Czy trudno jest znaleźć projekty domów na wąską działkę

Domy najczęściej buduje się na planie zbliżonym do kwadratu, dlatego osoby posiadające nietypowo wąską działkę często obawiają się, że trudno im będzie znaleźć odpowiedni projekt domu. Sprawdzamy, jak wyglądają takie projekty i czy rzeczywiście trudno je znaleźć?

Jakie cechy powinny mieć projekty domów na wąską działkę?

Wybór projektu domu przeznaczonego na wąską działkę rzeczywiście jest trudniejszy, niż znalezienie propozycji budynku dla standardowej szerokości. Jest to jednak łatwiejsze, niż się wydaje – architekci zdają sobie sprawę z różnych uwarunkowań i wykonują projekty z myślą o nich wszystkich.

Wąskie działki często mają kształt długiego prostokąta, dlatego dom postawiony na takiej ziemi może mieć nawet duży metraż. Większość takich budynków posiada dwie lub więcej kondygnacji, co nawet przy wąskim, ale odpowiednio długim budynku pozwala na stworzenie dużej powierzchni użytkowej.

W zależności od tego, jak bardzo wąska jest działka, różnie sytuuje się garaż – często jest bezpośrednio w bryle budynku lub pod ziemią.

Na co zwracać uwagę przy wyborze projektu?

Przy budynkach o nietypowych kształtach, na przykład podłużnych, ważne jest sprawdzenie wydajności energetycznej projektu. Wiadomo, że im bryła jest bardziej zwarta, tym lepiej ciepło utrzymuje się w środku – jeżeli więc potrzebujemy projektu domu na bardzo wąską działkę, to powinien to być budynek wzniesiony ze szczególną dbałością o właściwe docieplenie.

Wpływ na energooszczędność mają zastosowane materiały, wielkość i rozmieszczenie okien oraz zastosowane materiały – warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże w doborze najlepszych rozwiązań.

Jakie są zalety długich domów?

Dobrze zaprojektowane wąskie, a przy tym długie domy potrafią wyglądać bardzo efektownie, a przy tym umożliwiać praktyczny podział przestrzeni na roboczą i wypoczynkową, co docenią szczególnie osoby pracujące lub uczące się w domu. Przy bardzo wąskich działkach często możliwe jest postawienie samego budynku, bez ogrodu, ale istnieją projekty domów na wąskie działki – do 16 metrów – dzięki którym możliwe jest zarówno wzniesienie domu, jak i urządzenie niewielkiego ogródka.

Jeżeli działka jest odpowiednio usytuowana, podłużny dom może być nawet o wiele jaśniejszy od standardowego – jeżeli światło będzie wpadać od strony dłuższej ściany, wszystkie pomieszczenia będą równomiernie oświetlone, a przy dobrym przeszkleniu, zimą zapewni to dodatkowe źródło ciepła.

Dla wielu osób wielką zaletą takich domów jest ich nietypowy wygląd, a dobry architekt potrafi wykonać zarówno wygodny i przestronny, jak i atrakcyjny wizualnie projekt domu na wąską działkę.

Gdzie można obejrzeć gotowe projekty domów na wąską działkę?

W Internecie bez problemu można znaleźć mnóstwo gotowych projektów, zwykle z wizualizacjami lub zdjęciami gotowych realizacji. Wiele z nich to supernowoczesne, a przy tym eleganckie propozycje, często zaskakujące pomysłowością architekta. Projekty domów na wąską działkę można znaleźć na stronach biur architektonicznych lub stronach zbierających projekty wielu takich biur – na przykład tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/na_waska_dzialke.html. Pod podanym adresem znajdują się oferty wielu renomowanych pracowni, a specjalnie skonfigurowana wyszukiwarka pozwala przeglądać propozycje według szczegółowych kryteriów, między innymi szerokości działki. Warto więc przejrzeć dostępne projekty – może to zająć sporo czasu, jednak wybór projektu przyszłego domu jest na tyle poważny, że nie warto dokonywać go w pośpiechu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ