Czy zdarzyło ci się narzekać na mało wiarygodne prognozy pogody w środkach masowego przekazu? Irytują cię rozbieżności w prognozach, podawanych przez różne stacje? Być może czas na własną przygodę z przewidywaniem zmian w aurze. I nie mówimy tutaj o magii, ale o prostej, a jednocześnie genialnej metodzie, z której korzystali jeszcze nasi dziadkowie. Chodzi oczywiście o barometr, czyli domową stację pogodową.

W dzisiejszych czasach stosunkowo rzadko spotykamy się z barometrami w domach. Umiejętność posługiwania się nimi zanikła wraz z rozwojem środków przekazu informacji – zauważa nasz rozmówca z firmy Demus.

Dziś, chcąc poznać prognozę pogody najczęściej włączamy radio lub telewizor. Jeśli jednak marzą ci się bardziej wiarygodne prognozy dla twojej okolicy, warto przeprowadzić samodzielne pomiary. Obsługa barometru wcale nie jest skomplikowana, a samo urządzenie jest niezwykle eleganckie, toteż może stanowić piękny element wystroju wnętrza.

Jak działa barometr analogowy?

Zasadniczo barometr jest urządzeniem do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Rozróżniamy podstawowe 2 rodzaje barometrów: cieczowe i sprężynowe, przy czym do zastosowań domowych przeznaczony jest ten drugi z wymienionych rodzajów.

Kiedy ciśnienie atmosferyczne się zmienia, znajdująca się w barometrze puszka próżniowa z blaszk ulega odkształceniom, tym samym poruszając wskazówką umieszczoną na tle skali. W urządzeniu znajduje się też druga wskazówka, którą z kolei ustawia się ręcznie.

Aby zaobserwować zmiany ciśnienia i na tej podstawie przewidzieć zmiany pogody, drugą wskazówkę należy ustawić w taki sposób, by pokrywała się z tą pierwszą. Kiedy ruchoma wskazówka pod wpływem odkształcenia blaszki wyprzedzi tę ustawianą ręcznie, mamy jasny sygnał, że ciśnienie atmosferyczne spada. I na odwrót, gdy ruchoma wskazówka cofa się względem statycznego wskaźnika, ciśnienie rośnie.

Jak widać, barometr nie tyle informuje nas o samej pogodzie, co o zmianach ciśnienia. By z tej informacji wyciągnąć konkretne wnioski, musimy wiedzieć, jakie konsekwencje pogodowe niesie ze sobą nadchodzący niż, a co przynosi wyż atmosferyczny.

Rodzaje barometrów analogowych

Szukając barometru do domu mamy do wyboru szeroką gamę solidnych urządzeń w pięknych obudowach, najczęściej wykonanych z drewna. Barometry mogą występować samodzielnie, albo jako część większej stacji pogodowej, w towarzystwie termometru i higrometru (urządzenie do pomiaru wilgotności powietrza), a niekiedy również zegara.

Nowoczesne stacje pogodowe

Jeśli jednak nie pociąga cię uroda klasycznych rozwiązań, a cenisz sobie przede wszystkim wygodę i szybki dostęp do aktualnych prognoz, być może lepszym rozwiązaniem dla twojego domu będzie elektroniczna stacja pogodowa z barometrem.

Urządzenia tego typu posiadają zwykle kilka zintegrowanych funkcji, w tym pomiar aktualnej temperatury zewnętrznej i wewnętrznej, higrometr, zegar oraz barometr z opcją wskaźnika tendencji zmian, historii wahań ciśnienia i jego stan aktualny. Największym uproszczeniem jest jednak ikona prognozy pogody, która nie wymaga żadnej samodzielnej interpretacji.

[Głosów:20    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ