Wraz z nadejściem wiosny w ogrodzie rozpoczyna się nowy sezon. W tym czasie rośliny budzą się do życia i, aby już wkrótce pokazały całe swoje piękno, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Chcesz wiedzieć, jak przygotować swój warsztat i ogród do wiosny? Zobacz, jakie prace powinieneś wykonać w ciągu najbliższych kilkunastu dni.
Przez całą zimę prace w ogrodzie ograniczałeś do niezbędnego minimum. Musiałeś tylko kontrolować stan roślin pod osłonami z agrowłókniny lub słomy i ewentualnie usuwać zbyt długo zalegający śnieg, obciążający konary drzew albo dachy altanek i wiat garażowych.
Teraz – czas przyspieszyć. Przyroda nie będzie na Ciebie czekać, dlatego już w marcu musisz się dobrze przygotować do nowego sezonu. Poznaj 10 koniecznych prac, o których musisz pamiętać, aby zadbać o ogród.
-
Zdejmij osłony z roślin
Usunięcie agrowłókniny czy innych materiałów okrywających roślinność w ogrodzie to pierwszy i najważniejszy krok konieczny do wykonania zaraz po ustąpieniu mrozów.
Nie ma jednej, konkretnej daty wyznaczającej moment zdjęcia osłony. Wszystko zależy od warunków pogodowych i to one powinny być dla Ciebie głównymi wyznacznikami. Zwróć uwagę głównie na temperaturę i nasłonecznienie. Pamiętaj, że temperaturę powinno się kontrolować nie tylko w ciągu dnia, lecz także nocą.
-
Przygotuj narzędzia ogrodnicze
Kolejną ważną czynnością, którą musisz wykonać, jeszcze zanim zabierzesz się za pielęgnację roślin, jest przygotowanie wszystkich narzędzi. Jeśli przechowywałeś je w zamkniętym pomieszczeniu, np. w składziku, wszystkie powinny być sprawne.
W trakcie oceniania stanu narzędzi ogrodniczych zwróć uwagę, czy na metalowych elementach nie pojawiła się rdza. Jeśli tak, to możesz usunąć ją za pomocą sody oczyszczonej lub octu. Pamiętaj, żeby po skończonej pracy dokładnie wytrzeć resztki wody. W innym wypadku rdza znowu zaatakuje narzędzia.
-
Wynieść rośliny zimujące w domu
Marzec to też idealny czas na przeniesienie niektórych roślin z domu do ogrodu. Jeśli przed rozpoczęciem zimy schowałeś do mieszkania młode gatunki iglaków lub inne okazy, teraz możesz umieścić je znowu w ogrodzie, na balkonie lub tarasie.
Po wyniesieniu roślin do ogrodu nie musisz od razu przesadzać ich do gruntu. Pozwól im przez pewien czas zaaklimatyzować się w nowych warunkach. Możesz też zostawić je w doniczkach nawet przez cały sezon letni. Będziesz musiał tylko sprawdzać, czy roślina ma wystarczająco dużo miejsca w pojemniku i czy na jego dnie nie gromadzi się woda.
-
Oczyść trawnik z zalegających resztek
Wiosenne prace w ogrodzie kojarzą się przede wszystkim z koszeniem trawnika. Zanim jednak uruchomisz kosiarkę, powinieneś dokładnie oczyścić całą trawę. Użyj do tego metalowych grabi, które zgarną wszystkie zalegające resztki.
Czyszcząc trawę, zwróć uwagę zwłaszcza na gałęzie i kawałki kamieni. Pomiędzy trawą możesz znaleźć także zwiędłe liście, a nawet pierwsze zalążki chwastów czy mchu. Dzięki temu do gleby nie wnikną szkodliwe związki z rozkładających się resztek ogrodniczych, a Ty nie zniszczysz kosiarki.
-
Skoś i użyźnij trawę
Kiedy już pozbędziesz się wszystkich resztek, możesz po raz pierwszy w tym sezonie skosić trawę. Uwaga! Jeśli nie masz kosiarki z koszem, będziesz musiał jeszcze raz zgrabić ucięte źdźbła.
Po skoszeniu sprawdź, w jakim stanie jest Twój trawnik. Z pewnością w wielu miejscach pojawiły się prześwity, a w niektórych punktach źdźbła są bardzo uszkodzone. Żeby to naprawić, rozsyp po całej powierzchni granulowany nawóz do trawników marki Ziemovit. Pamiętaj, aby czynność tę wykonywać w trakcie dodatnich temperatur. W innym przypadku produkt nie zdąży wniknąć w glebę i zamarznie.
-
Wykonaj pierwsze cięcia
Ostatnie dni marca to również doskonały czas na wykonanie pierwszych cięć w ogrodzie. Wcześniejsze usuwanie starych łodyg i pędów mogłoby doprowadzić do uszkodzenia rośliny, a nawet – jej zwiędnięcia.
Wiosną wykonuje się trzy typy cięć – sanitarne, formujące oraz prześwietlające.
- Cięcie prześwietlające – czyli usunięcie cienkich pędów skierowanych do środka okazu.
- Cięcie formujące – ma za zadanie nadać roślinie określony kształt.
- Cięcie sanitarne – polega na usunięciu wszystkich uszkodzonych i chorych gałęzi i pędów.
-
Zadbaj o tuje w ogrodzie
W większości ogrodów sadzi się tuje, czyli żywotniki. Choć te okazy nie mają zbyt dużych wymagań dotyczących stanowiska czy gleby, a także bardzo dobrze znoszą mróz, po zimie należy odpowiednio przygotować je do nowego sezonu.
Długo utrzymujący się mróz, suchy wiatr i zalegający śnieg bardzo osłabiają wszystkie iglaki. Jeśli chcesz, aby latem nie zaatakowały je np. grzyby, koniecznie wzmocnij rosnące w ogrodzie okazy nawozem granulowanym do iglaków od Ziemovit.pl.
Wiosną warto też uzupełnić glebę wokół żywotników w nową warstwę ziemi. Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku Ziemovita.
-
Zasiej pierwsze warzywa
Choć większość nasion warzyw sadzi się dopiero w drugiej połowie kwietnia, część z nich można umieścić w glebie już teraz. Są to przede wszystkim te gatunki, których nasiona dobrze czują się w rozmarzającej glebie i które znoszą nawet wczesnowiosenne przymrozki.
Należą do nich między innymi: cebula, por, groch, szpinak, rzodkiew, marchewka, koperek i pietruszka.
-
Oczyść glebę wokół rabat
W marcu warto też zająć się wszystkimi rabatami w ogrodzie. Przede wszystkim musisz dokładnie oczyścić grunt, pozbywając się wszystkich resztek i pozostałości po zimie.
Kiedy usuniesz zbędny materiał z rabat, koniecznie rozsyp nową ściółkę. Ta z zeszłego roku na pewno zdążyła wymieszać się z ziemią i w tym sezonie nie będzie już spełniała swoich funkcji.
Najlepszymi materiałami na ściółkę są: słoma, igliwie, kora, trociny, torf, żwir lub czarna folia ogrodnicza.
-
Przygotuj meble ogrodowe do wiosny
Zadbałeś już o każdy skrawek ogrodu i o wszystkie rośliny znajdujące się na Twojej działce? W takim razie nie zapominaj też o sobie. Przecież ogród zakładasz nie tylko dla roślin, lecz także dla wszystkich mieszkańców domu. Aby każdy z domowników mógł cieszyć się pięknem rozkwitających okazów, koniecznie sprawdź, w jakim stanie są wszystkie meble ogrodowe.
Bez względu na to, z jakiego materiału zostały wykonane, wszystkie krzesła, ławki i stoliki należy dokładnie oczyścić. Użyj do tego wody z bardzo delikatnym detergentem lub wody z kwaskiem cytrynowym.
Więcej wskazówek dotyczących zakładania, pielęgnacji i odnawiania ogrodu po zimie znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.