Ogrzewanie podłogowe już od kilkunastu lat zajmuje wysokie miejsca na szczycie listy najbardziej popularnych systemów ogrzewania. W niektórych pomieszczeniach taki sposób ogrzewania jest zdecydowanie bardziej efektywny i przede wszystkim komfortowy niż tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. Jednak, żeby spełniało ono oczekiwania inwestorów musi być wykonane zgodnie z podstawowymi zasadami.

Jakie rury można wykorzystać?

W ogrzewaniu podłogowym wykorzystuje się rury charakteryzujące się bardzo dobrą przewodnością cieplną oraz dużą wytrzymałością. Do najpopularniejszych materiałów należą:

  • Rury miedziane miękkie
  • Rury wielowarstwowe (rury ALPEX)
  • Rury z polietylenu o podwyższonej odporności termicznej (rury PE-RT)

Drugą ważną cechą rur wykorzystywanych w instalacjach ogrzewania podłogowego jest ich elastyczność. Wszystkie wymienione rodzaje rur są wystarczająco elastyczne, by montaż ogrzewania był możliwy.

Jak przygotować wylewkę?

Jest to podstawowy element systemu ogrzewania, który w największym stopniu decyduje o jego sprawności. Najlepszym i najpopularniejszym materiałem są samopoziomujące jastrychy. Ich struktura powoduje dokładne pokrycie elementów systemu, a to sprawia, że podłoga nagrzewa się nawet kilkukrotnie szybciej niż w przypadku innych materiałów. Są również bardzo wytrzymałe, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie cieńszej warstwy wylewki.

Kolejną zaletą jastrychów jest fakt, że przy jej wykorzystaniu można znacząco przyspieszyć prace budowlane. Możliwe jest maksymalne obciążanie wylewki już po upływie trzech dni. Natomiast uruchomienie systemu grzewczego może nastąpić po upływie zaledwie siedmiu dni.

Jakim materiałem wykończyć podłogę?

Materiałem, który najlepiej nadaje się do wykończenia podłogi z instalacją grzewczą są płytki ceramiczne. Ma to związek z bardzo dobrymi właściwościami przewodzenia cieplnego tego materiału. Dodatkowo na efektywność takiego rozwiązania ma wpływ sposób montażu. Stosowanie naniesionego na całą powierzchnię podłogi kleju eliminuje puste przestrzenie, które mają bardzo niekorzystny wpływ na przewodzenie ciepła. Zatem płytki ceramiczne powinny być pierwszym wyborem.

Możliwe jest również stosowanie podłogi drewnianej. Ważne jest jednak, żeby nie była to podłoga z drewna litego. Materiał ten zdecydowanie gorzej przewodzi ciepło niż rekomendowane drewno warstwowe. Te ostatnie wyprodukowane jest z kilku lub nawet kilkunastu warstw drewna, którego słoje ułożone są prostopadle do siebie. Taka konstrukcja podłogi maksymalizację przepływu ciepła. Dodatkowo posadzka z drewna warstwowego  znacznie słabiej reaguje na zmiany ciepła i wilgotności i w związku z tym w znacznie mniejszym stopniu kurczy się i rozpręża. Zbytnio „pracujące” drewno może być przyczyną problemów.

Stosowanie się do podstawowych zasad sprawi, że w ogrzewanych pomieszczeniach będziemy się czuć komfortowo. Ale co ważniejsze, prawidłowa instalacja rur do ogrzewania podłogowego sprawi, że będzie ono trwałe i nie będzie generować niepotrzebnych kosztów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ