Puchowa pościel gości w naszych sypialniach od pokoleń. Kojarzy nam się z lekkością i ciepłem, które doceniamy przede wszystkim zimową porą. Czy taka kołdra jest odpowiednim wyborem dla Ciebie? Przekonaj się, czytając ten artykuł!
Jakie są największe zalety puchu?
Jako materiał naturalny, puch posiada wszystkie zalety, które kojarzymy z tkaninami takimi jak bawełna i wełna. Jest zatem bardzo ciepły i zarazem przewiewny, dzięki czemu w chłodne pory dostarcza sporo ciepła, jednocześnie nie działając dusząco na skórę. Do tego dochodzi wspaniała miękkość, dzięki której w takiej kołdrze aż chce się zatopić.
Warto wspomnieć, iż na rynku artykułów pościelowych ogromnym uznaniem cieszy się polski puch. Wynika to z faktu, iż dzięki stosowanej przez polskich producentów bardzo precyzyjnej technologii prania charakteryzuje się on szczególną czystością.
Warto przy tym zwrócić uwagę na kołdry puchowe z konstrukcją kasetonową. Taki sposób wykonania pozwala producentom zmaksymalizować cieplne właściwości kołdry, eliminując zjawisko tzw. zimnych pól, przez które ciepło jest nierównomiernie rozprowadzone.
Czy kołdry puchowe są dobre dla alergików?
Wielu alergików zastanawia się, czy kołdra puchowa jest dla nich właściwym wyborem. Na pewno można stwierdzić, iż powinny wystrzegać się ich osoby uczulone na same pierze. Bardzo często jednak osoby używające kołder puchowych i doświadczających objawów alergii dochodzą do pochopnego wniosku, iż mają alergię na puch.
Tymczasem zazwyczaj powodem są roztocza kurzu domowego. Mogą one składować się w puchu, jeżeli nie jest wystarczająco czysty. Dlatego kupując kołdrę tego typu, lepiej nie żałować pieniędzy – wtedy mamy pewność, że producent zadbał o dokładne wypranie wypełnienia. Trzeba też będzie odpowiednio zadbać o jego pielęgnację (o tym więcej będzie można dowiedzieć się poniżej).
Kołdry puchowe, a „puchowe”
Warto wiedzieć, że puch puchowi nierówny. Wielu sprzedawców jako „puchowe” prezentuje kołdry, których wypełnienie z puchu składa się mniej niż w pięćdziesięciu procentach. Kupując taką kołdrę, nie możemy oczekiwać właściwości, którymi cechuje się kołdra puchowa z prawdziwego zdarzenia.
Przed dokonaniem zakupu należy więc sprawdzić, czy sprzedawca podaje dokładne informacje na temat składu wypełnienia. Pamiętaj, że kołdra puchowa warta wydanych na nią pieniędzy powinna być wypełniona puchem przynajmniej w dziewięćdziesięciu procentach. Takie kołdry można zakupić w zaufanych sklepach z luksusową pościelą takich jak posciel.biz.
Jak pielęgnujemy kołdrę puchową?
Osoby zainteresowane puchowymi kołdrami powinny wiedzieć, że ich pielęgnacja jest dosyć wymagająca. Materiał jest bowiem bardzo wrażliwy na działanie środków chemicznych. Najbardziej bezpieczną opcją jest oddanie do specjalistycznej pralni. Aby puch zachował odpowiednią czystość, pranie powinno odbywać się przynajmniej raz na 2-3 lata.
Czynnością pielęgnacyjną, którą powinniśmy wykonywać w domowych warunkach, jest z kolei wietrzenie kołdry. Aby skutecznie pozbyć się bakterii, roztoczy i grzybów, powinniśmy robić to kilka razy w roku. Ważne jest przy tym, by nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ wzmaga to rozwój roztoczy. Najlepiej jest wietrzyć na lekkim mrozie, ponieważ taka temperatura świetnie zwalcza drobnoustroje.