W dzisiejszym artykule skupimy się na zagadnieniu związanym z budownictwem, a wiedza na jego temat okaże się szczególnie przydatna w przypadku osób, które są na etapie budowania domu, remontów, czy planowania inwestycji związanej właśnie z budynkami i budownictwem. Wentylacja grawitacyjna to metoda klimatyczna, która wykorzystywana jest w różnych procesach. Na czym to polega i jak to działa – właśnie te zagadnienia postaramy się wyjaśnić.
Jak to działa?
O wentylacji grawitacyjnej mówimy w momencie, gdy powietrze zostaje wprawione w ruchu. Nie chodzi jednak o wiatr, ale o różnice gęstości mas oraz ciśnienie atmosferyczne. Wg zasad fizyki powietrze o wyższej temperaturze, które najczęściej znajduje się wewnątrz pomieszczenia, ma mniejszą gęstość niż to z zewnątrz (zazwyczaj chłodniejsze). Cieplejsze powietrze unosi się do góry, a jeżeli jedyną drogą jest w tym przypadku komin lub przewody wentylacyjne to właśnie wtedy mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną. W przewodach wentylacyjnych w takim przypadku powstaje ciąg, który wysysa ciepłe powietrze na zewnątrz, a wraz z nim wszelkie nieczystości, czy zjawisko potocznie zwane „zaduchem”.
Wymiana powietrza w mieszkaniu jest bardzo ważna
Powyższy proces jest dosyć łatwy do objaśnienie, jednak w tym momencie nasuwa się pytanie, skąd bierze się nowe (świeże) powietrze w mieszkaniu? Przecież ubytki w atmosferze muszą być uzupełnione nową porcją tlenu. W domach, gdzie jest wentylacja grawitacyjna, powinno montować się specjalne nawiewniki, które będą odwracały sytuację, którą wyjaśniliśmy w pierwszym akapicie. Nawiewniki umieszcza się w ramach okiennych lub ścianach. Tego typu elementy produkowane są w różnych wersjach, aczkolwiek są to specjalne otwory często wyposażone w śmigła, które mają za zadanie wtłaczać powietrze do pomieszczenia. Inna, nieco ograniczoną formą wentylacji grawitacyjnej jest wietrzenie mieszkania po prostu poprzez otwieranie okna. Taki sposób jest dobry w okresach cieplejszych. W zimie pomieszczenia bardzo szybko się wychładzają. Dodatkową niedogodnością, szczególnie w dużych miastach jest smog, który bardzo chętnie wdziera się do mieszkań. To właśnie z takich względów dobrze jest korzystać z profesjonalnych systemów, które nie tylko zapewnią stały dopływ powietrza w mieszkaniu, ale także nie wyziębią pomieszczeń (ich dogrzewanie wiąże się przecież z dodatkowymi kosztami).
Z wentylacji grawitacyjnej dobrze korzystać ze względu na wszystkie wymienione wyżej czynniki. Montaż profesjonalnej instalacji nie wiąże się z dużymi kosztami, natomiast brak dobrego przepływu powietrza można być przyczyna chorób, powstawania grzyba na ścianie, zaczadzeń czy nieodpowiedniego poziomu wilgotności powietrza.