Rozdzielnice budowlane

Rozdzielnice prądu znajdują zastosowanie nie tylko w różnego typu budynkach, ale niekiedy także na otwartej przestrzeni. Wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba obsłużenia rozbudowanej instalacji ulokowanej na świeżym powietrzu, można stosować specjalne rozdzielnice. Często wybierane są modele przeznaczone do wykorzystania na placach budowy. Rozdzielnice takie są wysoce bezpieczne i pozwalają na sprawny rozdział energii. Warto pamiętać, że każdy wykonawca budowy jest zobowiązany do rozliczania się ze współpracującymi kontrahentami – w tym także dostawcami energii. Dlatego wybór rozdzielnicy budowlanej może okazać się zadaniem nieuniknionym. Poniżej udzielamy kilku porad w tej sprawie oraz wskazujemy na najważniejsze cechy i kryteria doboru rozdzielnic budowlanych. 

Bezpieczeństwo rozdzielnic budowlanych – najważniejsze czynniki szkodliwe 

Każdy nadzorca i kierownik placu budowlanego musi stosować się do wskazówek i wytycznych związanych z organizacją miejsca pracy. Istotne są między innymi zasady doboru rozdzielnicy, której typ, rodzaj konstrukcji i wykorzystane w budowie materiały, mają olbrzymi wpływ na użyteczność i stopień zabezpieczeń. Istotne są pod tym względem normy prawne oraz przepisy budowlane, które szczegółowo regulują kwestie związane z funkcjonowaniem placu budowy. 

Wybierając rozdzielnicę budowlaną, warto rozpocząć od prostego spostrzeżenia. Będzie ona wykorzystywana w trudnych i wymagających warunkach środowiskowych. Z jednej strony, będzie narażona na oddziaływanie niskich i wysokich temperatur, a także na duże skoki pomiędzy nimi. Niemniej ważna i szkodliwe jest wilgoć oraz rozmaite opady atmosferyczne, które również mogą zaszkodzić rozdzielnicy budowlanej. Ponadto, na każdym placu budowy powstaje znaczna ilość pyłu, który unosząc się w powietrzu, wnika do wnętrza rozdzielnic. 

Oprócz wspomnianych powyżej szkodliwych czynników rozdzielnica elektryczna powinna być także odporna na uszkodzenia typu mechanicznego – uderzenia, wstrząsy, wibracje oraz inne potencjalne oddziaływania fizyczne, które mogłyby jej zaszkodzić. 

Obudowa i stopień szczelności rozdzielnic budowlanych 

By mieć pewność, że wybrana przez Ciebie rozdzielnica jest maksymalnie bezpieczna, warto sięgać po urządzenia wykonane z wytrzymałych materiałów. Dobrym wyborem będą rozdzielnice z blachy aluminiowej, odpornej na procesy korozji. Rozdzielnice te są lakierowane, a do najchętniej wybieranych należą modele pokryte intensywnymi, jaskrawymi barwami. Wśród nich znajdują się też rozdzielnice wykonane ze stali kwasoodpornej oraz ocynkowanej. Odznaczają się niezwykle długą żywotnością, wytrzymałością oraz trwałością. 

Dobrym wyborem są także rozdzielnice wykonane z materiału termoutwardzalnego. Modele takie są w dużym stopniu odporne na szkodliwe oddziaływania opadów atmosferycznych, a także na intensywne promieniowanie UV. Warto także rozważyć zakup rozdzielnicy wykonanej z tworzywa termoplastycznego. 

Pod kątem szczelności, warto sięgać po obudowy na poziomie przynajmniej IP67. Rozdzielnice takie gwarantują maksymalne zabezpieczenie przed dostępem pyłów zawieszonych w powietrzu oraz wilgoci. Nawet w przypadku chwilowego całkowitego zanurzenia, przetwornica taka pozostanie szczelna, zabezpieczając znajdujące się w środku elementy i łącza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ