Jesteśmy świadomi, że ceny prądu są wysokie. Nawet pod koniec poprzedniego roku były spekulacje o podwyższeniu stawek w 2019 roku. Jednak nie ma też co się dziwić, kiedy pozyskiwanie węgla jest drogie, a jego ilość maleje. Chociaż chcielibyśmy płacić za prąd mniej, to nasze rachunki wcale nie maleją, a nawet rosną. Jednak nie mamy często pojęcia, co tak naprawdę wpływa na cenę energii.
Co składa się na cenę energii elektrycznej?
Rachunek za prąd, to nawet 25 % miesięcznych wydatków gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa. Cena energii elektrycznej, składa się z kosztów związanych z wydobyciem surowca, produkcją prądu oraz jego transportu. Największy popyt na energię jest w letnich miesiącach, ponieważ gdy jest wysoka temperatura, to agregaty chłodnicze pracują o wiele mocniej. Choć warto przyznać, że coraz bardziej popularne stają się kotły grzewcze elektryczne, które są używane do ogrzewania domu w okresach zimowych. Istotną kwestią są także opłaty za emisje CO2. Kolejnymi czynnikami, które wpływają na cenę jest zapotrzebowanie na energię elektryczną, czyli ilość jaką zużywamy. Ceny krajowe są także uzależnione od wymiany międzynarodowej. Pamiętajmy również o tym, że ten prąd jest nam dostarczany więc też za tę dostawę trzeba zapłacić. Do tego dochodzą czynniki, o których nie zdajemy sobie sprawy np. jak koszty naprawy systemów.
Jakie elementy z zewnątrz mogą wpłynąć na cenę za energię elektryczną?
Powyższe warianty są nieodłącznymi elementami ceny za energię, jednak należy pamiętać, że mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje jak np. wybuch energii elektronicznej. Nie jest to codzienna sytuacja, ale może do tego dojść. Taka sytuacja powoduje, że ceny za prąd wzrastają. Nie zawsze jednak te ceny muszą wzrastać, mogą również maleć. W przypadku, gdy państwo wspomoże o drobne, czy większe dopłaty. Nie zawsze państwo wpływa na niską cenę, ale może wpłynąć na jej wzrost, chociażby poprzez wyższe koszty środowiskowe. Oczywiście czynnikiem, który uzależnia ceny za prąd jest także pora roku. W lecie jest zapotrzebowanie na energię, dzięki której możemy korzystać z klimatyzacji, natomiast w zimie ogrzewamy mieszkanie.
Często nie mamy pojęcia, dlaczego nasze ceny za prąd są takie wysokie, dlatego, że nie wiemy ile i jakie dokładnie elementy wchodzą w jej skład. Niekiedy są to warunki niezależne ani od nas ani od sprzedawcy. To jak funkcjonuje dzisiejszy rynek i giełda nie jest do przewidzenia.
Ceny prądu w 2019 – czy ulegną zmianie?
Ustawa z 28 grudnia 2018 roku przyniosła rewolucję na rynku energii elektrycznej! Ceny za prąd muszą być przez sprzedawców obniżone do stawki, jaka obowiązywała 30 czerwca 2018 roku u danego sprzedawcy. Jeżeli chodzi zaś o opłaty dystrybucyjne – te, nie mogą być wyższe niż obowiązujące w dniu 31 grudnia 2018 roku. Zmianie ulegną również stawki opłaty przejściowej – zostanie ona zmniejszona zarówno dla klientów indywidualnych jak i dla firm. Co ważne, również stawka akcyzy na energię elektryczną zmniejszy się z 20 zł do 5 zł za MWh. Węcje dowiesz się na stronie Po Prostu Energia.
Jak zaoszczędzić na rachunku za prąd?
Obniżenie rachunków za prąd jest możliwe na kilka sposobów: zmiana sprzedawcy oraz optymalizacja zużycia energii elektrycznej w domu lub firmie. Nie każdy ma możliwość obniżyć zużycie prądu w swoim biurze, lokalu czy domu, dlatego sposób optymalizacji, może być niedostępny. Z drugiej strony, warto poważnie się zastanowić nad zmianą sprzedawcy energii elektrycznej. Zmiana sprzedawcy i podpisanie nowej umowy może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku.