Blachodachówka z posypką to aktualnie jedno z najbardziej popularnych pokryć dachowych. Coraz więcej osób budujących dom lub zmieniających pokrycie dachowe decyduje się na takie właśnie rozwiązanie. Jako najważniejszą zaletę blachodachówki z posypką wymienia się trwałość i estetyczny wygląd. Uznaje się ją również jako imitację blachodachówki klasycznej. Odpowiednio dobrana zapewnia piękny efekt wizualny. W porównaniu do klasycznej blachodachówki, wersja z posypką wyróżnia się stosunkowo mniejszą wagą, co sprawia, że można układać ją na więźbach o słabszych konstrukcjach. Poniżej przedstawiamy inne ważne zalety tego pokrycia dachowego.

Pokrycia dachowe z posypką mineralną to praktycznie same zalety. Wyglądają dobrze, są stosunkowo tanie a dodatkowo wytrzymałe i praktyczne. Materiał ten zdecydowanie deklasuje tradycyjne blachodachówki pod względem właściwości. Pokrycie dachowe tego typu jest dodatkowo zabezpieczone przed promieniowaniem UV, tłumi odgłosy deszczu i gradu oraz cechuje się wysoka trwałością. Blacha z posypką ceramiczna świetnie imituje dachówkę ceramiczną – z daleka bardzo trudno odróżnić ją gołym okiem.

montowanie blachodachówki

Estetyczny wygląd

Pierwszą zaletą jest wygląd. Estetyczna i trwała blachodachówka z posypką prezentuje się świetnie i dodaje uroku całemu budynkowi. Jest to praktyczne rozwiązanie, które przypadnie do gustu każdemu. Ważne by odpowiedni rodzaj blachodachówki z posypką dobrać do elewacji, wówczas otrzymamy najlepszy efekt.

Blachodachówka z posypką jako alternatywa dla gontów drewnianych

Zastosowanie blachodachówki z posypką może zastąpić gonty drewniane. Po montażu otrzymujemy bardzo podobny efekt wizualny. Dużą zaletą jest fakt, iż materiał jest dużo tańszy od jego drewnianego odpowiednika, jest również całkowicie niepalna i nie przewodzi ognia. Z całą pewnością takie rozwiązanie będzie idealnie sprawdzać się w przypadku hoteli, restauracji czy kawiarni. Dodatkowo, blachodachówka z posypką nie wymaga impregnacji i systematycznych przeglądów, dzięki czemu jej montaż jest bardzo wygodny a solidnie wykonany materiał może przetrwać długie lata.

Duża wytrzymałość materiału

Blachodachówka z posypką, wykonana została z blachy stalowej w stopie aluminiowo-cynkowym. Wzmocniona jest dwoma dodatkowymi warstwami z akrylu. Na stronę wierzchnią nakłada się posypkę mineralną oraz dodatkowo zabezpieczającą warstwę lakieru. Dzięki zastosowanym podczas produkcji rozwiązaniom, to pokrycie dachowe charakteryzuje się dużym stopniem odporności na panujące w kolejnych porach roku warunki atmosferyczne.

Pełne systemy dachowe

Producenci materiału oferują najczęściej pełne systemy dachowe. Oznacza to że w ofercie oprócz blachodachówki znajdują się:

  • obróbki blacharskie,
  • gąsiory prostokątne,
  • gąsiory półokrągłe,
  • gąsiory w kształcie litery V,
  • opierzenia muru,
  • wywiewniki połaciowe i kanalizacyjne,
  • listwy okapowe,
  • opierzenia wiatrownicy,

i inne.

Dodatkowo, otrzymasz akcesoria ułatwiające montaż kominów, rynien, okien dachowych i innych.

Montaż blachodachówki

Montaż blachodachówki z posypką nie różni się praktycznie niczym od układania zwykłej. Układanie, zaleca się rozpocząć jak najbliżej kalenicy, przymocowując blachodachodachówkę do łaty. Przy deskach wiatrownicowych, blachodachówka wyginana jest do góry na dwa centymetry, jeżeli w trakcie montażu okaże się, że odległość zamocowanych pasów do deski jest większa niż 12 cm należy odpowiednio dociąć pasy przykalenicowe, jeżeli natomiast jest mniejsza wystarczy zastosować systemowe obróbki blacharskie.

montaż blachodachówki

Gąsiory należy mocować z zachowaniem odpowiedniego zakładu. Powinny zostać przybite w miejscu tego zakładu oraz pośrodku długości, na samym zakładzie można montować tylko gąsiory półokrągłe. Następnie mocuje się kolejne pasy blachodachówki, wsuwając je pod pasy wyżej położone i przybija się za pomocą gwoździ. Ważnym jest aby nie zapomnieć o zabezpieczeniu łebków gwoździ zasypką z granulatu na odpowiednim spoiwie. Specjaliści podczas montażu blachodachówki z posypką, muszą szczególnie uważać by nie stąpać po położonym materiale.

Blachodachówka z posypką to obecnie jedno z najczęściej wybieranych pokryć dachowych. Oprócz walorów estetycznych posiada również inne takie jak wytrzymałość czy łatwość montażu. Odpowiednio zamontowana blachodachówka, z daleka do złudzenia przypomina gont drewniany. Jest to materiał, na który z całą pewnością warto się zdecydować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ