Okna dwuszybowe i trzyszybowe. Które warto wybrać?

W sprzedaży znajduje się obecnie wiele różnych typów okien, które produkowane są z materiałów takich jak PCV, drewno czy aluminium. Okna te różnią się pomiędzy sobą nie tylko kształtami czy kolorami, ale również izolacyjnością cieplną, która jest najważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniej stolarki.

Dobre okna powinny przede wszystkim gwarantować optymalną izolacyjność cieplną – wtedy zapobiegają uciekaniu ciepła z budynku, a tym samym powodują, że jest on cieplejszy podczas chłodniejszych miesięcy. To z kolei przekłada się na zmniejszone koszty ogrzewania domu, dlatego też dobre okna są w stanie rzeczywiście obniżyć rachunki.

Izolacyjność cieplna okien jest zależna od szeregu czynników. Oznaczana jest ona symbolem Uw, inaczej współczynnikiem Uw, który dotyczy izolacyjności cieplnej. Wartość Uw wyrażana jest w jednostkach W/m2K. Im współczynnik ten będzie niższy, tym lepsza efektywność energetyczna stolarki.

Na izolacyjność cieplną okien wpływają między innymi materiały, z których są one wykonane, liczba komór okna, a także liczba pakietów szybowych. Dzisiaj w sprzedaży znajdują się okna dwuszybowe, a także okna trzyszybowe, z czym te pierwsze są bardziej popularne, głównie ze względu na niższe ceny.

Jak sama nazwa wskazuje, okna trzyszybowe są oknami, które wyposażone są w trzy pakiety szyb. Z tego względu ich współczynnik Uw jest niższy, czyli bardziej korzystny od współczynnika Uw okien dwuszybowych.

Okna z potrójnymi szybami mają jednak swoje minusy. Przede wszystkim stanowią one większą barierę dla promieni słonecznych, co powoduje, że nie przepuszczają tak dużo ciepła ze słońca do wnętrz, co może być problemem szczególnie w porze zimowej w budownictwie pasywnym.

Współczynnik przepuszczalności energii „g” określa stosunek całkowitej przepuszczalności energii szyby do energii słonecznej padającej na nią. Wobec tego wtedy, gdy poszukiwane są dobre okna pasywne, należy także zwrócić uwagę na ten współczynnik, który określany jest też terminem „solar factor”. Im współczynnik ten jest wyższy, tym w mieszkaniu będzie cieplej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ