Przeważnie to właśnie w okresie jesienno-wiosennym mamy do czynienia z różnego rodzaju problemami z instalacjami gazowymi. Włączamy piece gazowe, gdyż temperatura na zewnątrz zaczyna spadać.
Niestety, bardzo często bagatelizujemy problemy związane z instalacją, przez co nie działa ona sprawnie. Prowadzi to do ulatniania się gazu czy czadu, co jest ogromnie niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.
Zatrucie gazem ziemnym będzie nieuniknione, jeśli w porę nie wykryjemy problemu. Ratunkiem może okazać się czujnik gazu ziemnego i czadu. Natychmiastowo poinformuje nas o problemie, jeśli zainstalujemy go w odpowiednim miejscu.
W sklepach można kupić wiele różnorodnych modeli. Do wyboru są te przewodowe oraz bezprzewodowe. Jaki wybrać, by był on niezawodny? Istnieje kilka czynników, na które musimy zwrócić uwagę na etapie zakupu. Przede wszystkim musimy kupić czujnik z atestem. Na jakie dodatkowe funkcje można liczyć?
Kiedy zdecydować się na czujnik gazu i czadu?
Każdego roku dokonuje się przeglądu instalacji gazowych w domach i blokach. Jest to obowiązkowe ze względu na wzmożoną liczbę awarii, o których nieustająco się słyszy. Niestety, ale najczęstszą przyczyną problemów jest brak przeglądu instalacji lub nieprawidłowe używanie urządzeń, które wykorzystują do pracy gaz ziemny.
Na zamontowanie czujnika warto zdecydować się zawsze. Wszystko dlatego, że w prosty sposób możemy wykryć czy instalacja oraz wszelkie urządzenia na gaz działają prawidłowo. Czujniki niejednokrotnie mogą uratować nam życie, dlatego jest to jedna z najlepszych możliwych inwestycji.
W czujniki powinien wyposażyć się każdy, kto ma w domu urządzenia wykorzystujące gaz. Do najbardziej narażonych sprzętów należą kuchenki, butle czy ogrzewanie. Instalujemy czujniki we wszystkich koniecznych pomieszczeniach – w szczególności w kuchni, łazience, kotłowniach.
Jaki zapach ma gaz ziemny i czad?
Gaz ziemny ma specyficzny zapach. Wiąże się to z tym, że są do niego dodane specjalne środki zapachowe, których zadaniem jest właśnie poinformowanie o problemie z instalacją. Jego zapachu raczej nie da pomylić się z żadnym innym. Jednak nie oznacza to, że ryzyko nie istnieje.
Znacznie większym problemem jest czad, którego nie da się wyczuć. Czujniki są wyposażone w bardzo czuły sensor, który nieustająco mierzy stężenie gazu w powietrzu.
Jeśli osiągnie ono dopuszczalny limit, alarm dźwiękowy włączy się. Jest to na tyle wyrazisty dźwięk, że obudzi nas nawet w nocy. Najlepszym wyborem będzie czujnik czadu 2w1.
Jak wybrać odpowiedni model?
Czujniki gazu ziemnego oraz czadu, czyli tlenku węgla, zaprojektowane są w taki sposób, aby skutecznie chronić ludzkie życie. Każdy z czujników musi spełniać restrykcyjne normy, które obowiązują na terenie danego kraju.
Jeśli chodzi o czujnik gazu, stężenie nie może przekraczać poziomu 15%. Jeśli próg ten zostanie osiągnięty, włączy się alarm dźwiękowy lub świetlny.
Istnieją także modele czujników, które wysyłają powiadomienie SMS o zagrożeniu. To bardzo potrzebna funkcja, jeśli często spędzamy czas poza domem.
Co zrobić, gdy włączy się alarm?
Po uruchomieniu alarmu, przede wszystkim odcinamy dopływ gazu. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie odpowiednich służb. Trzeba pamiętać, że nie używamy ognia.
Czujnik reaguje na wysokie stężenie w ten sposób, iż wewnątrz urządzenia jest zainstalowany półprzewodnik pod postacią dwutlenku cyny. Substancja błyskawicznie reaguje w zetknięciu z gazem ziemnym lub czadem. Zmienia to jej skład chemiczny, wpływając jednocześnie na stopień przewodzenia prądu. Gdy poziom stężenia zbliży się do krytycznej wartości, uruchamia się alarm.
Czujniki są urządzeniami dbającymi o bezpieczeństwo domowników i ich gości. Warto sprawdzić opinie o danym modelu czujnika, zanim zdecydujemy się na ten odpowiedni. Cena nie powinna być tutaj kluczowym kryterium – liczy się przecież czas reakcji.
Rodzaje zasilania w czujnikach
Czujniki czadu oraz gazu można podzielić m.in. ze względu na typ zasilania. W ten sposób wyróżniamy następujące typy czujników:
- czujnik na baterie – jeden z najczęściej wybieranych modeli. Wewnątrz urządzenia znajduje się pojemny akumulator, który dostarcza wystarczająco energii do uruchomienia przez długi czas. Musimy jednak pamiętać o regularnej wymianie baterii w czujniku, gdyż w przeciwnym razie urządzenie może czasowo przestać działać. Bezprzewodowe urządzenia doskonale sprawdzają się w miejscach, w których nie ma stałego dostępu do prądu.
- elektryczne czujniki – urządzenia te wyróżniają się bardzo dużą niezawodnością. Nie ma konieczności stosowania baterii, dlatego nie musimy pamiętać o ich wymianie co jakiś czas. Sprzęt wymaga jednak podłączenia do gniazda elektrycznego. Minusem jest jednak to, że jeśli w domu zabraknie prądu, urządzenie nie będzie działać.
- czujnik elektryczno-bateryjny – połączenie sprzętu działającego na baterie oraz podłączanego do prądu. Jeśli w domu zabraknie prądu, urządzenie będzie zasilane bateryjnie. To bardzo praktyczne i skuteczne rozwiązanie.
Funkcje urządzeń
Każde modele czujników czadu mogą posiadać dodatkowo praktyczne funkcje. Do podstawowych należą:
- alarm – może być to alarm dźwiękowy i świetlny, który informuje o zagrożeniu. Dodatkowo czasami istnieje możliwość instalacji karty sim w urządzeniach wykrywających czad, dzięki czemu otrzymujemy dodatkowo powiadomienie SMS.
- funkcja TEST – to opcja dodatkowa, którą posiadają droższe urządzenia do wykrywania czadu. Warto jednak przemyśleć jej wykorzystanie, dlatego dzięki niej możemy sprawdzić, czy sprzęt działa poprawnie.
- czasowe wyłączenie alarmu – czasem może się zdarzyć, że alarm uruchamia się w nieodpowiednim momencie. Ma to związek z błędnym pomiarem stężenia czadu. Wtedy przydaje się funkcja czasowego wyłączenia alarmu. Alarm się wyłączy, jednak nadal będzie pracować w trybie czuwania.
Jakie urządzenie wybrać do domu?
Czujniki czadu do domu znacząco różnią się od tych przemysłowych. Domowe urządzenie musi być przede wszystkim intuicyjne w obsłudze. Instalacja powinna być prosta. Dzięki instrukcji dowiemy się, jak zamontować urządzenie do wykrywania czadu oraz jak z niego korzystać.
Domowy sprzęt musi być także odporny na uszkodzenia, pył, wilgoć czy kurz. Montuje się go nierzadko w kotłowniach, kuchniach, łazienkach, gdzie jest on narażony na różnorodne zanieczyszczenia. Wyświetlacz powinien pokazywać stężenie czadu w czasie rzeczywistym.
Gdzie zamontować sprzęt?
Czujnik gazu i czadu powinniśmy zainstalować w odpowiednim miejscu. Musi znajdować się wysoko – blisko sufitu, gdyż wtedy będzie możliwe szybkie wykrycie gazu lub czadu.
Są one lżejsze od powietrza, dlatego gromadzą się wysoko. Przeważnie montuje się je na wysokości dwóch metrów w odległości nie większej niż 6 metrów od urządzeń.
Urządzenia do wykrywania gazów propan-butan
Jeśli posiadamy w domu butlę, warto zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia. Różnią się one w zasadzie jedynie nazwą. Uniwersalne sprzęty pozwalają na skuteczne monitorowanie poziomu stężenia propanu-butanu, metanu w gospodarstwach domowych.
Sprzęt skrojony na miarę
Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed ulatnianiem się czadu, najlepiej zdecydować się na urządzenie zwane detektorem. Tlenek węgla jest śmiertelnie niebezpieczny, a nie da się go wyczuć w powietrzu. Czujniki będą skuteczny rozwiązaniem. Czas reakcji ma ogromne znaczenie, dlatego warto zainwestować w dobry sprzęt.
Na rynku można znaleźć różnorodne urządzenia do wykrywania czadu. Koniecznie weźmy pod uwagę powyższe wskazówki, które pozwolą nam wybrać idealne urządzenie dopasowane do potrzeb. Czasami warto jednorazowo wydać większą kwotę, by mieć gwarancję, że jesteśmy odpowiednio chronieni.