Jak zwiększyć funkcjonalność małego mieszkania?

0
Jak zwiększyć funkcjonalność małego mieszkania?

Niewielki metraż mieszkania nie musi oznaczać mniejszego komfortu w jego użytkowaniu. Istnieje wiele sposobów na optymalne zagospodarowanie przestrzeni, jaką dysponujemy – wystarczy wdrożyć kilka sprawdzonych pomysłów, dzięki którym mieszkanie stanie się wygodniejsze, nie tracąc przy tym swojego stylu.

Moduły, systemy i… uwolnienie przestrzeni

Czas dominacji meblościanek w mieszkaniach dla wielu odchodzi w przeszłość. Ściana mebli, która z jednej strony wydawała się dobrym pomysłem na zwiększenie przestrzeni, z drugiej – powodowała, że wyposażone w taki rodzaj mebli wnętrza stawały się zbyt jednorodne.

Od kilkunastu lat meblościanki są zastępowane przez o wiele atrakcyjniejsze wizualnie meble systemowe i modułowe. Nie tracąc na funkcjonalności (pojemność ich jest czasem nawet większa niż typowych meblościanek) pozwalają one “oddychać” przestrzeni. Można swobodnie łączyć różne moduły mebli reprezentujących tę samą kolekcję i dzięki temu indywidualnie kształtować styl pokoju czy kuchni.

Dzięki różnorodności wymiarów i kształtów mebli modułowych, możemy też maksymalnie wykorzystać przestrzeń, jaką dysponujemy. Stąd też rosnące zainteresowanie nie tylko meblami systemowymi, ale również wszelkiego rodzaju organizerami, które pozwalają uporządkować przechowywane w meblach rzeczy.

Proste formy i lepsza organizacja mieszkania

Meble wybierane z myślą o efektywnym urządzeniu mieszkania są zazwyczaj proste w formie – ten minimalizm może się wydawać nieco nużący i zbyt chłodny w aranżacji mieszkań, niemniej daje się zauważyć pewnego rodzaju zapożyczanie oróżnych rozwiązań w zakresie konstrukcji tego rodzaju mebli z meblami biurowymi.

Przesuwane regały, szafy, biurka, fotele dostosowane do pracy przy komputerze są często podstawowym elementem wyposażenia mieszkań. Jest to w dużym stopniu spowodowane zmieniającymi się funkcjami domów – coraz więcej z nas potrzebuje także w mieszkaniu przestrzeni do pracy. Aby efektywnie pracować w warunkach domowych, dostosowujemy niektóre elementy wyposażenia do wymogów stawianych przez charakter wykonywanej pracy zawodowej.

Szafki z segregatorami, szafki na klucze, różnego rodzaju pojemniki i sejfy bywają coraz częściej wyposażeniem naszych domów. Czy musi to oznaczać, że domowe wnętrza stracą na estetyce i przypominać zaczną biura?

Nie musi tak być – minimalizm można przełamać akcentami, które nadadzą mieszkaniu cieplejszego klimatu i nie zaburzą ogólnego stylu. Wystarczy dodać do aranżacji nieco więcej kolorów (np. obrazy, fototapety) i źródeł ciepłego światła. Nie zapominajmy również o kwiatach.

Nowoczesne oświetlenie w aranżacji wnętrz

0
Nowoczesne oświetlenie w aranżacji wnętrz

Współczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz dają znacznie więcej możliwości niż te, które istniały dekadę czy dwie dekady temu. To niewątpliwy atut dla architektów wnętrz i dekoratorów, którzy doskonale orientują się w nowościach. Z ich wprowadzaniem do własnych mieszkań doskonale radzą sobie również inwestorzy. Korzystając z inspiracji, jakich dostarczają branżowe czasopisma oraz tematyczne strony internetowe, aranżują przemyślane, funkcjonalne i doskonale wpisujące się w nowoczesne trendy wnętrza.

Elementem, którego nie może zabraknąć w żadnym współcześnie aranżowanym mieszkaniu, jest oświetlenie. W zależności od funkcji wnętrza może się ono różnic sposobem realizacji. Zróżnicowanie dotyczy rodzaju opraw oświetleniowych, ich ilości, wielkości oraz sposobu montażu.

Futuryzm w oświetleniu

Niektóre oprawy bardziej niż tradycyjne lampy przypominają rzeźby lub dzieła sztuki nowoczesnej. Nic dziwnego, że przyciągają naszą uwagę i zaskakują. Nie zmienia to jednak ich funkcji, która pomimo niezwykłego designu pozostaje taka sama.

Wśród opraw o futurystycznej formie spotkamy się z lampami wiszącymi. Ta nierzadko wzorowana jest na figurach geometrycznych i inspirowana kształtami spotykanymi w świecie przyrody. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć lampy o fascynujących i oryginalnych kształtach. Ich przykład może stanowić oprawa Spider, którą oferuje sklep z lampami Lampy.it. Jednak futurystyczne i zaskakujące formy nie są wyłącznie domeną lamp wiszących. Spotkamy się z nimi również pośród innych kategorii oświetlenia, w tym plafonów, kinkietów i lamp stojących.

Gdzie warto zastosować takie oświetlenie? Bardzo dobrze zaprezentuje się ono w pomieszczeniach zaaranżowanych zgodnie ze współczesnymi trendami z nutą ekstrawagancji. To propozycja dla osób odważnych, które nie boją się nowości w aranżacji wnętrz i odejścia od tradycyjnej formy.

Minimalizm wciąż w modzie

Producenci oświetlenia biorą pod uwagę różne potrzeby użytkowników. Dlatego wypuszczane na rynek oprawy charakteryzują się tak dużą różnorodnością materiałów, kształtów, kolorów i rozmiarów. Nie może wśród nich zabraknąć opraw bogato zdobionych, jak i tych bardzo skromnych i ubogich w formie. Nie oznacza to jednak, że nie zaprezentują się one efektownie. – Wręcz przeciwnie. Minimalistyczne oprawy oświetleniowe są bardzo cenione i to w wielu różnych stylach aranżacyjnych. Doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym, skandynawskim i wielu innych.

Oprawy minimalistyczne pomimo skromnej formy mogą być bardzo eleganckie. W tym przypadku nie ma potrzeby stosowania wyszukanych kształtów i wymyślnych dekoracji. Podążająca za funkcją forma jest ceniona przez użytkowników lubiących praktyczne i proste rozwiązania. Kolorystyka minimalistycznych opraw zazwyczaj jest stonowana i monochromatyczna. Przykładem takich lamp są oprawy wpustowe oraz plafony natynkowe. W wielu przypadkach montuje się je w postaci większych instalacji świetlnych, którym została przypisana rola oświetlania ogólnego we wnętrzu.

Industrialne rozwiązania

Wiele osób zachwyca się stylem industrialnym. Nie wszyscy jednak zdołaliby zamieszkać w takim wnętrzu. Widoczne elementy konstrukcyjne budynku, zawieszone na gołym kablu żarówki, czy inne elementy wystroju wprowadzone do aranżacji wprost ze starych, pofabrycznych pomieszczeń nadają mieszkaniu specyficznego klimatu, który nie wszystkie osoby są w stanie zaakceptować. Czasem jednak industrialne oświetlenie można połączyć z innym stylem aranżacyjnym. Dzięki temu współczesne wnętrza nabierają specyficznego, nieco surowego klimatu, jednocześnie jednak nie są to typowe lofty, w których surowość przejawia się niemal w każdym wprowadzonym do aranżacji sprzęcie i meblu. Industrialne lampy mogą być bardzo zróżnicowane i spełniać we wnętrzu różne funkcje. Spotkamy wśród nich lampy „kwoki”, które doskonale zaprezentują się zawieszone w jadalni nad stołem albo w salonie nad strefą wypoczynkową. Będą to także umieszczone za metalową kratką plafony oraz zawieszone na gołym kablu żarówki. Cechą charakterystyczną industrialnego oświetlenia są widoczne elementy łączeń oraz liczne ślady uszkodzeń. Mogą to być pęknięcia, wgniecenia oraz ślady rdzy.

Nowoczesne oświetlenie może przybierać różne formy. Od niezwykle oryginalnych do wyjątkowo prostych. Od nieskazitelnie perfekcyjnych, do noszących liczne ślady uszkodzeń. Dostosowanie opraw do konkretnego wnętrza z uwagi na szeroki asortyment branży oświetleniowej nie powinno stanowić dużego problemu.

Pianka poliuretanowa – alternatywna metoda ocieplania domu

0
Pianka poliuretanowa - alternatywna metoda ocieplania domu

Oprócz tradycyjnych metod ocieplania budynku za pomocą wełny mineralnej czy styropianu na rynku od kilku lat stosowania jest niezwykle efektywna metoda natryskowa. Polega ona na ocieplaniu poddaszy, stropów, a także innych części domu nie wyłączając nawet fundamentów za pomocą specjalnego, niezwykle elastycznego materiału tzw. pianki poliuretanowej.

Okno w domu – jak je zagospodarować, by stanowiło część wystroju?

0
Okno w domu - jak je zagospodarować, by stanowiło część wystroju?

W każdym domu okno stanowi źródło naturalnego światła, ale także przestrzeń – często niewykorzystaną – która umożliwia nam holistyczną aranżację wnętrza. Ramy okienne w wielu mieszkaniach wyglądają tak samo, głównie przez wzgląd na popularność rozwiązań z PCV. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób potrafi ożywić swoje wnętrza, a nudne i mało oryginalne okna zamienić w pasujący do całego konceptu element wystroju. W jaki sposób to zrobić?

Okna i zasłony – nie tylko praktyczne zastosowania

Rolety, zasłony, a także żaluzje, to doskonały sposób, by podejść do kwestii praktycznej w sposób bardziej kreatywny. Nikt przecież nie powiedział, że te produkty muszą jedynie zasłaniać nasze okna i chronić domowników przed wzrokiem przechodniów bądź sąsiadów. Z trzech wymienionych akcesoriów zasłony najczęściej stanowią element dekoracyjny, zwłaszcza w bogato zdobionych pomieszczeniach. Jednak także rolety i żaluzje mogą sprawdzić się jako dopełnienie wystroju całego wnętrza. Planując styl, w jakim mamy zamiar urządzić daną przestrzeń – przede wszystkim kupując mieszkanie bądź dom w stanie deweloperskim – okno powinno stanowić punkt wyjścia, nie zaś konieczność, którą po prostu trzeba się zająć. Odpowiednio dobrane elementy wystroju okna mogą bowiem wpłynąć na optyczne powiększenie bądź pomniejszenie pokoju czy ocieplenie lub ochłodzenie panującej w nim atmosfery. Które rozwiązania wybrać zatem w różnego rodzaju wnętrzach?

Żaluzje – skandynawskie i tradycyjne wnętrza

Żaluzje często kojarzą nam się z przestrzeniami biurowymi, gdzie zasłania się okna przed spojrzeniem kolegów z pracy. To wizerunek raczej z amerykańskich seriali niż rzeczywistości. Żaluzje potrafią w przepiękny sposób dopełnić wystrój chociażby sypialni czy pokojów gościnnych, ale także kuchni. Wszystko oczywiście zależy od wybranego materiału. Coraz częściej wybierane drewno (tego typu żaluzje znajdziemy m.in. w ofercie firmy Winrol – https://www.winrol.com.pl/) wpisuje się chociażby w styl skandynawski, od kilku lat bardzo popularny w naszym kraju. Jednak to także wspaniałe dopełnienie klasycznych pomieszczeń, w których dominują głębokie kolory i ozdobne meble z dobrego gatunkowo drewna. Aluminiowe żaluzje mogą być z kolei dobrym wyjściem w kuchni urządzonej nowocześnie i minimalistycznie.

winrol

Rolety – uniwersalne rozwiązanie

Prawdą jest, że rolety dopasować można właściwie do każdego wnętrza. Wszystko jednak po raz kolejny zależy od materiału. Organza będzie dobrym wyjściem w salonie bądź kuchni, gdzie światło powinno optycznie powiększać pomieszczenie oraz pozwalać na dłuższe cieszenie się światłem dnia. W miejscach, w których chcemy przede wszystkim spokoju – takich jak sypialnia czy domowe biuro – najlepszym wyjściem będą cięższe rolety z bawełny, które nie przepuszczają światła. W ten sposób uda nam się dłużej cieszyć się dobrym snem. Co do koloru – właściwie wszystko zależy od planów wystroju. Rolety występują w wielu barwach.

Zasłony – tradycyjny szyk

Zasłony to jedne z najbardziej tradycyjnych praktycznych ozdób okiennych. Kojarzą się z ciężkimi falami materiału, które dopełniają bogate wnętrza. Jednak mogą być równie dobrze częścią wspomnianego wystroju skandynawskiego (gdy używamy materiałów w pastelowych, jasnych kolorach), czy też eleganckiego salonu w w stylu nowojorskim. Pamiętajmy też, że zasłony wykonywane są także z bardzo zwiewnych, lekkich tkanin, które pozwalają na „otwarcie” przestrzeni i podkreślenie dużych okien, na przykład wychodzących na taras.

Jak zatem widać, praktyczne i ozdobne rozwiązania przy oknach są w stanie wyczarować przeróżne efekty, w zależności od tego, z jakich kolorów i materiałów skorzystacie. A Wy, jak planujecie zaaranżować Wasze okna?

Opracowanie: Alicja Błysk

Oksybrazja – czy jest, jakie są wskazania, jakiego używa się sprzętu

0
Oksybrazja - czy jest, jakie są wskazania, jakiego używa się sprzętu

Co to jest i na czym polega oksybrazja?

Oksybrazja należy do nowoczesnych metod kosmetycznych w zakresie odmładzania oraz rewitalizacji skóry. Bywa również nazywana oksyaquaabrazją lub peelingiem wodno-tlenowym. To alternatywa dla mikrodermabrazji proponowana osobom o bardzo wrażliwej skórze. Jej głównym efektem jest naturalna oraz samoistna regeneracja obszaru ciała objętego zabiegiem, bez zaczerwienienia oraz podrażnienia delikatnej skóry.

Oksybrazja polega na bardzo intensywnym działaniu w celu złuszczeniu martwego naskórka. Substancjami, które są wykorzystywane do zabiegu są tlenu oraz sól fizjologiczna (w postaci mocnego strumienia skierowanego na okolicę objętą działaniem peelingującym). Jest to metoda mało inwazyjna oraz bezbolesna. W okolicy objętej zabiegiem może być odczuwane przejściowe zimno, jest to jednak zwykle przyjemne doznanie. U osób o dużej wrażliwości na chłód warto przeprowadzić najpierw test na niewielkiej okolicy.

Sprzęt do oksybrazji – rodzaje, działanie

Do zabiegu oksybrazji stosuje się specjalistyczny sprzęt. Posiada prowadnicę – kształtem przypominającą długopis – którą umieszcza się tuż nad oczyszczoną i przygotowaną odpowiednio okolicą objętą zabiegiem – około 5 – 10 mm. Z zakończenia głowicy wydobywa się (z prędkością około 200 m/s) tlen oraz sól fizjologiczna (pod ciśnieniem).

W zależności od potrzeb można także jednocześnie stosować odpowiednie kosmetyki. Dobrane do typu cery ampułki oraz maski są nakładane przy pomocy aplikatora ciśnieniowego. W przypadku zabiegu jakim jest oksybrazja urządzenie działa na zasadzie podobnej jak w mezoterapii. Substancje aktywne są rozprowadzane równomiernie aż do głębszych partii skóry. Zakończenie zabiegu to właściwe zabezpieczenie skóry przez nałożenie odpowiedniego kremu.

Zabieg oksybrazji trwa (w zależności od okolicy ciała) od około 30 do 90 minut.

Kto może obsługiwać sprzęt do oksybrazji?

Obsługa sprzętu do oksybrazji powinna być wykonywana wyłącznie przez wykwalifikowany personel. Stosowana jest przez lekarzy o specjalizacji dermatologicznej oraz certyfikowane kosmetyczki po ukończeniu odpowiedniego szkolenia. Należy pamiętać, że przez umówieniem się na zabieg warto zapytać o atest stosowanego sprzętu oraz uprawnienia osób z nim pracujących.

Gdzie można stosować sprzęt do oksybrazji?

Zabieg oksybrazji można wykonać w profesjonalnych zakładach i salonach kosmetycznych, gabinetach lekarskich dermatologicznych lub medycyny estetycznej.

Jakie są zalecenia i przeciwwskazania do stosowania zabiegu oksybrazji?

Okybrazja to zabieg, który można stosować na każdym rodzaju skóry. Szczególnie polecany jest osobom, które zmagają się z problemem cery naczyniowej oraz szczególnie wrażliwej. Powoduje przyjemne ochłodzenie i oczyszczenie.

Oksybrazja polecana jest w szczególności do takich celów jak:

 • usuwanie zanieczyszczeń, zaskórników oraz trądziku;
 • zwężanie rozszerzonych porów;
 • redukcja blizn potrądzikowych, po laseroterapii, oparzeniach czy operacjach (wygładza i rozjaśnia je);
 • odmładzanie skóry poprzez zmniejszanie oraz spłycanie głębokich zmarszczek;
 • zmniejszanie rozstępów;
 • redukcja przebarwień (w tym po nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych czy solarium);
 • leczenie łuszczycy (usuwa martwy naskórek, ponadto powoduje nawilżenie zmienionego chorobowo miejsca, zmniejsza tendencję do łuszczenia się skóry) czy łupieżu;
 • powstrzymywanie procesu utraty włosów a co za tym idzie łysienia.

Mimo, że oksybrazja jest zabiegiem o niskiej inwazyjności oraz bezbolesnym, warto przed skorzystaniem z jego dobroczynnych działań zasięgnąć rady lekarskiej czy nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Tego rodzaju metody powinny bowiem unikać osoby z:

 • alergicznym nieżytem nosa oraz górnych dróg oddechowych (może powodować groźne w skutkach powikłania);
 • podrażnioną śluzówką lub naskórkiem w okolicy objętej zabiegiem;
 • chorobami górnych dróg oddechowych oraz zatok (o podłożu wirusowym, bakteryjnym czy grzybiczym);
 • po operacjach (np. laryngologicznych, ginekologicznych, neurologicznych);
 • ze skłonnością do zapalenia nerwów.

Źródło: https://maxmedik.pl/

Nowoczesne biuro z Kokoon Design

0
Nowoczesne biuro z Kokoon Design

Styl nowoczesny, który charakteryzuje się prostotą i minimalizmem, jest popularny nie tylko w domowych wnętrzach, ale również w tych biurowych. Nie ma tu miejsca na zagraconą przestrzeń i ogrom dodatków, które mogłyby wprowadzać niepotrzebny chaos. Dlatego wnętrza w tym stylu cieszą się coraz większą popularnością właśnie w pomieszczeniach biurowych, gdzie zapewniają pracownikom pracę w skupieniu i bez rozpraszania ich nagromadzonymi bibelotami.

Nowoczesne meble biurowe Kokoon Design

Dawno minęły już czasy, kiedy pomieszczenia biurowe zagracone były ogromnymi szafami, zapełnionymi stosem papierów. Wielkie biurka z wypchanymi po brzegi szufladami również odeszły w niepamięć. Teraz w przestrzeniach biurowych rządzi styl nowoczesny. Wyposażenie ma być nie tylko lekkie, ale i praktyczne. Musi pomieścić to, co potrzebne. I takie właśnie są meble biurowe marki Kokoon Design. Ta belgijska marka pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno, wprowadzając nowoczesne produkty nie tylko do domów, ale również do przestrzeni takich jak lokale biurowe. Biurka tej marki, z blatami na wysoki połysk oraz elementami z chromu i metalu – nie tylko wyglądają nieprzeciętnie, ale przede wszystkim zapewniają komfortową i szeroką przestrzeń na najpotrzebniejsze artykuły. Możemy dopasować do nich odpowiednie fotele biurowe, również dostępne w ofercie Kokoon Design, stwarzając przy tym odpowiednie miejsce do pracy. Belgijska marka oferuje nam również różnych rozmiarów kontenerki biurowe, wykonane z wysokiej jakości drewna, lakierowanego na wysoki połysk. Idealnie komponują się z biurkami, tworząc razem praktyczny zestaw, który pomieści wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy niezbędne do pracy. Produkty marki Kokoon Design można znaleźć w ofercie sklepu meblowego – https://zona-design.pl/marka/kokoon-design/

Odpowiednie oświetlenie oraz dodatki

Meble są bardzo ważne, ale wybór właściwego oświetlenia też ma ogromny wpływ na pracę i komfort pracowników. Nie może być zbyt jasne, aby ich nie oślepiać ani zbyt ciemne. Kokoon Design oprócz nowoczesnych mebli, oferuje również szeroki wybór lamp oraz żyrandoli, które wpasują się w biurowy klimat i nadadzą wnętrzu odpowiedniego charakteru. Dodatki też są ważne, nawet w tak minimalistycznym stylu jak ten nowoczesny, ponieważ stworzą one przytulny klimat i w znaczącym stopniu wpłyną na atmosferę w biurze. Plakaty, obrazy czy ciekawe ozdoby ścienne również znajdziemy wśród asortymentu Kokoon Design. W tak urządzonym wnętrzu praca na pewno będzie przebiegać w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze.

Strefa komfortu dla pracowników

Coraz więcej nowoczesnych lokali biurowych wyznacza miejsca przeznaczone na strefę komfortu dla pracowników. W przerwach mogą się tam zrelaksować i nabrać sił przed kolejnymi zawodowymi wyzwaniami. Najlepiej, aby miejsca tego typu były oddzielone za pomocą ścianek, ale niestety nie zawsze jest taka możliwość ze względu na przestrzeń. Wtedy dobrym rozwiązaniem są zabudowane fotele, w których można usiąść z kubkiem kawy i „odciąć” się na chwilę od otoczenia. Fotel Ovalbal, marki Kokoon Design spełni to zadanie, a do tego nada takiej strefie nowoczesnego wyglądu. A całość idealnie uzupełni stolik kawowy Baddi – w takim miejscu każdy pracownik odpocznie nawet po bardzo stresującym poranku.

Zobacz więcej na stronie sklepu internetowego https://zona-design.pl/

Jak ozdobić ramy z obrazem?

0
Jak ozdobić ramy z obrazem?

Dopasowanie ram do obrazu jest bardzo ważne. W ten sposób można poprawić klimat i przedłużyć dzieło. Jednak dobór właściwej ramy to nie wszystko. Ciekawy efekt możesz uzyskać także wtedy, kiedy zdecydujesz się na ozdobienie ramki z obrazem. Wówczas na pewno osiągniesz oryginalny rezultat, którego będzie zazdrościć niejedna osoba.

Odpowiedni wybór ram

Przed przystąpieniem do zdobienia należy przede wszystkim wybrać odpowiednie ramy. Musisz mieć na uwadze przede wszystkim ich jakość oraz estetykę. Pierwsze zapewni trwałość dzięki, której będziesz w stanie cieszyć się z pięknej ozdoby przez długi czas. Natomiast estetyka sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać znacznie ciekawiej.

Na co zwracać uwagę w ramach?

Przede wszystkim istotny jest oczywiście sam kolor. To właśnie od niego zależy, jakie dodatki do zdobienia sprawdzą się najlepiej. W tym celu warto zaglądać na takie strony jak tutaj (https://www.ramka.pl/ramki). Wybierając takich dostawców masz gwarancję wysokiej jakości oraz ciekawych efektów wizualnych. Kolory są wówczas żywe. Zazwyczaj sprawdzeni dostawcy oferują pełną paletę przeróżnych odcieni oraz barw, które na pewno trafią w gust każdego klienta – nawet tego najbardziej wymagającego.

Co wybrać do strojenia?

W tym przypadku ważnym czynnikiem jest przede wszystkim kreatywność. Jeśli masz wiele pomysłów, wówczas na pewno jesteś w stanie wymyślić coś z niczego. Wiele przeróżnych inspiracji znajdziesz bezpośrednio w internecie. Wiele osób korzysta z kwiecistych motywów wplatając rośliny w ramę obrazu. Innym sprawdzony sposobem jest również origami, które może bezpośrednio nawiązywać do tego, co przedstawia dzieło. Innym interesującym dodatkiem może być również mały element, jak breloczek czy drewniana pamiątka, kupiona na wakacjach. Jednak nie będzie to odpowiedni wybór za każdym razem. Tutaj zalecane jest przede wszystkim wyczucie stylu. Dobrym ratunkiem dla każdej ramki zawsze może okazać się wstążka, która może stanowić ciekawe kolorystyczne zestawienie.

Pomysłów na wystrój ramy może być naprawdę wiele. Wszystko zależy od tego jaką osobą jesteś. Jeśli kreatywność nie jest dla Ciebie żadnym problemem, wówczas na pewno jesteś w stanie wymyślić coś ciekawego. Warto przeglądać specjalistyczne serwisy trudniące się w zakresie ram oraz obrazów. Znajdziesz tam wiele pomysłów, które przyczynią się do inspiracji. Przykład takiej strony jest tutaj (https://www.ramka.pl/). Znajdziesz tam wiele grafik oraz zdjęć z różnymi pomysłami, które będą stanowić dla Ciebie natchnienie.

Kiedy najlepiej przyciemnić szyby?

0
Kiedy najlepiej przyciemnić szyby?

Przyciemnione szyby kojarzą się przede wszystkim ze swobodą i tajemnicą. Nie trzeba się obawiać, czy ktoś zobaczy, co znajduje się za nimi. Są one dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych osób, które cenią sobie dyskrecję oraz prywatność. Dzięki temu łatwiej będzie Tobie ukryć się przed wścibskim wzrokiem swoich sąsiadów.

Jak powstaje przyciemniona szyba?

Z reguły ciemny kolor szyby jest uzyskiwany na skutek zabarwienia masy szklanej na kolor brązowy lub grafitowy. Intensywność koloru zależy przede wszystkim od grubości tafli szkła. Im grubsza jest szyba, tym intensywniejsza barwa się tam pojawia. Od zabarwienia zależna jest zdolność przeciwsłoneczna.

Czym jest szkło Antisol?

Jest to płaskie szkło o charakterze przeciwsłonecznym. Przez kogo jest wybierane szkło Antisol? Decydują się na nie te osoby, które są zainteresowane skutecznym pochłanianiem promieniowania świetlnego oraz cieplnego. Skutkiem tego jest zmniejszony stopień promieniowania UV. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, możesz odwiedzić tę stronę (https://www.szklonawymiar.pl/).

Jakie są cechy przyciemnionego szkła? Można wyróżnić kilka i są to:

 • występowanie w dwóch kolorach: brązowy i grafitowy,
 • wybierając szkło satynowe decydujesz się przede wszystkim na dyskrecję,
 • wygląda gustownie,
 • satyna jest delikatna oraz równomierna,
 • jeśli chcesz zapewnić sobie pełną prywatność, wówczas najlepiej wybrać mleczne szkło VSG. Powstaje ono na skutek umieszczenia białej folii pomiędzy jedną i drugą taflą szkła.

Zastosowanie przyciemnionego szkła

Wiele osób może myśleć, że mało kto korzysta właśnie z takich produktów, jednak wbrew pozorom rynek zgłasza na nie całkiem spory popyt. Gdzie najczęściej możesz się z nimi spotkać. Sporo klientów stosuje je przede wszystkim przy szkleniu ganku. Bardzo często pojawiają się po prostu, jako szyby przeciwsłoneczne do okien głównie w tych pomieszczeniach, gdzie słońce jest wyjątkowo uciążliwe. Na tym nie koniec. Przyciemniane szyby znajdziesz również w parawanach w łazience. Są bardzo ładne oraz gustowne. Idealnie komponują się z każdym pomieszczeniu przez, co zyskują wiele na swojej uniwersalności.

Jeśli cenisz sobie faktycznie dyskrecję oraz prywatność, wówczas powinieneś śmiało zdecydować się właśnie na przyciemnione szyby. Sprawią, że będziesz czuć się komfortowo i nie będziesz skrępowany przed innymi osobami, które mogą Ciebie w tej chwili obserwować. Wiele informacji możesz znaleźć tutaj (https://www.szklonawymiar.pl/szklo-na-wymiar/szklo-antisol).

Zastosowanie i właściwości betonu szybkotwardniejącego

0
Zastosowanie i właściwości betonu szybkotwardniejącego

Każda inwestycja budowlana to zawsze wyścig z czasem i kosztami. Te dwa aspekty są ze sobą najczęściej nierozerwalnie powiązane – im dłużej trwa proces budowy, tym bardziej rosną koszty. Dotyczy to zarówno inwestycji prywatnej, jak i publicznej, której przedłużenie, oprócz wymiernych kosztów finansowych, generuje także niepoliczalne koszty społeczne. Czas trwania inwestycji, a tym samym jej koszty, można jednak skrócić. Takim rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnych surowców i materiałów budowlanych. Jednym z nich jest beton szybkotwardniejący, nazywany też betonem szybkowiążącym. Jakie są jego właściwości i zastosowanie i w jakiego typu inwestycjach można go wykorzystać?

Właściwości betonu szybkotwardniejącego

Beton szybkotwardniejący, na pierwszy „rzut” oka, nie różni się niczym od tradycyjnego betonu. Gotowy do użycia, ma taki sam kolor i konsystencję, a już po związaniu oferuje taką samą wytrzymałość i twardość, jak powszechnie stosowane rozwiązania. Czym zatem się różni? Odpowiedź znajduje się w jego nazwie – beton szybkotwardniejący wiąże o wiele szybciej niż beton tradycyjny. Trudno jednoznacznie wskazać, jak duża jest oszczędność czasu, bo dużo zależy od pogody, rodzaju konstrukcji i potrzeb. W praktyce okazuje się, że na placu budowy z jednego szalunku można skorzystać nawet dwa razy w ciągu jednego dnia. Beton szybkowiążący bowiem, przy temperaturze około 20 stopni Celsjusza, zastyga w ciągu zaledwie 4 godzin. Po tym czasie można zdementować deskowanie, ustawić je w innym miejscu i ponownie zalać betonem. Przy dużych projektach, na przykład wielokondygnacyjnych budynkach oszczędność czasu, przy zastosowaniu betonu szybkotwardniejącego, może być liczona nawet w tygodniach.

Beton szybkotwardniejący i jego właściwości w okresie obniżonej temperatury

Kolejną bardzo ważną zaletą betonu szybkowiążącego jest fakt, że w procesie twardnienia wydziela on bardzo dużo ciepła, a to oznacza, że bez obaw można go stosować również podczas prac w okresie jesiennym, wczesnowiosennym, a nawet – jeśli temperatura na to pozwoli – zimowym. Podwyższone tempo prac nie dzieje się jednak kosztem jakości, czy trwałości. Nie są też wymagane specjalny sprzęt lub większe kwalifikacje pracowników. Beton szybkotwardniejący może być podawany pompą, a wylanie, układanie i zagęszczanie wykonuje się dokładnie tak samo, jak w przypadku zwykłego betonu towarowego. Urabialność betonu szybkotwardniejącego wynosi natomiast około dwóch godzin. Ważne jest również to, że producenci mogą modyfikować właściwości tego materiału i dostosować go do aktualnych potrzeb.  Oferta betonu szybkotwardniejącego, który można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta, dostępna jest między innymi pod tym linkiem: https://betonnadom.pl/produkty/promptis/. Wszystkie powyższe aspekty sprawiają, że beton szybkotwardniejący jest niezwykle uniwersalnym i wygodnym w zastosowaniu surowcem.

Wykorzystanie betonu szybkotwardniejącego

Beton szybkotwardniejący można zastosować przy każdego rodzaju inwestycji. Jednak są sytuacje, w których okaże się naprawdę trafnym wyborem. Zdecydować się na niego można zwłaszcza wówczas, gdy skala inwestycji jest naprawdę duża – jest to na przykład wielokondygnacyjny budynek ­– i nie można sobie pozwolić na opóźnienia, na przykład ze względu na wysokie kary umowne. Jest to również dobre rozwiązanie w przypadku inwestycji, w której z różnych przyczyn nastąpiło opóźnienie i należy nadgonić stracony czas. Beton szybkowiążący jest również bardzo dobry rozwiązaniem w sytuacjach, w których inwestycja jest uciążliwa i również z tego powodu trzeba jak najszybciej ją zakończyć. Może chodzić na przykład o budowę tunelu, wiaduktu, lub jakiegokolwiek innego obiektu, przy którym prace utrudniają życie okolicznym mieszkańcom lub otwarcie obiektu znacznie poprawi ich komfort czy wygodę. Beton szybkotwardniejący sprawdzi się również bardzo dobrze, jako materiał do produkcji prefabrykatów. Dzięki jego zastosowaniu z jednej formy można w krótszym czasie odlać więcej elementów.

Beton szybkotwardniejący – o tym warto pamiętać

Beton szybkotwardniejący staje się coraz popularniejszy i częściej wykorzystywany na budowach. Jest on co prawda droższy niż beton tradycyjny, ale wydatek ten szybko rekompensowany jest większym postępem prac, a także przez takie czynniki jak mniejsze opłaty za krótsze wynajmowanie maszyn budowlanych czy szybsze oddanie obiektu do użytku. Na placu budowy bowiem, chyba jak w żadnym innym miejscu, nie sprawdza się tak trafnie powiedzenie, że czas to pieniądz.

Artykuł sponsorowany.

Budowa blaszaka — czy potrzebujesz pozwolenia? Przepisy Budowlane 2019

0
garaż blaszany - Garaże Interstal

Blaszane garaże o solidnej konstrukcji stanowią popularną alternatywę dla ich murowanych odpowiedników. Zwłaszcza że firmy zajmujące się sprzedażą blaszaków dostarczają zazwyczaj już gotowe garaże. Często decydujemy się też na postawienie tymczasowych konstrukcji tego typu na czas budowy domu lub właściwego garażu. Niezależnie od tego, czy ma to być budynek stały, czy planujemy postawić go tylko na krótki czas, pojawia się zasadnicze pytanie — czy potrzebne będzie pozwolenie na budowę? W poniższym tekście przedstawimy, jak ta kwestia wygląda w przepisach prawnych.

Kiedy budowa blaszaka nie wymaga pozwolenia?

Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo Budowlane (Art. 29 ust. 1 pkt 2), pozwolenia nie wymaga parterowy garaż wolnostojący do 35 m2 powierzchni zabudowy. Pod ten sam punkt podlegają także inne niskie budynki gospodarcze jak altany, przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe).

Trzeba jednak pamiętać, że łączna liczba takich obiektów na danej działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 jej powierzchni. Jeśli będziemy chcieli postawić ich więcej, niezbędne będzie uzyskanie stosownego pozwolenia na budowę.

Oczywiście fakt, że nie potrzebujemy pozwolenia, nie oznacza, iż możemy taką konstrukcję po prostu postawić. Zamiar budowy trzeba będzie zgłosić w odpowiednim organie administracji państwowej. O samych zgłoszeniach napiszemy więcej w dalszej części tekstu.

garaż blaszany - Garaże Interstal

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.garazeinterstal.pl/.

Budynek tymczasowy a pozwolenie na budowę

Jak wspomniano we wstępie, nie zawsze planujemy wzniesienie stałego garażu z blachy. Postawienie tymczasowego budynku, czyli niepołączonego na stałe z gruntem, który planujemy rozebrać lub przenieść również nie wymaga pozwolenia.

W myśl przytoczonej wyżej ustawy (Art. 29 ust. 1. pkt 12), tymczasowe obiekty budowlane można postawić bez pozwolenia, jeśli będą one stać nie dłużej niż przez 120 dni od chwili rozpoczęcia ich budowy (stan prawny z kwietnia 2019 wg Prawo budowlane). Jest to wyraźnie krótszy okres niż ten obowiązujący jeszcze rok temu (180 dni wg wersji ustawy umieszczonej na stronie sejmu w chwili pisania tego artykułu).

Podobnie jak w przypadku budynków stałych, konstrukcje tymczasowe również trzeba zgłaszać w odpowiednich organach administracyjnych.

Co trzeba wiedzieć przed zgłoszeniem zamiaru budowy?

Zanim wybierzemy się do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta, aby zgłosić zamiar budowy blaszaka, musimy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musimy znać przeznaczenie działki (np. rolna, siedliskowa, inwestycyjna, budowlana etc.), wytyczne określone w planie budowlanym oraz wiedzieć, czy jest na niej w ogóle dopuszczona możliwość zabudowy w danym zakresie. Trzeba także znać dokładne cechy konstrukcji jak np. jej wysokość, wielkość czy kąt nachylenia dachu. Kwestię zgłoszenia budowy trzeba załatwić nie później niż na 30 dni przed planowanym jej rozpoczęciem.

Dodatkowo do składanego przez nas zgłoszenia musi być dołączone oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością i działką w celach budowlanych. Odpowiednie druki można znaleźć na stronach internetowych wymienionych wyżej instytucji.

Potrzeba też będzie mapka sytuacyjna w skali 1:1000 i plan budynku. Ten ostatni powinniśmy bez problemu uzyskać od producenta naszego blaszaka. W przypadku konstrukcji tymczasowych (mieszczących się w przytoczonych wyżej wymiarach), które zamierzamy przenieść, trzeba uwzględnić ten fakt przy zgłoszeniu i przedstawić powyższe informacje także dla jego ostatecznego położenia.

Choć formalności związane ze zgłoszeniem budowy lub uzyskaniem stosownego pozwolenia bywają uciążliwe i wiążą się z nimi pewne trudności, warto ich dopełnić. Zignorowanie przepisów może się bowiem bardzo nieprzyjemnie skończyć. Samowola budowlana jest dość surowo karana — może zapaść wyrok nie tylko dotkliwej grzywny, czy nakazu rozbiórki blaszaka, ale też ograniczenia wolności, a nawet jej pozbawienia na okres sięgający dwóch lat.

Podsumowanie

Ustalenie, czy planowany przez nas blaszak będzie wymagał pozwolenia na budowę, jest kluczową kwestią, którą trzeba się zająć w pierwszej kolejności. Niedopełnienie tego typu formalności może bowiem przynieść bardzo przykre konsekwencje. Dobrze jest na bieżąco sprawdzać przepisy, gdyż potrafią się one dość dynamicznie zmieniać. Na chwilę obecną jednak postawienie małej, parterowej konstrukcji do 35 m2 wymaga najwyżej zgłoszenia zamiaru budowy w odpowiednim dla miejsca zamieszkania organie administracji państwowej.

ZOBACZ TEŻ