Każdy z nas co jakiś czas wietrzy swoje domy lub mieszkania, by zapewnić sobie oraz pozostałym domownikom dopływ świeżego powietrza. Wentylacja pomieszczeń jest ważna nie tylko ze względu na nasze samopoczucie. Tzw. cyrkulacja zapobiega m.in. powstawaniu wilgoci. Jak zatem prawidłowo wentylować budynek? O czym pamiętać w trakcie tego procesu?

Wentylacja domu jest szczególnie istota w okresie grzewczym. To właśnie zimą budynki mieszkalne są narażone na wilgoć oraz nieprzyjemne uczucie zaduchu. Co zatem należy zrobić, by nasze mieszkania miały zawsze dostęp do świeżego powietrza? Oto kilka porad.

Dlaczego wentylacja jest ważna?

Dopływ świeżego powietrza do domu jest istotny z kilku powodów. Po pierwsze, przewietrzone pomieszczenia są przyjaźniejsze dla domowników. Czują się oni w nich po prostu przyjemniej. Po drugie, wentylacja zapobiega powstawaniu wilgoci, grzyba oraz pleśni, a te są przecież prawdziwymi wylęgarniami zarazków. Po trzecie wreszcie, należy pamiętać, że powietrze wewnątrz budynku zanieczyszcza się mimowolnie. Wydychany dwutlenek węgla, przypalone danie, czy jakikolwiek inne czynniki sprawiają, że jakość powietrza w domu spada z każdą godziną.

Otwórzmy okna!

Najprostszym sposobem wentylacji jest oczywiście otwarcie lub uchylenie na krótki czas okien. Szczególnie zimą, nie bójmy się wpuścić do domu nieco świeżego i mroźnego powietrza. Wbrew pozorom nie będzie ono dla nas nieprzyjemne. Wystarczy, że będziemy wietrzyć pomieszczenia krótko, ale często. W ten sposób nie stracimy ciepła, a jednocześnie zapewnimy sobie o wiele bardzie komfortowe warunki do wykonywania codziennych obowiązków. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy wyraźnie widać, że w domu brakuje wietrzenia? Np. wtedy, gdy na oknach pojawiają się krople wody. Oznacza to, że w budynku już zagościła wilgoć.

System wentylacji

Ważne jest także zadbanie o sprawny system wentylacji budynku. Dawniej opierano się przede wszystkim na wentylacji naturalnej, czyli wykorzystującej różnicę ciśnień i temperatury między przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego – komina. Teraz najczęściej spotyka się wentylację mechaniczną, opartą na dedykowanych urządzeniach elektrycznych.

Nie domykaj drzwi!

Skoro wspomnieliśmy już o oknach, warto też powiedzieć słów kilka o drzwiach. Te również warto raz na jakiś czas zostawić otwarte. Mowa tu oczywiście o skrzydłach wewnątrz budynku. Jeśli pozostawimy je odchylone, powietrze w domu będzie mogło rozprowadzić się do wszystkich pomieszczeń. W przypadku drzwi łazienkowych, warto pamiętać, że powinny posiadać niewielkie otwory, które pozwolą ulecieć gorącemu powietrzu. Inna sprawa, że każda para drzwi nie może być montowana „na styk” do samej podłogi. Choćby niewielka szpara między skrzydłem a podłożem także stanowi element prawidłowej wentylacji.

Uszczelnianie okien i regularne przeglądy

Nie należy zasłaniać żadnych otworów wentylacyjnych w domu. Dotyczy to również okien. Zbytnie ich uszczelnienie również doprowadzi do tego, że zaburzona zostanie naturalna cyrkulacja powietrza. Pamiętajmy również o regularnych przeglądach systemu wentylacyjnego. Dzięki nim, będziemy mieć pewność, że w domu zawsze oddychamy świeżym i czystym powietrzem.

Artykuł przygotowany dzięki produktom z https://el12.pl/wentylacja-i-ogrzewanie,k339

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ