Pompa ciepła - odnawialne źródło energii dla Twojego domu

Czy oprócz zainstalowania fotowoltaiki zastanawiałeś się nad montażem pompy ciepła, która ogrzewałaby Twoje mieszkanie i wodę w środku? Nie wiesz czy to dobra inwestycja? Przeczytaj artykuł poniżej, a być może Twoje wątpliwości zostaną rozwiane.

Czym jest pompa ciepła?

Najprościej ujmując pompa ciepła jest maszyną, która sprawia, że powietrze z obszaru o niższej temperaturze przepływa do obszaru o wyższej temperaturze. Proces ten może zachodzić dzięki zewnętrznej energii mechanicznej, ponieważ w warunkach naturalnych taka cyrkulacja powietrza jest niemożliwa. Głównym zadaniem pompy w Twoim domu jest ogrzanie pomieszczenia oraz wody dzięki skumulowanemu powietrzu z zewnątrz. Co ciekawe, pompa ciepła umożliwia również ochłodzenie pomieszczenia dzięki odwróceniu procesu ogrzewania. Pompa potrafi współgrać z obecnym już systemem grzewczym. Maszyna stanowi doskonałe połączenie z systemem rekuperacji oraz fotowoltaiką.

Pompa ciepła – koszty

Cena pompy ciepła i jej utrzymania zależy od kilku czynników. Najważniejszym czynnikiem jest lokalizacja budynku – w Polsce wyróżniamy 5 stref klimatycznych, na które trzeba wziąć poprawkę przy instalacji maszyny. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest rodzaj ogrzewania zamontowany w domu. Ostatni czynnik to technologia budowania domu – szczelność budynku. Koszt pompy ciepła w przypadku klasycznego domu o wielkości 150 m2 może wynieść od 50 tys. złotych wzwyż. Z kolei w przypadku dużo większej posesji i budynku mieszkalnego, np.: 350m2, cena pompy może przekroczyć nawet 120 tys. złotych.

Pompa ciepła – czy warto?

Oczywiście, że tak. Fotowoltaika pompa ciepła, pomimo dużych kosztów początkowych, po dłuższym okresie sprawi, że zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy, a sama inwestycja wkrótce się zwróci. Ponadto energia używana przez pompę w 75% jest energią naturalną, jest to ważne dla osób, które interesują się ekologicznym podejściem do korzystania z energii i zasobów. Oprócz tego z korzystania z pompy ciepła płyną też inne korzyści takie jak: oszczędność czasu – pompa funkcjonuje automatycznie, uniezależniasz się od zewnętrznych dostawców energii, pompa ma niski poziom awaryjności oraz jest łatwa w obsłudze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ