Czym są śruby calowe i jakie jest ich zastosowanie

Śruby to nic innego jak elementy odpowiedzialne za tworzenie trwałych i praktycznych połączeń pomiędzy różnymi materiałami i powierzchniami. Dzięki nim możliwe jest trwałe przykręcanie do siebie różnych elementów i tworzenie bardziej złożonych konstrukcji czy też maszyn. Nic więc dziwnego, że na rynku dostępne są elementy złączne różnego rodzaju. Do ich grona zaliczają się między innymi śruby calowe.

Zastosowanie śrub z gwintami calowymi

W śrubach calowych wielkość gwintu jest mierzona nie w centymetrach, a w calach. Stąd wzięła się ich nazwa. Śruby z gwintami calowymi są elementami złącznymi wykorzystywanymi najczęściej w branży hydraulicznej i gazowniczej. Oczywiście, śruby takie są wykorzystywane również do wielu innych zastosowań, jednak te dwa powyższe są najpowszechniejsze, a śruby calowe stanowią w ich przypadku nawet wymóg. Najczęściej wykorzystywane są specjalne gwinty Whitwortha (W) oraz gwinty rurowe, walcowe (G). Jeśli chodzi o oznaczenie W to w jego przypadku rozmiarem jest zewnętrzna średnica gwintu, natomiast w oznaczeniu G mierzona jest średnica wewnętrzna rury.

Śruby z gwintami calowymi są najczęściej stosowane we wspomnianym wyżej gazownictwie i hydraulice, ale można je też spotkać w innych branżach oraz zastosowaniach. Nie są one aż tak powszechne poza tymi branżami, ale czasami można znaleźć takie śruby w niektórych typach części samochodowych.

Uwaga na gwinty metryczne

Jeśli konieczna jest wymiana gwintu to należy upewnić się, że w danym mechanizmie, konstrukcji czy też urządzeniu wykorzystano gwinty calowe czy metryczne. Wkręcanie gwintu metrycznego w otwór calowy nie jest możliwe, jednak wiele osób próbuje dalszego wkręcania na siłę. Zwykle kończy się to uszkodzeniami, takimi jak zniszczenie gwintu czy też uszkodzenie wkrętu przystosowanego do takiego gwintu.

Podstawowe cechy i rodzaje śrub calowych

W przypadku śrub calowych, główną jednostką mierzenia wielkości gwintu jest cal. Rozmiar dotyczy średnicy gwintu. Wyróżnia się następujące rodzaje śrub calowych:

  • śruby imbusowe,
  • śruby z łbem sześciokątnym i pełnym gwintem,
  • śruby z łbem sześciokątnym i niepełnym gwintem.

Elementy takie nadają się do różnych zastosowań i można je spotkać w wielu maszynach, konstrukcjach czy też instalacjach. Warto więc zainteresować się takimi produktami i ich wykorzystaniem.

Gdzie szukać śrub calowych?

Na szczęście śruby calowe są elementami, których dostępność jest bardzo duża. Najlepszą opcją jest poszukanie specjalistycznego sklepu ze śrubkami w wersji stacjonarnej lub internetowej. W takich miejscach można znaleźć różne rozmiary gwintów oraz różne typy łbów śrub.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ