Pellet – skuteczna forma paliwa grzewczego dla twojego domu

Pellet to chętnie wykorzystywane w naszym kraju paliwo cieplne, służące do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, jak i wielkich hal pracowniczych. Pellet jest łatwo dostępny – z łatwością zaopatrzymy się w niego w najbliższym składzie opałowym. Wiele osób pragnących rozpocząć używanie pelletu staje przed nie lada problemem. Jak wybrać właściwy produkt, dobry jakościowo i jednocześnie o stosunkowo korzystnej cenie? Zadanie to jest o tyle trudne, że na rynku dostępnych jest wiele produktów usilnie przypominających pellet lub całkiem zgrabnie się pod niego podszywających, będących w rzeczywistości o wiele gorszymi jakościowo mieszankami. Niestety, nie ułatwia to wyboru osobom pragnącym zaopatrzyć się w dobrej klasy paliwo grzewcze. Poniżej przedstawiamy kilka porad skierowanych do osób pragnących zakupić pellet wysokiej jakości.

Pellet – podstawowe właściwości

Pelletem nazywamy formę paliwa stałego występującego w formie granulatu. Pellet uzyskiwany jest z biomasy – przede wszystkim z różnego rodzaju odpadów drzewnych, powstających przy produkcji i obróbce drewna. Wykorzystuje się również sprasowane trociny, słomę, trawę łąkową, kłody, gałęzie, skorupki kokosów, a także liczne inne elementy biomasy, możliwe do bezpiecznego spalania.

Pellet stosowany jest zarówno w ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych, jak i w innego rodzaju budynkach – szpitalach, elektrowniach, elektrociepłowniach, piekarniach oraz licznych innych. Pellet wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych jest wytwarzany bez użycia dodatkowych lepiszczy. Wartość opałowa konkretnego pelletu może się różnić, w zależności od użytych do jego produkcji surowców. Przeciętna wartość opałowa wynosi od 15 do 18 MJ/kg. Poziom wilgotności jest zazwyczaj niższa niż 10%, natomiast ilość powstającego popiołu wynosi maksymalnie 0,7%.

Pellet jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych paliw na terenie Unii Europejskiej. Wynika to z faktu wprowadzenia znacznych ograniczeń w stosowaniu węgla w celach opałowych. Tym samym, pellet stał się jednym z najczęściej stosowanych i zarazem tanich źródeł energii cieplnej. Ogrzewanie pomieszczeń pelletem wypada korzystniej niż w przypadku korzystania z brykietu, ekogroszku lub innych form ogrzewania.

Produkcja i spalanie pelletu drzewnego

Pellet drzewny produkuje się głównie z różnego rodzaju ścinek materiałowych, uzyskanych w trakcie obróbki drewna, np. w tartakach. Zgromadzona masa drzewna, z której przygotowany będzie pellet, zostaje dokładnie uformowana do postaci granulatu. Odbywa się to w specjalnej prasie wyposażonej w matrycę z otworami. Nadają one biomasie średnicę ok. od 6 do 8 mm.

Pellet można palić m. in. w specjalnych, zautomatyzowanych piecach, produkowanych specjalnie do jego spalania. Tego typu piece są wyjątkowo bezpieczne w użytkowaniu – same się uruchamiają, dobierają odpowiednią ilość pelletu oraz kontrolują uzyskiwaną w trakcie spalania temperaturę. Warto zwrócić uwagę, że spalanie pelletu nie wywołuje negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Ten typ paliwa wykazuje wyjątkowo niski poziom emisji niebezpiecznych gazów, zwłaszcza na tle innych form paliwa cieplnego. Z tych powodów często pellet nazywany jest zielonym węglem.

Osobom poszukującym możliwości zamówienia pelletu, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu SAM-BUD-ROL, dostępną na stronie internetowej www.sambudrol.pl. W zakładce: www.sambudrol.pl/pellet/ znajdują się dostępne modele pelletu, różniące się wartością opałową, posiadanymi certyfikatami, poziomem wilgoci, ilością produkowanego popiołu oraz innymi wartościami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ