Czy projekty domów energooszczędnych są tanie w budowie?

Decydujemy się na domy energooszczędne z różnych powodów. Niektórzy ze względu na kwestie dbania o środowisko, inni po prostu chcą oszczędzać podczas utrzymania domu. Ta druga grupa jest często zniechęcona poprzez koszty budowy domu energooszczędnego. Dlatego też warto zastanowić się, czy dom energooszczędny może być tani w budowie.

Dlaczego domy energooszczędne są droższe?

Porównując koszty budowy „zwykłego” domu, a domu energooszczędnego łatwo zauważyć, że ten drugi jest droższy w budowie. Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim do budowy domów energooszczędnych używa się odpowiednich materiałów, które wykazują się m.in. niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Pozwala to chronić budynek przed utratą ciepła zimą oraz nagrzewaniem się wnętrza latem. Drugą kwestią są różnego rodzaju rozwiązania, które stosuje się w domach energooszczędnych, natomiast w budownictwie klasycznym niekoniecznie. Przykładem jest choćby system wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacja. Droższe często jest również wykończenie domu energooszczędnego. Okna muszą być odpowiednio izolowane, żeby nie prowadzić do strat ciepła. Często w domach energooszczędnych montuje się nieotwieralne okna, żeby je zminimalizować. To wszystko z kolei generuje dodatkowe koszty. Z drugiej strony jest wiele elementów, które nie kosztują więcej. Koszty związane z instalacją elektryczną, czy też wodno-kanalizacyjną — tutaj koszty są niemalże identyczne. Również cena projektów domów energooszczędnych jest podobna do cen, jaką płaci się za projekty klasycznych domów.

Czy warto wybudować dom energooszczędny?

Powstaje pytanie, czy warto wybudować dom energooszczędny? Czy to jest opłacalne? Odpowiedź brzmi — jak najbardziej. Oczywiście budowa takiego domu nie zwróci Ci się w pierwszym, czy też drugim roku użytkowania, jednak na przestrzeni wielu lat jak najbardziej jest to opłacalne. Należy pamiętać, że domy budujemy zwykle w szczycie możliwości fizycznych i psychicznych, kiedy nasza sytuacja finansowa jest najlepsza. Dlatego warto poświęcić dodatkowe kilka procent i zainwestować w dom energooszczędny, którego utrzymanie w przyszłości będzie tańsze. Ponadto należy pamiętać o różnego rodzaju ustawach, które kładą coraz większy nacisk na ekologię. W 2021 planowane jest wejście ustawy, która będzie nakazywała budowę domów bardziej energooszczędnych. Tutaj znajdziesz takie projekty domów energooszczędnych już dziś https://pracownia-projekty.dom.pl/. Nie jest wykluczone, że w przyszłości będą nakładane dodatkowe opłaty i podatki dla właścicieli domów „klasycznych”. Dlatego budowa domu energooszczędnego dzisiaj, może przełożyć się na jeszcze większe oszczędności w przyszłości.

Czy da się oszczędzić na budowie domu energooszczędnego?

Jednym ze sposobów, na wybudowanie domu energooszczędnego tańszego w budowie jest wybranie parterowego projektu domu energooszczędnego. Domy parterowe są zasadniczo tańsze ze względu na to, że odchodzą koszty budowy poddasza lub piętra, ocieplania go oraz doprowadzania tam mediów. Kolejną kwestią są ogniwa fotowoltaiczne — wiele osób kojarzy dom energooszczędny z posiadaniem takich ogniw, natomiast nie są one niezbędne. Ich zakup można odłożyć w czasie. Biorąc pod uwagę, że koszt takich ogniw waha się w okolicy 20 tysięcy złotych, to jest to spora część kwoty, którą trzeba „dopłacić” do posiadania domu energooszczędnego. Ponadto pamiętaj, że budowa domu energooszczędnego to inwestycja na lata. Nawet jeżeli teraz zapłacisz więcej, to na przestrzeni lat różnica Ci się zwróci. Dlatego też lepiej nie nastawiać się na budowę taniego domu energooszczędnego, tylko zainwestować w materiały najlepszej jakości, które przełożą się na realne oszczędności. Nie warto również oszczędzać na tak zwanej robociźnie. Skorzystanie z usług mniej doświadczonych fachowców może przełożyć się na gorsze wykonanie projektu, co z kolei może odbić się np. na większych stratach ciepła zimą. To natomiast spowoduje wyższe koszty związane z ogrzewaniem. Większość osób buduje domy energooszczędne ze względu na niższe koszty utrzymania, dlatego też nie warto oszczędzać na budowie, ponieważ różnica w cenie zwróci się na przestrzeni lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ