Zamknięcie sezonu letniego nie oznacza końca prac ogrodniczych na balkonie. Miłośników zielonych tarasów po lecie czeka jeszcze sporo zadań. Około września i października należy usunąć lub przyciąć rośliny jednoroczne i przygotować rośliny wieloletnie na nadejście chłodnej pory roku. W tym czasie warto również stworzyć stylową aranżację balkonu w iście jesiennym klimacie i posadzić wrzosy, wrzośce czy chryzantemy. Sprawdź, jak zadbać o rośliny balkonowe jesienią.

W okresie jesiennym większość kwiatów balkonowych znajduje się poza sezonem wegetacyjnym i nie wygląda już tak okazale jak w okresie letnim. To jednak nie znaczy, że balkon jesienią musi świecić pustkami. Możesz wykorzystać wiele roślin, które odżywają o tej porze roku.  

Sprawdź także: Zioła w skrzynce – jak je uprawiać?

Jesienna aranżacja balkonu – które kwiaty balkonowe posadzić jesienią?

We wrześniu i październiku, kiedy kwiaty sezonowe przestają być już atrakcyjne, przychodzi czas na jesienną aranżację balkonu. O tej porze roku ogrodnicy polecają posadzenie roślin takich jak wrzosy czy wrzośce (np. wrzosiec Watsona) oraz chryzantemy i złocienie. Taki wybór jest dyktowany nie tylko terminem sadzenia roślin, ale także ich wyglądem, który wprowadzi na balkon prawdziwie jesienny klimat.

Wrzosy najlepiej czują się na stanowiskach nasłonecznionych, dlatego warto postawić je właśnie w takim miejscu na balkonie (optymalnie na balkonie południowym). Rośliny wymagają również gleby o kwaśnym odczynie, dlatego decydując się na posadzenie wrzosów, wybierz odpowiednie podłoże, np. ziemię do roślin kwasolubnych ZIEMOVIT. Do posadzenia tych roślin balkonowych warto również wybrać gliniane donice lub rustykalne pojemniki, które podkreślą jesienny charakter aranżacji balkonu.

Chryzantemy również wymagają stanowisk nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Warto pamiętać, że ziemia pod chryzantemy powinna być żyzna, najlepiej próchnicza. Podłoże musi być zawsze wilgotne, ale nigdy zupełnie mokre – namokła ziemia powoduje gnicie korzeni i rozwój chorób grzybowych.

Rośliny balkonowe jednoroczne – wyrzucać czy przycinać?

Większość roślin doniczkowych hodowanych na balkonie to okazy jednoroczne. Kwiaty balkonowe takie jak pelargonie, niecierpki, cynie czy petunie po sezonie przekwitają i wiele osób po prostu je wyrzuca. To jednak niejedyne rozwiązanie. Kwiaty balkonowe można przyciąć i przenieść do ciepłego miejsca, gdzie przezimują. Jak przycinać rośliny balkonowe jesienią? Należy skrócić łodygi o ok. 15–20 cm. Dzięki temu na wiosnę mogą znowu zakwitnąć na balkonie.

Rośliny wieloletnie na balkonie – jak zabezpieczyć je na zimę?

Obok gatunków sezonowych na balkonach uprawia się także rośliny wieloletnie: byliny, pnącza, krzewy, drzewa. Wybrane okazy zimujące na balkonie trzeba przygotować do zmiany temperatury. Już teraz możesz uzupełnić brakujące materiały, które będą Ci potrzebne do ochrony roślin. Są to np.:

  • kartonowe pudełko – do niego wkłada się doniczkę;
  • styropian, słoma, pianka poliuretanowa – jeden z tych materiałów wykorzystasz do wyłożenia pudełka i do umieszczenia po bokach doniczki;
  • suche liście, kora, stroisz, trociny – to właśnie nimi pokryjesz ziemię na wierzchu pojemnika;
  • mata słomiana, juta, agrowłóknina – materiały te przydadzą się do owinięcia nadziemnych części rośliny.

Nie wolno zapominać także o podlewaniu roślin balkonowych zimą. Trzeba robić to jednak tylko wtedy, gdy temperatura nie spada poniżej zera.

Więcej porad dotyczących uprawy roślin doniczkowych znajdziesz na stronie ZIEMOVIT.PL.

[Głosów:9    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ