Baseny ogrodowe naziemne

Zakup basenu naziemnego nie jest zadaniem zupełnie łatwym. Przed podjęciem decyzji, warto dokładnie ustalić pożądany rozmiar, miejsce, w którym basen zostanie zamontowany oraz inne warunki jego użytkowania. Do najchętniej wybieranych należą baseny naziemne, dostępne w wielu wersjach, różniących się rozmiarem, typem stelaża oraz innymi właściwościami. Zapraszamy do krótkiego wprowadzenia w temat basenów naziemnych, z którego dowiesz się – jak krok po kroku wybrać basen do swojego ogrodu.

Wybór miejsca na basen oraz kilka innych ważnych spraw

Przystępując do zakupu basenu, warto ustalić, gdzie dokładnie zostanie on zamontowany. Pod tym względem, bierze się pod uwagę stan gruntu, jego powierzchnię oraz nośność. Basen nie powinien powodować nadmiernego uwilgotnienia podłoża ani w inny sposób stanowić zagrożenia dla pozostałych obiektów znajdujących się w pobliżu.

Następnie, warto ustalić jaki typ basenu stanie w Twoim ogrodzie. Dostępne modele mogą różnić się rozmaitymi parametrami. Wśród basenów naziemnych, najchętniej wybierane są modele stelażowe. Produkty takie nie wymagają przygotowania wykopu, a ich montaż jest prosty i przebiega bardzo szybko. Dodatkową zaletą jest fakt, że baseny stelażowe są dostępne w rozmaitych rozmiarach, co pozwoli Ci znaleźć produkt idealnie spełniający Twoje oczekiwania. Najmniejsze dostępne baseny mają średnicę długości zaledwie 3 metrów.

Wybierając basen stelażowy, warto zwrócić uwagę na materiały, z których został skonstruowany. Ścianki basenu powinny być zrobione z wytrzymałych tworzyw sztucznych – na przykład kilkuwarstwowego PVC. Popularne są także baseny drewniane, które idealnie komponują się z zielonym otoczeniem. Warto też zwrócić uwagę na sam stelaż zastosowany w interesującym Cię produkcie. Nowoczesny basen powinien posiadać solidny stelaż, odporny na wpływ wilgoci i szkodliwych czynników atmosferycznych.

Niektórzy wybierają także baseny rozporowe, które funkcjonują nieco odmiennie niż ich stelażowe odpowiedniki. Ich krawędzie nie są podtrzymywane przez wytrzymały, metalowy stelaż, ale przez uciskającą od wewnątrz wodę. Baseny takie są najczęściej okrągłe, a ich krawędzie dopasowują się do poziomu wody. Wbrew pozorom, baseny takie są w pełni bezpieczne i wygodne w trakcie montażu jak i codziennego korzystania.

Najważniejsze akcesoria i dodatki basenowe

By basen funkcjonował sprawnie, powinien zostać zaopatrzony w dodatkowe akcesoria. Do najważniejszych należą filtry i pompy basenowe, które pomogą wychwycić zabrudzenia, pył i drobinki piasku. Niektórzy sięgają także po odkurzacze do basenu, czyli urządzenia przeznaczone do czyszczenia dna.

W czyszczeniu basenów wykorzystuje się także generatory chloru, skimmery czyszczące oraz specjalne środki chemiczne. Ponadto, pomocna jest zwykła siatka na kiju teleskopowym, która pozwoli wyłapać śmieci unoszące się na powierzchni wody.

Konieczna może się okazać drabinka, zwłaszcza jeśli z basenu korzystać będą dzieci. Niektórzy sięgają także po pokrywy do basenu lub inne formy zadaszenia. Za ich pomocą, możesz osłonić basen gdy nie jest używany przed dostępem zanieczyszczeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ