Sprzedaż domu w stanie surowym

Chcąc sprzedać dom, należy się do tego przygotować w odpowiedni sposób. Dotyczy to również tego jeszcze w stanie surowym. W niniejszym tekście przedstawione zostaną wszystkie najistotniejsze kwestie związane z formalnościami wynikającymi z tego tytułu. Niniejszy tekst podpowie, jakie dokumenty trzeba przygotować. Jest to niezwykle istotne, bo zebrane przez sprzedawcę dokumenty ułatwiają pozytywną decyzję potencjalnego nabywcy naszej nieruchomości.

Sprzedaż domu w stanie surowym

Istotnym elementem wpływającym na to, że kupujący decydują się na zakup nieruchomości w stanie surowym, jest fakt, że jest to spora oszczędność czasu w porównaniu do zaczynania budowy od zera. Oczywiście istnieje tu określone ryzyko, że sprzedający może wykazać się pewną niesolidnością. Tym samym musimy kupujących do swojej oferty jakoś przekonać.

Próżno o lepszy kredyt zaufania niż porządek w dokumentacji, atrakcyjna cena i atrakcyjna nieruchomość. Osiągniecie stanu surowego otwartego, generuje połowę kosztów całej budowy nieruchomości. Jest to jednocześnie najbardziej spektakularny etap budowy, bo tu niemal od razu dostrzegamy postępujące po sobie procesy budowy. Tym samym łatwo kolejne etapy dostrzec aż do finalnego momentu tego etapu, czyli postawienia dachu.

Nieruchomość w stanie surowym ma sfinalizowane wszystkie prace konstrukcyjne i w otworach zewnętrznych umieszczone są drzwi i okna. Jest to jednak w dalszym ciągu dom bez instalacji. Przy tej okazji warto dodać, że określenia typu nieruchomości w stanie otwartym bądź zamkniętym nie są sformułowaniami prawnymi.

Jak tylko zdecydowaliśmy się na sprzedaż nieruchomości w stanie surowym do tego, aby ją szybko sprzedać, potrzebujemy skompletować niezbędną dokumentację. W ten sposób proces sprzedaży będzie znacznie prostszy, pozbawiony stresu i nerwów. Zatem warto mieć pod ręką komplet dokumentów, gdy pojawi się zainteresowany naszą nieruchomością.

Sprzedaż domu w stanie surowym – jakie dokumenty trzeba przygotować?

Z całą pewnością jednym z kluczowych elementów naszej dokumentacji powinien być numer Księgi Wieczystej nieruchomości. Jest to spore udogodnienie, bo dzięki niemu potencjalny nabywca może sprawdzić ją w ministerialnym systemie o nazwie Elektroniczne Księgi. Oczywiście trzeba wykazać się też tytułem prawnym, że to my jesteśmy właścicielami nieruchomości. Jeśli nasza nieruchomość była sfinansowana poprzez korzystanie z kredytu, to w dziale IV Księgi Wieczystej zawarte są tzw. hipoteki. Tym samym należy potencjalnemu nabywcy dostarczyć informacji czy też kredyt został spłacony. W tym też celu konieczne jest stosowne zaświadczenie z banku o spłacie kredytu. Jeśli nie spłaciliśmy zaciągniętego zobowiązania, to bank wydaje nam zaświadczenie o kwocie do spłaty oraz numer rachunku, gdzie należy dokonać spłaty.

Z właściwego Urzędu Gminy/Miasta powinniśmy otrzymać zaświadczenie informujące o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym dokumentem z tej instytucji jest ewentualna lokalizacja w lub też nie w strefie rewitalizacji i Specjalnej Strefie Rewitalizacji.

Ze Starostwa Powiatowego mamy z kolei postarać się o potwierdzenie, że nieruchomość jest lub też nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu. Uzyskamy tam wypis z rejestru gruntów, a także wyrys mapy ewidencyjnej, kiedy będzie wydzielana działka do nowej księgi wieczystej. Warto też mieć mapę zasadniczą obrazującą okoliczne kanały, sieci uzbrojenia podziemnego terenu, domy, płoty, chodniki, ulice, rowy, skarpy czy też drzewa. Do tego dochodzi mapa ewidencyjna z wytyczonymi działkami, ich numeracją i użytkami wraz z klasami. Poza już wymienionymi dokumentami w przypadku sprzedaży domu w stanie surowym trzeba posiadać jeszcze dziennik budowy i aktualne pozwolenie na budowę.

Podsumowanie

Dzięki temu, że dysponujemy od ręki w/w dokumentacją, to zyskujemy szereg korzyści i zaufanie do naszej oferty wzrasta. W końcu nie tylko potencjalny nabywca może liczyć na szybką realizację transakcji, ale też utwierdza się w przekonaniu, że wszystko jest klarowne i bezpieczne.

Kliknij Tutaj i dowiedz się więcej o dokumentach, które są potrzebne do sprzedaży domu w stanie surowym.

[Głosów:33    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ