Jak sama nazwa wskazuje, szlifierka to urządzenie przeznaczone do szlifowania. Zwykle elektronarzędzia tego typu wykorzystywane są do szlifowania drewna, niekiedy również do szlifowania twardszych materiałów takich jak metal czy kamień. Szlifierka kątowa to jednak bardziej specyficzna odmiana szlifierki. Używa się jej nie tylko do szlifowania, ale także do cięcia twardych materiałów: metalu, płytek ceramicznych czy betonu. Dobrej jakości narzędzie, jak na przykład szlifierka kątowa DeWalt, po zastosowaniu odpowiedniego rodzaju tarczy, może być również użyte do polerowania lub szczotkowania wcześniej wyrównanych i wygładzonych powierzchni metalowych.

Z uwagi na wszechstronność zastosowań, nowoczesne szlifierki kątowe są jednym z podstawowych narzędzi warsztatowych i budowlanych. Spotyka się je na placach budów, w warsztatach samochodowych i blacharskich, w zakładach przemysłowych i wielu innych miejscach. Wspomniana wcześniej szlifierka kątowa DeWalt może być także doskonałym wyborem dla amatora-majsterkowicza, pomagając w prowadzeniu nieskomplikowanych prac remontowo-wykończeniowych w domu, ogrodzie lub na działce. A na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując tego typu sprzęt? Jaką szlifierkę kątową wybrać, jeśli ma być to narzędzie do domu?

Moc i liczba obrotów wprost proporcjonalna do wydajności szlifierki

Szukając szlifierki dobrej jakości, zwracamy uwagę przede wszystkim na moc urządzenia oraz ilość obrotów tarczy na minutę. Im większa moc szlifierki, tym z większą łatwością wgryziemy się w twardy materiał. Im większa ilość obrotów, tym szybciej wykonany daną pracę. Dla przykładu, wspomniane na wstępie szlifierki kątowe DeWalt do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych, zwykle mają moc 900W. Taka moc wydaje się rozsądną wartością, jeśli elektronarzędzia używać będziemy sporadycznie, podczas drobnych prac remontowych lub wykończeniowych. Szlifierki o mniejszej mocy będą mniej wydajne i przez to mniej wygodne w czasie pracy. Prócz mocy urządzenia, liczy się również ilość oferowanych przez szlifierkę obrotów. W przypadku szlifierek kątowych DeWalt, przeznaczonych do prac amatorskich, wartość obrotów powinna oscylować w granicach 10-12 tysięcy.

Średnica tarczy

Za wygodę pracy z danym modelem szlifierki odpowiada nie tylko jej moc, maksymalna wartość obrotów czy jej ciężar. Ważna jest również średnica i rodzaj zastosowanej tarczy. Jeśli nie chcesz się męczyć podczas szlifowania czy cięcia, postaw na markowe tarcze dedykowane do prowadzenia konkretnych typów prac. Przeznaczona do prac domowych i prostych prac warsztatowych, wymieniona już wielokrotnie szlifierka kątowa DeWalt, standardowo wyposażona będzie w tarczę o średnicy 115-125mm. Urządzenia bardziej specjalistyczne posiadać będą tarcze o większej średnicy.

[Głosów:4    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ