Czym są przewody elektryczne?

Już na początku ery elektryczności, pojawiła się konieczność przesyłania prądu, w tym na większe odległości. W tym miejscu pojawiły się przewody elektryczne.

Pierwszy system dystrybucji energii, opracowany przez Thomasa Edisona w drugiej połowie XIX. wieku i wykorzystywał miedziany rdzeń. Podobne rozwiązanie jest stosowane do dzisiaj, na przykład w kablach elektrycznych. Kluczowym elementem jest materiał przewodzący, zwykle jest to miedź lub aluminium w formie drutu bądź linki. Kable elektryczne są również izolowane za pomocą gumowej powłoki, lub w przypadku linii napowietrznej, za izolację służy samo powietrze. W przypadku tego typu instalacji powietrze jest wystarczające, ze względu na niedostępność dla osób postronnych do linii.

Z powodów bezpieczeństwa nie należy korzystać z uszkodzonych przewodów i kabli. Powinno się również zabezpieczać je przed dziećmi lub zwierzętami – zarówno ze względu na ich bezpieczeństwo, jak i prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji elektrycznej. Uszkodzone przewody elektryczne mogą również prowadzić do wzniecenia ognia. Znane są liczne przypadki pożarów wywołanych przez przegryzione przez szczury.

Istotną kwestią jest przesył prądu na duże odległości. Należy wziąć pod uwagę straty energii, które występują z powodu właściwości materiału, z którego składają się kable. Współcześnie linie napowietrzne stanowią większość wśród linii przesyłowych, przeważając ilościowo nad liniami kablowymi. Przy projektowaniu linii wykorzystujące napowietrzne przewody elektryczne należy brać pod uwagę otoczenie. Linie takie są narażone na warunki atmosferyczne, ale także na przykład niestabilny grunt może stanowić zagrożenie. Typ instalacji i napięcie należy uzależnić od odległości, na które na które przesyłana będzie energia. Linie wysokiego napięcia służą do przesyłu na duże odległości, a analogicznie linie średniego napięcia – na średnie odległości. Różnice w wynikają z prób ograniczenia strat. Prąd z instalacji średniego napięcia jest wykorzystywany w Polsce między innymi do zasilania kolejowych linii trakcyjnych.

Jeśli szukasz dobrej jakości przewodów elektrycznych zajrzyj na https://sklep.elektrospark.pl/przewody,7809.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ