Antena satelitarna

Aby cieszyć się telewizją satelitarną, musimy przejść przez dość skomplikowany proces montażu anteny satelitarnej. To jednak nie wszystko, ponieważ przyda się umowa z operatorem, który umożliwi nam dostęp do kodowanych programów. Oprócz tego może się jeszcze pojawić masa problemów związanych z odbiorem telewizji satelitarnej. Przyczyny mogą być różne, od wadliwej anteny satelitarnej, przez jej złe ustawienie lub niesprzyjające warunki atmosferyczne i lokalizacyjne. Warto jednak się nie poddawać, ponieważ dobrze ustawiona antena satelitarna daje stały sygnał o bardzo dobrej jakości, co docenimy na codziennych filmowych seansach. Z jakimi problemami możemy się więc zetknąć?

1.  Dlaczego antena satelitarna nie łapie sygnału?

Podstawowym problemem związanym z konfiguracją anteny satelitarnej może być brak sygnału. Przyczyn tego problemu jest naprawdę wiele, jednak warto zacząć od ponownego sprawdzenia wszystkich połączeń i ciągłości kabla antenowego. Jeśli jesteśmy pewnie, że wszystko wraz z odbiornikiem jest sprawne, to problem prawdopodobnie jest z samą anteną satelitarną. Po pierwsze musimy sprawdzić, czy jest ona ustawiona na poprawnego satelitę. W Polsce najprawdopodobniej będzie to seria satelitów Hot Bird, znajdujących się na pozycji 13E lub też Astra. Jeśli jeszcze raz sprawdziliśmy ustawienie anteny i dalej nie odbieramy sygnału, to problemem będzie wadliwa część naszego zestawu. Może to być konwerter, ale równie dobrze kabel sygnałowy. Jeśli z kolei nie wiemy jak ustawić antenę satelitarną, to podpowiedź jest niżej.

2.  W jaki sposób ustawić antenę satelitarną?

Ustawienie anteny nie jest takie łatwe, dlatego warto mieć solidny uchwyt antenowy i odpowiedniej wielkości talerz satelitarny. Jeśli już uzyskaliśmy wygodny dostęp do anteny, to czas przystąpić do regulacji. Pierwsze należy przykręcić konwerter na tyle lekko, by móc ustawić kąt pochylenia. Ten bez problemu znajdziemy na internecie i będzie on inny dla różnych miejscowości i satelitów. Na konwerterze bardzo często znajduje się skala, dzięki której ustawimy poprawny kąt. Po przykręceniu konwertera należy ustawić kąt pochylenia anteny, a na końcu kierunek, w jakim powinna być skierowana. Oczywiście w Polsce jest to kierunek południowy lub południowo-wschodni. Niestety nie ustawimy poprawnie anteny, mając okna tylko na północ. Bardzo pomocny w ustawianiu anteny satelitarnej jest miernik sygnału, do którego podłączamy bezpośrednio nasz kabel antenowy.

3.  Dlaczego antena satelitarna nie odbiera podczas deszczu?

Na naszej szerokości geograficznej gwałtowne burze i obfite opady zdarzają się nierzadko. Dlatego też możemy doświadczyć problemu z odbiorem sygnału podczas deszczu. Zacznijmy od tego, że nasza odległość od równika pozwala nam na odbiór sygnału z satelity Hot Bird za sprawą nawet 60-centymetrowego talerza satelitarnego. To jednak nie oznacza, że nie należy kupić 80 lub nawet 100 cm. Okazuje się bowiem, że złe warunki atmosferyczne mają duży wpływ na moc odbieranego sygnału. Nie jest oczywiście powiedziane, że większy talerz satelitarny rozwiąże wszystkie nasze problemy, ponieważ gwałtowna burza lub obfite opady śniegu i tak potrafią zepsuć radość z oglądania. Do tego pamiętajmy, że na sygnał wpływ ma również wiatr, więc pod żadnym pozorem nie można oszczędzać na uchwycie antenowym. Oprócz tego większy talerz satelitarny może się przydać w sytuacji, gdy na drodze między anteną a satelitą są przeszkody, takie jak drzewa lub słupy energetyczne.

[Głosów:136    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ