rośliny

Amarylis, znany również jako hipeastrum, to egzotyczna roślina o dużych kwiatach występujących w różnych kolorach – począwszy od bieli, przez róż, aż po intensywną czerwień. Jej imponujące rozmiary oraz ciekawy kwiatostan sprawiły, że stanowi wyjątkową ozdobę każdego ogrodu. Pomimo że jest kojarzona głównie z uprawą domową, w doniczkach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ozdabiała przydomowe rabaty. Planujesz posadzenie rośliny w ogrodzie? W takim razie zobacz, o czym pamiętać przed rozpoczęciem uprawy.

Ogólne informacje dotyczące uprawy amarylisa ogrodowego

Rośliny sadzone w gruncie zakwitają nieco później niż amarylisy doniczkowe, przy czym ich kwiaty są równie imponujące jak kwiatostan roślin domowych. Na jednej łodydze może zakwitnąć nawet kilkanaście kwiatów! Amarylis najlepiej rozwija się w ciepłych zakątkach ogrodu i na dobrze eksponowanych stanowiskach. 

Gleba, na której wzrasta, powinna szybko się nagrzewać, absorbować wilgoć i zawierać spore ilości materii organicznej. Cebule amarylisa np. stąd https://cebule-kwiatowe.pl/cebulki-hippeastrum-amarylisow/ umieszcza się w ziemi, na głębokości około 8-9 cm, przy czym ich szyjki powinny znajdować się na równi z podłożem. Biorąc pod uwagę, że rośliny są dość rozłożyste, zaleca się sadzenie w znacznych odstępach (ok. 30 cm), aby zapewnić odpowiednią przestrzeń do wzrostu. 

Jak uprawiać i pielęgnować amarylis ogrodowy?

Najlepszą porą na rozpoczęcie uprawy amarylisa ogrodowego jest koniec kwietnia, kiedy nie występuje już ryzyko przymrozków. Po posadzeniu roślina powinna być obficie podlewana, a także regularnie zasilana nawozem wieloskładnikowym. Kwitnienie przypada na początek lata (czerwiec-lipiec) w zależności od czasu posadzenia. W tym okresie wskazane jest regularne, choć bardziej oszczędne, podlewanie letnią wodą i dalsze zasilanie nawozem. Kiedy kwiaty przekwitną, należy ograniczyć podlewanie i pozwolić roślinie przejść w stan spoczynku, który nie powinien trwać dłużej niż 6 tygodni. Uwaga! Przesuszonych liści amarylisa można pozbyć się dopiero po rozpoczęciu okresu spoczynku.

Amarylis po przekwitnięciu – jak postępować?

Kiedy roślina przekwitnie, zaczyna zawiązywać nasiona, co wiąże się z dużymi wydatkami energetycznymi. W tym momencie bardzo ważne jest natychmiastowe usunięcie zasychających kwiatów, co pozwoli amarylisowi zakwitnąć w kolejnym sezonie. Wczesną jesienią, na początku października, cebule amarylisów należy koniecznie wykopać umieścić w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze 10 stopni Celsjusza, na podłożu piaszczystym i z torfem. Bardzo dobrym miejscem do przezimowania jest garaż lub sucha piwnica. Oczywiście, cebulki muszą być starannie oczyszczone z zaschniętych liści i korzeni, aby nie doszło do ich degradacji i pleśnienia. Czas spoczynku roślin trwa zwykle dwa miesiące i kończy się, kiedy cebule amarylisa wypuszczają świeże pędy. To znak, że mogą być umieszczone w glebie zasilanej nawozami

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ