pokój dla nastolatka

Gdy dzieci wchodzą w wiek nastoletni, wiele się zmienia. Pojawiają się burze hormonalne, nowe zainteresowania i gusta, a także coraz mocniej zaczyna się wchodzić w dorosłość. Zmienić powinno się także otoczenie, szczególnie pokój, który stanie się prywatną ostoją dorastającego dziecka. Co powinno się znaleźć w sypialni nastolatka?

Jak zaaranżować pokój nastolatka?

Czas gdy królowały kolorowe mebelki, razem ze stosem zabawek przemija, gdy dzieci wchodzą w wiek nastoletni. Wówczas ich otoczenie się zmienia, tak samo jak i zainteresowania i priorytety. Pokój młodzieżowy coraz bardziej staje się nie tyle miejscem do zabawy, ile do nauki, rozwijania swoich pasji oraz relaksu i snu. Wymaga więc też zmiany wystroju na poważniejszy i bardziej stonowany, odpowiadający gustom dorastającego dziecka. Ciekawe pomysły na aranżację pokoju młodzieżowego prezentuje Gotme, przedstawiając najbardziej klasyczne rozwiązania, dla takiego pomieszczenia. Warto przy tym pamiętać, by wszelkie zmiany we wnętrzu konsultować z pociechą, która powinna mieć wkład w urządzaniu własnej przestrzeni do życia.

Pokój nastolatka – co powinno się znaleźć w strefie snu i relaksu?

Pokój nastolatka spełnia wiele różnych funkcji – dziecko w nim śpi, odpoczywa, uczy się, bawi, spełnia swoje zainteresowania, a także przyjmuje gości. Trzeba więc takie pomieszczenie dobrze zorganizować. W strefie relaksu z pewnością najważniejszym elementem będzie wygodne łóżko, które powinno być dostosowane zarówno pod względem wielkości, jak i funkcjonalności. Najczęściej wybiera się tutaj nowoczesne łóżka jednoosobowe, w standardowych wymiarach 90 × 200 cm. Jak jest wystarczająco dużo miejsca, nierzadko w pokojach młodzieżowych lądują także krzesła oraz wygodne miękkie fotele tapicerowane.

Jak urządzić strefę nauki w pokoju nastolatka?

Drugim najważniejszym miejscem w pokoju nastolatka jest jego biurko, gdzie może się uczyć, relaksować oraz realizować swoje zainteresowania. Musi być ono odpowiedniej wielkości, by zmieściło sprzęt komputerowy i inne urządzenia. W przypadku chłopców często punt ten staje się prawdziwym centrum gier, można więc postarać się o aranżacje w stylu gamingowym. Dziewczynie można postawić modne biurko w stylu skandynawskim. Warto też zainwestować w dodatki typu półki, szafki i organizery, które pozwolą na lepsze przechowywanie ważnych dla nastolatka akcesoriów. Nie można zapomnieć o ergonomicznym krześle, które zapewni wygodę i uchroni przed bólem pleców i zwyrodnieniami.

Jakie meble do przechowywania w pokoju młodzieżowym?

Nastolatkowie bardzo często w swoich pokojach mają wiele różnych rzeczy – ubrania, książki, zabawki, akcesoria związane z zainteresowaniami i szkołą. Wszystko to potrzebuje swojego miejsca, dlatego w pokoju nie powinno zabraknąć takich mebli jak szafa, komoda, półki i szafki wiszące, czasem przydatna jest też szafka RTV. Pozwoli to na odpowiednią organizację rzeczy, a tym samym zachowanie porządku i łatwiejsze orientowanie się w tym, co gdzie jest. Dodatkowe blaty w postaci szafek nocnych czy stolików także się przydają. Dziewczynie może dodatkowo przydać się także toaletka, by mogła zajmować się swoimi zainteresowaniami, a także przechowywać kosmetyki.

Jakie dodatki do pokoju młodzieżowego?

Wybór mebli to podstawa, jednak to dodatki będą prezentować charakter mieszkańca tego pokoju. Ulubiona kolorystyka, poduszki i pościele, plakaty, figurki, ozdoby na oknach i parapetach, to tylko kilka przykładów. Równie ważne może być też oświetlenie, a oprócz centralnego sufitowego, warto pomyśleć o lampach stojących, ściennych czy biurkowych. To ważne, by nastolatek mógł być aktywny także po zmroku, gdy np. uczy się, czyta książkę, albo relaksuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ