Czy kocioł na biomasę się opłaca

Jedną z możliwości grzewczych, jakie mają osoby posiadające własne domy, jest skorzystanie z kotła na biomasę. Czym jest? Jakie są jego cechy charakterystyczne? Czy taka inwestycja jest w ogóle opłacalna?

Czym jest biomasa?

Biomasa to nic innego, jak paliwo naturalne, a przez wiele osób uznawane za ekologiczne. Mówiąc prościej, za tym pojęciem kryje się szereg produktów organicznych, w tym także różne odpady, które dzięki zainstalowanym kotłom są w stanie przemienić je na energię. Wyróżnia się kilka ich rodzajów, między innymi pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego. Wszystko odbywa się w sposób maksymalnie naturalny, do tego cechuje się także wieloma innymi zaletami, które warto rozważyć, przed zakupem kotła.

Jakie są zalety kotłów na biomasę?

Jak zostało wspomniane, wykorzystanie biomasy wiąże się przede wszystkim z działaniem proekologicznym, jako że korzysta się przy tym z naturalnych produktów dostępnych praktycznie wszędzie. W ten sposób unika się choćby tworzenia groźnych zanieczyszczeń, a ilość produkowanego dwutlenku węgla jest minimalna. Kocioł na biomasę to korzyści dla środowiska, ponieważ korzystając z niego, nie zanieczyszczamy swojej okolicy. Ogrzewanie w ten sposób domu jest też stosunkowo tanie, jako że produkty spalania czerpie się z materiałów naturalnych pochodzenia zwierzęcego, roślinnego czy innych podobnych, które ulegają naturalnej biodegradacji. Dzięki kotłom na biomasę można uzyskać nie tylko ciepło, ale też prąd i gaz.

Co wchodzi w skład biomasy?

Co kryje się pod pojęciem produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego? Chodzi tutaj przede wszystkim o drewno i jego odpady, słomę, czy różnego rodzaju rośliny, szczególnie wierzba wiciowa, miskant czy topola. W takich kotłach można spalać także ziarna zbóż, jak choćby owies. Pellety to inaczej specjalne sprasowane produkty naturalne, jak wióry, słoma i trociny, dzięki czemu przyjmują one kształt granulek, a to ułatwia ich podawanie do kotła.

Jak działa kocioł na biomasę?

Kotły na biomasę są niezwykle wysokozaawansowanym sprzętem i w większości działają bezobsługowo. Posiadają one specjalny podajnik, który jest przystosowany do konkretnego rodzaju pelletu lub brykietu. Rozpoczyna się wówczas proces spalania i uwalniania energii, która jest pod stałą kontrolą. Bardzo istotne będzie tutaj przede wszystkim odpowiednie dopasowanie kotła na biomasę względem potrzeb, a także rodzaju paliwa, z którego będzie się korzystało. W tym wypadku najlepiej będzie się po prostu zorientować, jakie z nich jest najłatwiej dostępne w okolicy.

Czy opłaca się inwestować w kocioł na biomasę?

Jeżeli chodzi o zakup urządzenia, trzeba się liczyć z konkretnym kosztem, jeżeli chodzi o sam zakup kotła na biomasę. W zależności od producenta cena ta może wynieść około 8 tys. zł. Jednakże w stosunku do innych typów kotłów, jakie są powszechnie wykorzystywane w wielu domach, koszty eksploatacji są zdecydowanie niższe. Z tego też powodu uważa się go za idealne rozwiązanie na tanie ogrzewanie. Roczny koszt zakupu odpowiedniego pelletu to około 2,4 tys. zł dla większego domu. Dla porównania węgiel, olej opałowy czy gaz ziemny wiążą się z roczną opłatą w granicach od 3,5 do nawet 8 tys. zł na rok. Różnica jest więc wyraźnie widoczna.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ