Grill ogrodowy to obiekt, wokół którego nie raz spotykamy się w gronie rodziny czy przyjaciół. Większość Polaków nie wyobraża sobie letnich wieczorów bez grillowania. Dobrze przypieczone mięso w połączeniu z chłodnymi napojami to najlepsze wakacyjne wspomnienia wielu osób. Czy jednak jedzenie z grilla można uznać za zdrowe żywienie? Co zrobić, by uniknąć przykrych skutków obsmażania mięsa na ruszcie? Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.
Używaj tacek!
Używanie tacek czy folii aluminiowej chroni zarówno nasze jedzenie, jak i grill ogrodowy. Jeśli chcesz, by ruszt służył ci przed długie lata, koniecznie zainwestuj w specjalne tacki. Ich używanie pozwoli też uniknąć wytwarzania szkodliwych związków podczas grillowania.
Marynuj mięso!
Z badań naukowców wynika, że mięso odpowiednio wcześniej zamarynowane jest bezpieczniejsze dla naszego zdrowia, bowiem marynata znacznie obniża ryzyko wytwarzania w mięsie rakotwórczych związków.
Postaw na warzywa!
Grill ogrodowy nie służy wyłącznie do przyrządzania mięsa czy kiełbasek. Warto przede wszystkim spróbować zdrowego grillowania warzyw. Doskonale nadaje się do tego cukinia czy papryka, a nawet cebula, marchewka, kalafior i ziemniaki. Możesz swobodnie grillować przyprawione plasterki warzyw lub nadziewać je wcześniej przygotowanym farszem.
Wybieraj chude mięso!
Kupując przysmaki na grilla, warto postawić na chude mięso. Lepiej zrezygnuj z gotowych hamburgerów czy mielonych kiełbasek. Wybierz natomiast drób (zarówno udka, skrzydełka, jak i pierś z kurczaka), chude kawałki mięsa wołowego lub wieprzowego, a także ryby. Dobrze doprawione i odpowiednio przyrządzone stanowią idealną alternatywę dla tradycyjnych kiełbasek.
Zdecyduj się na zdrowe dodatki!
Choć grill ogrodowy nieodłącznie kojarzy się z chłodnym piwem, często zaprawionym słodkim sokiem, warto od czasu do czasu zrezygnować z tego napoju na rzecz zwykłej, niegazowanej wody. Nasz organizm zdecydowanie podziękuje nam za taką zmianę!
Zamiast tradycyjnych sałatek z majonezem warto natomiast wypróbować przepis na sałatkę owocową. Dobrze sprawdzą się też surówki z użyciem oliwy z oliwek. Zaskocz swoich gości pysznymi, zdrowymi dodatkami!
Zachowaj higienę!
Podobno mniej niż połowa osób grillujących myje dłonie przed położeniem przysmaków na ruszt. To poważny błąd! Zarówno w kuchni, jak i przy grillu ogrodowym należy zachować odpowiednią higienę. W innym wypadku możemy narazić się na wiele groźnych chorób.
Warto również pamiętać, by nigdy nie używać tych samych naczyń do mięsa surowego i pieczonego. Może to skutkować bólami brzucha czy biegunką.
Dopiekaj mięso do końca!
Zasiadając przy grillu ogrodowym należy pamiętać, że dobre przyrządzenie potraw wymaga długiego czasu pieczenia. Często głodni sięgamy po kawałek mięsa, który z zewnątrz wydaje się gotowy. Należy pamiętać, że temperatura wewnątrz wybranej porcji wciąż może być niedostatecznie wysoka. Aby uniknąć zatruć, warto zaopatrzyć się w termometr, którym możesz nakłuć mięso, by sprawdzić jego temperaturę.
Pamiętaj o odpowiednim przechowywaniu żywności!
Zdrowe grillowanie to też dobre przechowywanie jedzenia. Często zdarza się, że nasi goście, zgromadzeni przy ogrodowym grillu, już zaspokoili głód, a mięso lub ryby, które nie zostały zjedzone, swobodnie leżą na stole. W wysokiej letniej temperaturze nasza żywność zdecydowanie szybciej się psuje bez względu na to, czy jest surowa, czy już upieczona. Chcesz uniknąć sensacji żołądkowych? Przechowuj żywność w lodówce.