Co wyróżnia tkane ręcznie dywany wełniane

Dywan jest ozdobą, która znajduje się najczęściej na podłodze, codziennie po nim chodzimy, przypatrujemy mu się. Żeby zadbać o jego czystość, bardzo często musi być odkurzany. Na zakup jakiego dywanu najlepiej się zdecydować? Czy dywany wełniane to kategoria, w której warto poszukać czegoś dla siebie? Może w podjęciu decyzji pomoże Ci ten artykuł.

Wszystko zależy od naszego gustu, potrzeb i możliwości finansowych. Dywany wełniane bardzo różnią się wielkością, wzorem i kolorem. Jeśli stoimy przed decyzją, który wełniany dywan wybrać, to przede wszystkim trzeba ustalić, w jakim pomieszczeniu planujemy go umieścić, czy ma być drobną ozdobą, czy będzie bardzo wyeksponowany i często eksploatowany.

Naturalne, ręcznie tkane dywany wełniane

Dywany wełniane ze względu na swoje naturalne właściwości, nie należą do najtańszego rodzaju dywanów. Na odwrocie oryginalne dywany wełniane posiadają metkę, która zawiera informacje o produkcie: kto jest jego producentem, jaką techniką został wykonany dany model, jaką ma wagę oraz wymiar. Dzięki temu unikatowemu oznaczeniu mamy pewność, że oglądamy prawdziwe dywany wełniane, a nie jakieś podróbki. Z tego względu wiemy, że nie padliśmy ofiarą oszustwa, że chociaż wydaliśmy sporą ilość gotówki, to wiemy, że kupiliśmy dywan bardzo dobrej jakości. Dywany wełniane ręcznie tkane z reguły są bardzo ciężkie. Żeby je przetransportować i wnieść do mieszkania, to często potrzebna jest męska siła. Są one grube, zwarte i mięsiste. Dywany wełniane mają bardzo przylegające do siebie węzełki przędzy. Różnica między maszynowym a ręcznym wykonaniem dywanu rozpoznawalna jest w wyczuwalnym splocie. Wykonane maszynowo mają luźniejsze sploty, a ręcznie tkane są bardziej mięsiste i gęste. Podobnie jak w wypadku wielu rzeczy ręcznie robionych, dywany wełniane nie będą idealnie symetryczne po dwóch stronach. Mamy wówczas pewność niepowtarzalnego i oryginalnego wzoru. Poza tym inwestując w dywany wełniane dbamy o środowisko i ekologiczne rozwiązania. Jest to kolejna zaleta wyboru tego rodzaju dywanu. Dzięki temu, że są one odporne na uszkodzenia i bardzo trwałe, to będziemy mogli cieszyć się udanym zakupem przez długie lata.

Co wpływa na to, że dywany wełniane są tak popularne?

Główną zaletą wełnianych dywanów jest materiał, z którego są one wytworzone – wełna. Mało kto jest uczulony na ten przyjemny w dotyku i cieplutki materiał. Dzięki naturalnemu pochodzeniu, dywany wełniane świetnie regulują wilgotność w pomieszczeniu. W pokoju, w którym jest za dużo wilgoci odbiera ją z otoczenia, a tam, gdzie jest suche powietrze, oddaje jej nagromadzoną ilość. Dywany wełniane gwarantują komfort i wygodę jego użytkowania. Dzięki gęstemu splotowi są również odporne na odkształcenia, co powoduje, że nawet jeśli będą stały na nim ciężkie meble, to go nie zniszczą . W ostatnich latach coraz bardziej docenia się produkty rzemieślnicze. Dywany wełniane ręcznie tkane często produkowane są w rodzinnych firmach, które z pokolenia na pokolenie przekazują sobie tajniki ich produkcji. Cena naturalnych dywanów znacznie odbiega od ceny dywanów syntetycznych, jednak jest to wieloletnia, porządna, bardzo dobrej jakości ozdoba.

W każdym sklepie z dywanami znajdziemy w ofercie mnóstwo różnych kategorii dywanów, przeznaczonych do rożnego rodzaju pomieszczeń. Jedne to dywany syntetyczne, inne naturalne, jedne tańsze, inne droższe, jedne większe, inne mniejsze. Bez względu na to, na jaki model się zdecydujemy, dywany wełniane będą rodzajem dywanów, wobec których nie da się przejść obojętnie. Mają wyjątkowe zalety, piękne kolory i niepowtarzalne wzory.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem platformamebli.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ