Stół do małej kuchni musi spełniać dokładnie te same funkcje, co do dużej. Mamy nieco utrudnione zadanie ze względu na ograniczoną przestrzeń. To dlatego dobrze jest wybierać stoły kompaktowe, które ułatwią codzienne funkcjonowanie, a jednocześnie zajmą jak najmniej przestrzeni.

Do najbardziej pożądanych należą składane stoły kuchenne. Te małe, a zarazem poręczne stoliki, można łatwo schować, np. w blacie mebli. Do niewielkich kuchni także można znaleźć wiele interesujących rozwiązań, które spełnią oczekiwania domowników.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru?

Stół jest miejscem spotkań. To tu wspólnie pijemy poranną kawę, spożywamy posiłki czy spotykamy się z przyjaciółmi. Nie ulega wątpliwości, że posiadanie stołu pozwala zacieśnić więzi, dlatego musi on się znaleźć w każdej przestrzeni kuchennej. Odpowiedni model dobieramy przede wszystkim do liczby osób w domu i wielkości pomieszczenia. To od tego będzie zależeć zarówno rozmiar, jak i usytuowanie stołu.

Stół może być wyposażeniem kuchni, ale także jadalni czy pokoju dziennego. Pierwszy wariant będzie jednak tym najlepszym. Wygodnie przygotujemy posiłki i będziemy mogli je bezpośrednio zjeść. Często jednak zdarza się, że na pełnowymiarowy mebel brakuje po prostu miejsca. Istnieje kilka sposobów na to, by poradzić sobie z tym problemem.

Zagospodarowanie blatu

Zabieg ten stosuje się przeważnie w niewielkich mieszkaniach. Chodzi o zagospodarowanie blatu jako stół. Zamiast krzeseł, wybieramy wygodne i praktyczne hokery. W ten sposób blat staje się elementem kuchni, a my możemy wygodnie spożywać posiłki. To wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, gdyż przy blacie możemy przygotowywać obiad. Dodatkowy atut to spójność aranżacji.

Alternatywą może być półwysep lub wyspa kuchenna. Od dłuższego czasu obserwujemy tego typu rozwiązania we wnętrzarskich trendach. Przepięknie prezentują się w nowoczesnych aranżacjach. To świeże spojrzenie na otwarte, a zarazem ergonomiczne wnętrza.

wyspa kuchenna w formie stołu

Wysuwany lub składany stolik

Stół w kuchni możemy posiadać wtedy, gdy jest taka potrzeba, a później wygodnie go złożyć. Z pomocą przychodzi wysuwany stolik. To rozwiązanie jest bardzo oszczędne w formie. Przede wszystkim zapewnia nam powierzchnię roboczą zawsze wtedy, gdy tego potrzebujemy. Po drugie, może przydać się także jako miejsce do spożywania posiłków. Wystarczy, że dostawimy niewielkie krzesło lub taboret.

Druga propozycja to stół składany. Nie tylko zadziwia, ale także przykuwa uwagę. W małej kuchni liczy się każdy centymetr przestrzeni, dlatego trzeba wykazać się pomysłowością. Tak jest właśnie w przypadku stolików składanych. Blat unosimy na czas posiłków.

elegancki, rozkładany stół do małej kuchni

Zdjęcie pochodzi z oferty sklepu internetowego https://florimeble.pl/.

Konsola lub barek

Jeśli chcesz wybrać stół do małej przestrzeni kuchennej, bardzo dobrym wyborem może być konsola. Jest ona wąska, ale bardzo praktyczna. Przeważnie decydujemy się na jej ustawienie w sypialni czy w przedpokoju. Tymczasem może być świetnym rozwiązaniem do naszej kuchni – szczególnie wtedy, gdy brakuje nam miejsca na pełnowymiarowy stół.

Innym praktycznym rozwiązaniem jest stół barek. Najlepiej zdecydować się na taki, który posiada dodatkowe półki do przechowywania. Wystarczy dokupić dopasowane kolorystycznie stołki, by stworzyć w swojej małej kuchni przytulne i funkcjonalne miejsce.

Gdzie ustawić stół?

Jeśli już wybierzemy stół do kuchni, nadal pozostaje pytanie, gdzie go ustawić. Na szczęście wybór jest naprawdę spory, dlatego wystarczy zastanowić się nad kształtem, by móc dopasować idealne rozwiązanie.

Istnieje kilka sposobów na to, jak ustawić stół w kuchennej przestrzeni. Najczęściej jest to miejsce pod oknem, na środku lub na granicy kuchni i pokoju dziennego. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.

Ustawienie stołu w wąskim pomieszczeniu

Jeśli szukamy stołu do wąskiej przestrzeni kuchennej, mierzymy się z nie lada wyzwaniem. Wąska kuchnia jest bardzo trudna do umeblowania, jednak mimo to nie powinniśmy rezygnować ze stołu.

W takim przypadku najlepiej będzie zakupić wąski stół. Blat dobieramy indywidualnie do przestrzeni, jaką dysponujemy. Najlepszym wyborem będzie umieszczenie go blisko ściany. Zostawmy jak najwięcej miejsca do swobodnego przemieszczenia się.

Stolik pod oknem lub przy ścianie

Bardzo często stół kuchenny ustawia się pod oknem. Jeśli mamy w tym miejscu grzejnik, rozwiązanie to może być mało praktyczne. W przypadku, gdy grzejnik jest w pełni zabudowany, spełni on swoją funkcję. Warto pamiętać, że w kuchni ciepło jest emitowane także w czasie pieczenia czy gotowania.


Alternatywą jest także ustawienie stołu przy ścianie. Co prawda stracimy jedno miejsce przy stole, jednak – o ile istnieje taka możliwość – możemy w razie potrzeby odsunąć go od ściany, by mogła usiąść dodatkowa osoba. Stolik przy ścianie znacząco ułatwia komunikację w niewielkich kuchniach.

Granica kuchni i pokoju dziennego

Stolik ustawiony na granicy kuchni i pokoju dziennego jest idealnym kompromisem pomiędzy niewielkim stolikiem a dużym stołem w strefie dziennej – o ile posiadamy otwartą przestrzeń.

Organizowanie stołu na granicy dwóch pomieszczeń tworzy niejako namiastkę dodatkowej przestrzeni, którą jest jadalnia. Co więcej, to także funkcjonalny łącznik w wykorzystaniu przestrzeni. Patent będzie odpowiedni jednak do nieco większych mieszkań lub domów.

Wybór klasyki

Klasycznym rozwiązaniem jest mały, okrągły stolik na środku pomieszczenia kuchennego. Wolnostojący mebel zostanie odpowiednio zmniejszony z racji dostępnej przestrzeni. Wybierając stoły o niewielkiej wielkości, lepiej wybierać modele owalne niż kwadratowe.

mały stolik do kuchni

Jak widać, stół jest niezbędnikiem w każdym domu czy mieszkaniu. Pozwala na wygodne spożywanie posiłków, zaciska więzi, ułatwia przygotowanie potraw. Nie warto z niego rezygnować nawet wtedy, gdy dysponujemy niewielką przestrzenią.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ