Zalety ocieplania poddasza pianką

Od kiedy w Polsce dostępne są nowoczesne rozwiązania w kwestii ocieplania budynków, z roku na rok, statystyczny Polak oszczędza na utracie ciepła. Coraz popularniejszą metodą ocieplenia poddasza jest pianka. Dlaczego warto ją stosować?

Dwa najważniejsze elementy szczelności budynków to izolacja od wody i izolacja termiczna. W obu przypadkach jej niewłaściwe wykonanie skutkuje koniecznością remontu w dłuższej perspektywie, zaś na co dzień naraża nas na dodatkowe koszty. Wykonane na nowo ocieplenie poddasza starego domu niejednokrotnie pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Dobrze dobrany materiał eliminuje mostki termiczne i zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, deklasując w ten sposób jeszcze niedawno masowo stosowany styropian. 

Ocieplanie pianką – lekkie i skuteczne

Pianka poliuretanowa jest w wersji otwartokomórkowej świetnie nadaje się do ocieplenia przestrzeni takich jak poddasze. Wszystko dlatego, że jest lekka, a sposób jej nakładania sprawia, że nadaje się idealnie nawet do trudno dostępnych miejsc. Jednocześnie pianka staje się lepszym zamiennikiem dla styropianu niż wełna mineralna, z której maty nie będą tak ściśle przylegać do skomplikowanej konstrukcji dachu. To wszystko sprawia, że za pianką przemawiają jej ogromne właściwości termoizolacyjne, a to w znacznym stopniu przekłada się na rachunki za ogrzewanie. Co więcej, pozwala również oszczędzać na prądzie w przypadku budynków klimatyzowanych, gdzie temperatura z poddasza stale wpływa na niższe kondygnacje. Zastosowanie pianki utrudnia przenikanie gorącego powietrza do wewnątrz budynku. Znacznie lżejsza od od wełny mineralnej pianka nie stanowi też żadnego zagrożenia dla konstrukcji dachu, dobrze jest więc używać jej w budynkach starszych, dla których to obciążenie może mieć znaczenie. 

Jak to będzie w trakcie pożaru?

Najbezpieczniejszym pod względem klasy reakcji na ogień materiałem jest oczywiście wełna mineralna. Najgorzej zaś w trakcie pożaru zachowuje się styropian, który nie dość, że oznaczony klasą E ma duży udział w pożarze to jeszcze w wyniku jego spalania powstaje toksyczny dym, stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców. Jeśli chodzi o piankę, mimo iż jest materiałem palnym, samogasnącym, jeśli zostanie w odpowiedni sposób zabezpieczona, nie będzie ryzyka pojawienia się płonących kropel i znacznie ograniczone zostanie wydzielanie się dymu. Warunkiem koniecznym jest więc zastosowanie przegrody z płyt kartonowo-gipsowych.

Szybkość montażu 

Ocieplenie poddasza wełną mineralną zawsze będzie trwać dłużej niż pianką. O ile jednak w przypadku ociepleń wykonywanych przy użyciu wełny czy styropianu można tego dokonać samodzielnie, o tyle piankę musi rozpylać specjalista. Jednak to nie musi być minus, gdyż właśnie specjaliści najlepiej dotrą do zakamarków dachu. Warto tylko wybrać tych naprawdę uczciwych i solidnych, którzy stosują fabrycznie zamknięte pojemniki, a natrysk wykonują z należną dokładnością. 

Nie można zapomnieć na koniec o innej ważnej zalecie pianki, zwłaszcza zastanawiając się nad wyborem pomiędzy nią, a wełną mineralną. Pianka PUR jest obojętna dla osób cierpiących na alergie dróg oddechowych, można ją więc stosować w domach, gdzie mieszkają osoby szczególnie wrażliwe na pylenie, charakterystyczne dla wełny mineralnej.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ