Sposób zagospodarowania przestrzeni takiej jak miasta, osiedla i parki to mała architektura. To elementy, które komponują się w nasze otoczenie, z czego my nie zdajemy sobie sprawy. Są nieodzowną częścią naszego otoczenia i korzystamy z nich, nie zastanawiając się co by było gdyby ich zabrakło. Gdzie zabieralibyśmy dzieci na spacery, gdzie byśmy siedzieli patrząc na pociechy, jak się huśtają, czy bawią w piaskownicy, albo jak wyglądałyby parki gdyby nie było w nich koszy? Zastosowania są różne – od praktycznych poprzez estetyczne po religijne. Wyróżniamy kilka rodzajów małej architektury takich jak użytkowa, ogrodowa i religijna. Przyjrzyjmy się poszczególnym ich rodzajom.
Mała architektura użytkowa
Mówimy tu o wszelkiego rodzaju wyposażeniu parków, osiedli i placów zabaw, takich jak ławki, kosze, huśtawki, piaskownice itp. Wyposażenie tego typu miejsc w takie elementy jest obowiązkowe, a place zabaw wpisały się na stałe w każdym parku czy osiedlu. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie tych miejsc bez ławki, na której moglibyśmy usiąść czy kosza, do którego wyrzucamy śmieci. Często przybierają one formę dekoracyjną, ponieważ oprócz funkcjonalności lubimy otaczać się ładnymi rzeczami.
Mała architektura ogrodowa
Wszelkiego rodzaju wodotryski, fontanny, posągi i pergole to mała architektura ogrodowa. Mają one na celu upiększyć nam otaczającą nas przestrzeń głównie w dużych miastach i stanowi ona ważny element estetyczny. Mała architektura ogrodowa stanowi ciekawe urozmaicenie od kamienic i uliczek, ale też roślinności w parku czy ogrodach botanicznych. Często są to elementy zabytkowe pochodzące z dawnych epok przedstawiające różne style architektoniczne wkomponowane w aktualną architekturę miejską.
Inne spojrzenie na małą architekturę
Mówimy tu o różnych elementach kultu takich jak przydrożne krzyże, kapliczki czy figury. Jest on nieodzownym elementem naszej kultury i historii. Często krzyże czy kapliczki były stawiane w rocznicę jakiegoś ważnego wydarzenia dla Polski, czy danej miejscowości. Pojawiają się głównie w małych miejscowościach, wsiach czy szlakach górskich. Ludzie w dawnych czasach tworzyli obiekty kultu, nie zdając sobie sprawy z tego, że tworzą małą architekturę dla przyszłych pokoleń, która jest dla nas schedą po przodkach i pamiątką po dawnych wydarzeniach.
Podsumowując małą architekturą możemy nazwać wszelkie elementy, które znajdują się w przestrzeni i mają zastosowanie praktyczne, estetyczne bądź religijne. Lubimy zagospodarować sobie przestrzeń czy to tą publiczną, czy prywatną. Nie lubimy marnować miejsca, więc jeśli go trochę znajdziemy to tylko kwestią czasu jest, jak znajdziemy dla niego zastosowanie. W dzisiejszych czasach mamy nieograniczone możliwości, aby to zrobić.