra świateł. Można to zrobić albo za pomocą instalacji lamp, które ładują się z pomocą promieni słonecznych w ciągu dnia, rozświetlając ogród nocą, albo umiejętnie podciągając przewody elektryczne do ogrodu. W ten sposób można zmysłowo rozświetlić ogrodowe alejki, po obu stronach obsadzone niewielkimi drzewkami. Warto też pomyśleć o bardziej oryginalnych rozwiązaniach. Posiadając instalację elektryczną w ogrodzie można okresowo oświetlać niektóre jego części, jednocześnie wyłączając światło w innych, co przy różnych układach oświetleniowych będzie zarówno efektowne, jak i efektywne – jeśli chodzi o zarządzanie energią. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i odrobiny poświęconego czasu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ