Presostaty – czyli wyłączniki ciśnieniowe. Poradnik zakupowy

0
647

Presostaty, nazywane również wyłącznikami ciśnieniowymi, to niedużych rozmiarów urządzenia wykorzystywane między innymi w systemach wodnych. Do najważniejszych zadań presostatów należy sterowanie pracą pompy głębinowej lub stacjonarnej, w celu stabilizacji ich funkcjonowania. Odpowiednio dobrane ciśnienie w obrębie całej instalacji jest podstawowym sposobem, by ochronić pompę (oraz pozostałe elementy układu) przed uszkodzeniami. Poniżej rozwijamy temat presostatów – podpowiadamy jakie modele tych urządzeń znajdziesz, jakie są ich mocne strony oraz po który warto sięgnąć, jeśli zależy Ci na odnalezieniu urządzenia bezawaryjnego.

Presostaty a bezpieczeństwo w instalacji wodnej

Presostaty stanowią istotny element zestawu hydroforowego tłoczącego wodę. Choć są to urządzenia niedużych rozmiarów, pełnią niezwykle ważne funkcje. Pozwalają na ustawienie wybranych parametrów, w tym przede wszystkim na regulację poziom ciśnienia. Presostaty uruchamiają i wyłączają pompę, gdy wartość ciśnienia osiągnie określony poziom, doprowadzając do jego ustabilizowania.

Dostępne presostaty można podzielić na dwie główne kategorie: jedno- oraz trójfazowe. Pierwsze z nich są stosowane w pompach głębinowych lub stacjonarnych, które zasila się prądem o napięciu 230 V. Presostaty trójfazowe są dedykowane do bardziej wydajnej pracy – w pompach głębinowych napędzanych silnikami o napięciu trójfazowym, czyli wynoszącym 400 V.

Ponadto, znajdziesz presostaty konwencjonalne, elektromechaniczne. Ich konstrukcja i mechanizm działania są niezwykle proste. W dużym uproszczeniu – opierają się na mechanizmie sprężynowym, zapewniającymi spadek lub wzrost ciśnienia w momencie wystąpienia takiej potrzeby.

Dostępne presostaty i ich najważniejsze parametry

Presostaty różnią się także zakresem ciśnienia, z którym mogą pracować. Pod tym względem, wyróżniamy trzy główne kategorie produktów: presostaty pracujące z ciśnieniem roboczym w przedziale od 1 do 4 barów, presostaty dla ciśnienia roboczego od 4 do 8 barów oraz presostaty przeznaczone do pracy z ciśnienie od 8 do 12 barów.

Przeglądając dostępne produkty, warto też zwrócić uwagę, czy są one zintegrowane z pozostałymi elementami układu. Kluczowe może okazać się zintegrowanie z manometrem elektronicznym, co pozwala na szybką i sprawną pracę urządzenia. Warto także zwrócić uwagę na obecność cyfrowego wyświetlacza, ułatwiającego obsługę w trakcie zwykłej pracy presostatu.

Niektóre modele presostatów pełnią dodatkowe funkcje względem układu. Mogą osłaniać pompę przed potencjalnym przeciążeniem, zniwelować zbyt częste i niepotrzebne załączanie się (funkcja sygnalizacji alarmowej) oraz zniwelować tak zwany suchobieg. Na koniec warto podkreślić, że poszczególne dostępne presostaty mogą nadawać się do pracy z pompami różnego typu; niektóre modele są uniwersalne i pasują zarówno do specjalistycznych pomp głębinowych (wykorzystywanych w celach przemysłowych), jak i w instalacjach wodociągowych w budynkach mieszkalnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ