stiuk dekoracyjny

Przywykliśmy do upiększania naszych wnętrz barwnymi farbami i wzorzystymi tapetami. Choć te klasyczne rozwiązania pozwalają zaaranżować pełne uroku wnętrze, podczas remontu warto zastanowić się nad mniej typowym rozwiązaniem, jakim jest stiuk wenecki.

Technika ta pozwala uzyskać piękną, przypominającą marmur powierzchnię. Jej połysk i mieniące się barwy nadają pomieszczeniu elegancji, a przy tym zachwycają.

Czym jest stiuk wenecki?

Stiuk wenecki to rodzaj ozdobnego tynku, który nakłada się warstwami. To właśnie swojej warstwowej budowie, technika ta zawdzięcza tak spektakularny wygląd.

Co ważniejsze jednak upiększenie ściany tą techniką nie jest trudne i może to zrobić każdy. Jedynym wymogiem jest trochę wolnego czasu.

Jak wykonać stiuk wenecki?

Zacząć powinniśmy od przygotowania pomieszczenia. Oczywiście musimy usunąć z niego meble, zdjąć dekoracje ścienne oraz zabezpieczyć podłogę – w przeciwnym wypadku domycie jej może być trudne. Następnie należy wypełnić wszystkie nierówności w ścianach. Nie możemy zapomnieć także o wyczyszczeniu ściany z plam, tłuszczu czy pyłu. W przeciwnym wypadku nasz tynk będzie miał znacznie mniejszą przyczepność.

Po wstępnych przygotowaniach możemy przejść do działania. Stiuk wenecki wykonujemy zwykle z dekoracyjnej zaprawy wapiennej, gipsowej, mieszanej lub ze specjalnego piasku. Przed rozpoczęciem należy zapoznać się z instrukcją producenta naszej masy, gdyż sposób nakładania może być różny w wypadku poszczególnych mieszanek.

Rozpoczynamy od nałożenia pierwszej warstwy. Wykorzystujemy do tego pracę wenecką. Należy zwrócić przy tym uwagę, aby warstwa nie była zbyt gruba. Po wykonaniu tego zadania, udajemy się na zasłużoną przerwę – nałożona przez nas warstwa musi bowiem całkowicie wyschnąć. Potrwa to zapewne kilka godzin, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Po tym czasie naszą ścianę szlifujemy i odpylamy. Co dalej? Oczywiście kolejne warstwy. W przypadku niektórych mieszanek wystarczą już dwie, lecz inne tynki mogą wymagać ich więcej.

To jeszcze jednak nie koniec pracy. Aby uzyskać piękne, delikatne przetarcia, ważne jest zeszlifowanie ostatniej warstwy tynku. Co jeszcze ważniejsze, aby nie uszkodzić wzoru, należy zrobić to dopiero, gdy ściana będzie całkowicie sucha. By zaś osiągnąć piękny połysk, powinniśmy sięgnąć po wosk. Wywoskowanie naszej ściany nada jej niezwykłego, przypominającego marmur błysku.

Jak widać, samodzielne wykonanie stiuku weneckiego jest czasochłonne, ale całkowicie możliwe, jeśli się w to zaangażujemy. Włożoną pracę zaś wynagrodzą nam piękne, połyskujące ściany, które staną się prawdziwą ozdobą naszego domu.

Źródło: http://stiuk-wenecki.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ