Jednym z zadań, jakie stawiamy drzwiom wejściowym, obok stylistyki i izolacji cieplnej, jest podnoszenie bezpieczeństwa domu. Nie zawsze przykładamy należną uwagę do tego aspektu, jednak od zabezpieczeń drzwi zależy w dużej mierze bezpieczeństwo całego domu – ma to nawet odbicie w cenach ubezpieczeń. Jakie drzwi wybrać, by były bezpieczne?
Co wpływa na bezpieczeństwo drzwi?
Co nam przychodzi na myśl, gdy myślimy o bezpieczeństwie drzwi? Z pewnością zamki i szyldy. Są to w istocie bardzo ważne elementy i zazwyczaj zdajemy sobie sprawę z ich wpływu na bezpieczeństwo. Niestety, złodzieje również o tym wiedzą, dlatego większość włamań dokonują forsując elementy, o których myślimy mniej – zawiasy, ościeżnice i panele drzwiowe. Jakaż bowiem korzyść z nawet najmocniejszych zamków, jeśli służą one do zamknięcia drzwi wykonany z bardzo cienkiej blachy (bądź dykty), którą można pokonać mocniejszym kopnięciem lub wykorzystując dowolne osie narzędzie? Takie drzwi wejściowe rzeczywiście się zdarzają – wystarczy rozejrzeć się po najtańszych propozycjach.
Jaka więc powinna być bezpieczna ościeżnica? Przede wszystkim solidna, wykonana z grubej stali lub drewna. W przypadku blachy mówiąc gruba, mamy na myśli taką o co najmniej 1,2 mm grubości, typowo antywłamaniowe zaczynają się od 2 mm. Najwyższą sztywność całej konstrukcji zapewniają ościeżnice złożone z zespawanych ceowników (koniecznie 4) – otrzymujemy tu ramę, która zapewnia pewne mocowanie skrzydła. Warto spośród ościeżnic wybrać taką, w której zawiasy będą schowane od wnętrza – zazwyczaj o wiele łatwiej je przepiłować, niż ościeżnicę, czy panel drzwiowy.
Jakie skrzydło zapewnia właściwą ochronę? Najlepiej jak najgrubsze! Prawdziwie antywłamaniowe skrzydło składa się ze stalowej ramy pokrytej arkuszami blachy stalowej o co najmniej 2 mm grubości. Dodatkowym wsparciem może być schowana we wnętrzu kratownica. Dużym ułatwieniem w doborze odpowiedniego modelu drzwi jest obowiązująca w Polsce europejska norma PN-EN 1627:2012, opisująca klasy zabezpiecza drzwi antywłamaniowych w skali 1 do 6. Drzwi co najmniej 3 klasy uchodzą za bezpieczne dla domów wielorodzinnych, a co najmniej 4 dla wolnostojących konstrukcji. Na tabliczce znamionowej drzwi znajdziemy informację o jej klasie, potwierdzoną odpowiednim certyfikatem.
Gdzie szukać dobrych drzwi?
Największy wybór drzwi – podobnie, jak niemal wszystkiego, znajdziemy w internecie. Znajdziemy tam drzwi Tychy w niemalże wszelkich możliwych konfiguracjach – także łączących kilka zabezpieczeń, by zapewniać klientom maksimum bezpieczeństwa.