fotowoltaika

Problemy energetyczne, które pojawiły się obecnie na całym świecie, są powodem poszukiwania nowych rozwiązań, które pozwoliłyby ludziom na korzystanie z energii elektrycznej w sposób ekonomiczny i ekologiczny. Właśnie takie założenia sprawiły, że zainteresowaliśmy się OZE. Dowiedz się o nich więcej i w szczególności poznaj z nami jedno z rozwiązań – fotowoltaikę.

Czym są OZE?

OZE to odnawialne źródła energii. Termin ten oznacza wszystkie te źródła energii, które nie wymagają używania paliw kopalnych. Wykorzystują siły przyrody do wytwarzania energii elektrycznej w sposób nieemisyjny, ekologiczny i ekonomiczny.

Do OZE możemy zaliczyć wiele rozwiązań, które są obecnie stosowane na całym świecie. Warto wymienić wśród nich między innymi elektrownie wiatrowe, elektrownie wodne, rozwiązania geotermalne, a także fotowoltaikę, czyli wykorzystywanie energii słonecznej. Wszystkie te źródła energii są obecnie w coraz bardziej zaawansowanej fazie rozwoju, a najnowsze przewidywania wskazują, że wraz z czasem będą coraz chętniej wykorzystywane. Zastępowanie klasycznych, kopalnych źródeł energii za pomocą OZE jest bowiem lepsze i dla ludzi, i dla przyrody.

Fotowoltaika. Czym jest?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwala czerpać energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Opiera się na wykorzystaniu trzech najważniejszych elementów, połączonych w jeden system:

  • paneli słonecznych, które odpowiadają za zbieranie promieniowania słonecznego oraz wytwarzanie energii elektrycznej (prądu stałego, DC);
  • inwertera, zwanego też falownikiem, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego w prąd zmienny (AC), który będzie użyteczny dla urządzeń domowych;
  • sieci elektrycznej z licznikiem i sterowaniem, która nie tylko rozprowadza prąd do urządzeń pracujących w danej chwili, ale też pozwala na monitorowanie stanu sieci i paneli oraz na wprowadzenie ewentualnych zmian i udoskonaleń w trybie pracy.

Zasada działania fotowoltaiki jest bardzo prosta: energia słoneczna zamieniana jest na prąd (najpierw stały, potem zmienny), który jest wykorzystywany na bieżąco. Nadwyżki są odsyłane do ogólnej sieci, co może przynieść korzyści w postaci zwrotu pieniędzy, albo są magazynowane w specjalnych magazynach energii, które służą w razie awarii lub niedoboru energii z powodu złych warunków pogodowych bądź zmroku.

Więcej szczegółowych informacji o tych sprzężonych ze sobą urządzeniach można znaleźć pod adresem https://columbusenergy.pl/.

Czy warto zainstalować panele słoneczne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy instalacja paneli słonecznych ma w ogóle sens. Czy taka inwestycja naprawdę się zwraca? Odpowiedź jest bardzo prosta: oczywiście, i to bardzo szybko.

Mimo że inwestycja wydaje się spora, warto się na nią zdecydować i skorzystać z atrakcyjnych programów dofinansowań państwowych. Dzięki temu z łatwością można założyć system fotowoltaiczny i korzystać z własnego prądu. Umożliwia to znaczne obniżenie rachunków za utrzymanie domu, które w skali kilku lat sprawia, że koszty inwestycji się zwracają. W późniejszym czasie inwestycja przynosi same korzyści.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ